Aktivt företag
Däckbytarna Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget skall bedriva däckskifte, däckförvaring, mindre bilreparationer, däck & fälg försäljning, byggnation montering & demontering av tak, isolering av containrar, el & data och ljud/ljusinstallationer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95313 Däckservice
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Greve mörners väg 4
- Postnummer & ort
- 12352 FARSTA
- Registrerat namn
- Däckbytarna Stockholm ABReg 2014-01-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
33,0 mkr
▼ 2,0 %Årets resultat
430 tkr
▼ 34,6 %Tillgångar
13,6 mkr
▼ 5,7 %Eget kapital
5,8 mkr
▼ 13,1 %Soliditet
43,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
4,0 mkr
▼ 18,1 %Totala skulder
7,8 mkr
▲ 0,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 33 003 911 | 33 688 939 | 38 020 807 | 35 820 000 | 24 342 000 |
| Övriga externa kostnader | 10 873 913 | 11 417 998 | 10 398 920 | - | - |
| Personalkostnader | 7 131 235 | 6 953 956 | 6 621 379 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 758 874 | 1 105 071 | 3 208 551 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 533 180 | 834 992 | 3 080 621 | 5 788 000 | 946 000 |
| Resultat före skatt | 533 180 | 834 992 | 3 080 621 | - | - |
| Årets resultat | 429 746 | 656 852 | 2 439 512 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 901 569 | 7 097 526 | 6 660 630 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 652 865 | 7 282 844 | 8 536 583 | - | - |
| Kassa & bank | 4 017 299 | 4 907 651 | 6 007 524 | - | - |
| Summa tillgångar | 13 554 434 | 14 380 370 | 15 197 213 | - | - |
| Eget kapital | 5 776 195 | 6 646 450 | 6 589 598 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 3 173 356 | 3 437 832 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 778 239 | 4 560 564 | 5 169 783 | - | - |
| Soliditet (%) | 43,0 % | 46,0 % | 43,0 % | 52,0 % | 35,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 38,0 mkr (2022) till 33,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 430 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 43,0 % vid årets slut, ned från 52,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,86).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, däckservice (SNI 95313). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+7,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
7,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,86
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,7 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Farsta
Andra registrerade bolag med säte i Farsta.
- 08 Digital Ekonomi ABAB
- 08Team ABAB
- 0xAC mjukvaru och konsulttjänster ABAB
- 1987 Prestige Worldwide ABAB
- 2can Consulting ABAB
- 360 Memories ABAB
- 3MT GROUP ABAB
- A J Consulting ABAB