Aktivt företag
Decho Dentech AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning av dentala proteser och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 juli 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32502 Tillverkning av tandproteser
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 90263
- Postnummer & ort
- 12024 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Decho Dentech ABReg 2021-05-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
379 tkr
▲ 3,2 %Årets resultat
-143 tkr
▼ 1354,7 %Tillgångar
446 tkr
▼ 4,5 %Eget kapital
25 tkr
▼ 66,9 %Soliditet
6,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
23 tkr
▲ 7404,7 %Totala skulder
421 tkr
▲ 7,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 379 172 | 367 411 | 209 730 | 275 000 | 41 000 |
| Övriga externa kostnader | 432 279 | 156 309 | 40 461 | - | - |
| Personalkostnader | - | 0 | 45 000 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −139 968 | 15 472 | 14 699 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −143 294 | 14 570 | 14 640 | 32 000 | - |
| Resultat före skatt | −143 294 | 14 570 | 14 640 | - | - |
| Årets resultat | −143 294 | 11 421 | 11 627 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 45 628 | 91 258 | 136 888 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 400 453 | 375 885 | 373 237 | - | - |
| Kassa & bank | 23 083 | −316 | 1 637 | - | - |
| Summa tillgångar | 446 081 | 467 143 | 510 125 | - | - |
| Eget kapital | 25 000 | 75 486 | 64 065 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 421 081 | 391 657 | 446 060 | - | - |
| Soliditet (%) | 6,0 % | 16,0 % | 13,0 % | 9,0 % | 12,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 210 tkr (2023) till 379 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 143 tkr, en nettomarginal på −37,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 6,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,95).
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av tandproteser (SNI 32502). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−36,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−37,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,3 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
0,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB