← Alla branscher · SNI 32502
Största bolagen inom Tillverkning av tandproteser
De 100 största bolagen med huvudbransch tillverkning av tandproteser, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
195
Sammanlagd omsättning
638,3 mkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | CDI Dental ABBokslut 2024 | 53,9 mkr | +19,2 % | 19 |
| 2 | Teknodont AktiebolagBokslut 2025 | 53,4 mkr | −5,6 % | 45 |
| 3 | Boxholm Dental AktiebolagBokslut 2024 | 41,7 mkr | +4,2 % | 41 |
| 4 | Part Precision Sweden ABBokslut 2025 | 34,6 mkr | - | 35 |
| 5 | SML Dentallaboratorium ABBokslut 2025 | 30,8 mkr | +13,2 % | 26 |
| 6 | Infinity group ABBokslut 2025 | 23,7 mkr | +5,9 % | 10 |
| 7 | Dentalzone ABBokslut 2024 | 18,1 mkr | +8,8 % | 13 |
| 8 | DT Dental ABBokslut 2025 | 14,0 mkr | +27,1 % | 6 |
| 9 | Sweden Dental ABBokslut 2024 | 12,3 mkr | +19,1 % | 2 |
| 10 | Elanders Dental ABBokslut 2025 | 11,7 mkr | +5,3 % | 7 |
| 11 | Cervident AktiebolagBokslut 2024 | 10,6 mkr | −14,0 % | 12 |
| 12 | Tulo Tandteknik ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | +5,2 % | 7 |
| 13 | Qviström - Multi Dent ABBokslut 2025 | 10,2 mkr | +6,7 % | 4 |
| 14 | Ultra dental ABBokslut 2025 | 9,7 mkr | +23,3 % | 6 |
| 15 | Kjells Tandteknik AktiebolagBokslut 2025 | 9,4 mkr | +4,7 % | 8 |
| 16 | Boxholm Tandteknik AktiebolagBokslut 2025 | 9,2 mkr | −4,8 % | 13 |
| 17 | Thureson & Engquist Dentalteknik ABBokslut 2025 | 9,0 mkr | −10,2 % | 7 |
| 18 | Tandvårdsgruppen - Team Oxby ABBokslut 2024 | 8,6 mkr | +9,3 % | 8 |
| 19 | Habo Tandteknik ABBokslut 2025 | 8,0 mkr | −3,4 % | 6 |
| 20 | Teknodont i Helsingborg ABBokslut 2025 | 7,7 mkr | −8,0 % | 5 |
| 21 | Centric Dentallaboratorium ABBokslut 2024 | 7,4 mkr | +23,6 % | 7 |
| 22 | Ceradent i Karlstad AktiebolagBokslut 2025 | 5,9 mkr | −46,5 % | 7 |
| 23 | Bra Tänder Sweden ABBokslut 2024 | 5,8 mkr | +10,8 % | 6 |
| 24 | Aktiebolaget Svenska TandverkenBokslut 2025 | 5,4 mkr | - | 3 |
| 25 | Da Vinci Dent ABBokslut 2025 | 5,2 mkr | - | 3 |
| 26 | Cox Dental ABBokslut 2025 | 5,2 mkr | −1,4 % | 3 |
| 27 | CadKronan ABBokslut 2024 | 5,2 mkr | - | 2 |
| 28 | Aleant Tandteknik ABBokslut 2025 | 5,1 mkr | +6,1 % | 4 |
| 29 | Denzir ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | - | 9 |
| 30 | Krilin AktiebolagBokslut 2025 | 4,8 mkr | +8,0 % | 4 |
| 31 | Glans Dentallab ABBokslut 2024 | 4,8 mkr | +43,2 % | 3 |
| 32 | MASTERS Dental Lab Södertälje ABBokslut 2025 | 4,7 mkr | +2,5 % | 3 |
| 33 | Dental Lab i Skåne ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | +23,3 % | 4 |
| 34 | Go Tandteknik ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | −10,1 % | 5 |
| 35 | Omega Dental ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | −25,2 % | - |
| 36 | Global Quality Lab Malmö ABBokslut 2025 | 4,3 mkr | −9,7 % | 3 |
| 37 | Oral Estetik Sthlm ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | −19,9 % | 2 |
| 38 | Dental Art Tomelilla ABBokslut 2024 | 4,2 mkr | +8,0 % | 3 |
| 39 | Artem Dental Lab ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | +13,0 % | 5 |
| 40 | Accent Dentallaboratorium ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | −11,6 % | - |
| 41 | Joelle Dental ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | - | 3 |
| 42 | ART-TEC DENTAL LAB Västerås ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +16,3 % | 2 |
| 43 | TandAli Dentallab ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | - | 5 |
| 44 | Linné Dentalteknik ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +36,8 % | 3 |
| 45 | Millennium Dental ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +4,9 % | 3 |
| 46 | Dentalceram ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | +8,5 % | 1 |
| 47 | Huvudsta Dental ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | +21,7 % | 4 |
| 48 | Digital Dent Sweden ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | −4,7 % | - |
| 49 | Sam's Dental Lab ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | +49,6 % | 2 |
| 50 | Haga Dental Tandtekniska laboratorium ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | +39,9 % | 2 |
| 51 | Dentalbiten AktiebolagBokslut 2024 | 3,0 mkr | −5,2 % | 1 |
| 52 | Infinity Dental Västra Götaland ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | −30,3 % | 2 |
| 53 | Loy's Dental Laboratorium AktiebolagBokslut 2025 | 2,9 mkr | −22,3 % | 2 |
| 54 | Jomaa Dent ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | +0,1 % | 1 |
| 55 | Tandteknik Täby Centrum ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | +56,2 % | 1 |
| 56 | Kungskronan Dental ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | −13,4 % | - |
| 57 | Eskilstuna City Lab ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | +10,1 % | 3 |
| 58 | Calmarsunds Dental ABBokslut 2024 | 2,6 mkr | −14,2 % | 1 |
| 59 | Medenteq ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | −12,4 % | 1 |
| 60 | Incisor Dental Lab Sundsvall ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | −11,0 % | 3 |
| 61 | Tanni Dent ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | +31,3 % | 2 |
| 62 | Venus Dental ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | +14,4 % | 2 |
| 63 | P.LAB ABBokslut 2024 | 2,4 mkr | +12,0 % | - |
| 64 | Tandteknikerna Sverige ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | −44,0 % | 1 |
| 65 | Svea dental design ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | +5,9 % | 2 |
| 66 | Anton Dental ABBokslut 2026 | 2,3 mkr | −7,7 % | 1 |
| 67 | PTG Dental ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | −3,7 % | 3 |
| 68 | Pålssons Tandtekniska Lab ABBokslut 2024 | 2,2 mkr | −2,9 % | 4 |
| 69 | Compedent Design ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | −37,1 % | 2 |
| 70 | A3 Dental ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +32,2 % | 1 |
| 71 | Blue Dent ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | −31,9 % | 1 |
| 72 | Lindberg Dentalteknik ABBokslut 2024 | 2,0 mkr | −12,3 % | 1 |
| 73 | TAC koboltkromteknik ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | +13,4 % | 1 |
| 74 | Salar Dental Laboratoriet ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | +28,7 % | 1 |
| 75 | Lestander Meyze Minholm Dentalteknik ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | −12,3 % | - |
| 76 | kungsängens tandtekniska laboratoriet ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | +13,4 % | - |
| 77 | Visdom Dental ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | +26,5 % | 3 |
| 78 | KimoDent Tandtekniskt Lab ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | −28,4 % | 2 |
| 79 | Au-Tident AktiebolagBokslut 2025 | 1,7 mkr | +21,1 % | 1 |
| 80 | Kleer tandtekniker ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | +19,9 % | 1 |
| 81 | Digental ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | +51,1 % | 2 |
| 82 | Art Dental 5 ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | +46,7 % | 2 |
| 83 | EXCELLENCE ESTHETICS BY NIBBLE ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | +0,4 % | 1 |
| 84 | Katrineholms Tandtekniska ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | −27,4 % | - |
| 85 | MAS DENTAL ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | - | - |
| 86 | Horizon Dental ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | - | 1 |
| 87 | Pulp Dental TM AktiebolagBokslut 2025 | 1,4 mkr | +9,8 % | 1 |
| 88 | Corona dental ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | −10,7 % | 1 |
| 89 | Tand Anda ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +10,5 % | 1 |
| 90 | A.T. Dentalteknik ABBokslut 2024 | 1,3 mkr | +7,1 % | 1 |
| 91 | Provident ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +54,2 % | 2 |
| 92 | Norrköping Dental ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +103,0 % | - |
| 93 | Björnlabbet ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −42,7 % | 1 |
| 94 | Ebla Dental ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +22,0 % | 1 |
| 95 | Digitec Dental ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +3,2 % | 2 |
| 96 | Metodent ABBokslut 2024 | 1,2 mkr | −7,0 % | 1 |
| 97 | R.M. Lundqvist Dentalservice AktiebolagBokslut 2025 | 1,2 mkr | +5,0 % | 1 |
| 98 | Tricolore Dentallaboratorium AktiebolagBokslut 2025 | 1,2 mkr | −21,5 % | 1 |
| 99 | Ceramic annika ABBokslut 2025 | 1,1 mkr | +0,3 % | 1 |
| 100 | Gripen Dental ABBokslut 2024 | 1,1 mkr | +7,1 % | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.