Aktivt företag
Demontera Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget ska bedriva demonteringstjänster och frakt för fast och lös inredning, miljö- och återbruksinventeringar, rekonditionering och funktionskontroll av återbrukade produkter och överskottspartier samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52100 Magasinering och varulagring
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43350 Annan slutbehandling av byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 52250 Logistikverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ekenbergsvägen. 93
- Postnummer & ort
- 16931 SOLNA
- Registrerat namn
- Demontera Sverige ABReg 2016-11-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
25,9 mkr
▲ 11,2 %Årets resultat
1,5 mkr
▲ 19,6 %Tillgångar
12,1 mkr
▲ 25,2 %Eget kapital
3,6 mkr
▲ 68,6 %Soliditet
33,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
17
Medelantal
Kassa & bank
19 tkr
▼ 94,5 %Totala skulder
7,9 mkr
▲ 4,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 25 865 006 | 23 257 544 | 12 585 691 | 3 395 734 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 505 934 | 3 486 228 | 3 114 470 | 261 893 | −1 705 |
| Personalkostnader | 8 604 382 | 8 448 387 | 4 099 159 | 422 583 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 535 562 | 1 550 278 | 1 372 004 | −19 932 | 1 705 |
| Resultat e. fin. poster | 2 464 827 | 1 545 859 | 1 168 962 | −31 593 | 1 705 |
| Resultat före skatt | 1 864 827 | 1 545 859 | 1 168 962 | −31 593 | 1 705 |
| Årets resultat | 1 456 731 | 1 217 745 | 904 572 | −31 593 | 1 705 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 454 947 | 843 011 | 810 464 | 345 833 | - |
| Omsättningstillgångar | 10 603 037 | 8 789 819 | 3 280 056 | 2 098 808 | 40 292 |
| Kassa & bank | 18 829 | 344 357 | 77 910 | 6 932 | 35 582 |
| Summa tillgångar | 12 057 984 | 9 632 830 | 4 090 520 | 2 444 641 | 40 292 |
| Eget kapital | 3 579 716 | 2 122 985 | 905 240 | 668 | 32 261 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 000 000 | 1 000 000 | 500 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 7 878 268 | 6 509 845 | 2 185 280 | 1 943 973 | 8 031 |
| Soliditet (%) | 33,6 % | 22,0 % | 20,9 % | 0,0 % | 80,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 3,4 mkr (2021) till 25,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 5,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 33,6 % vid årets slut, upp från 0,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, magasinering och varulagring (SNI 52100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+96,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
40,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
17 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-09-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB