Aktivt företag

Dentalceram AB

AB Org.nr 5590591268
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-05

Tandteknik och handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 april 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 32502 Tillverkning av tandproteser
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Östanväg 33
Postnummer & ort
21618 LIMHAMN
Registrerat namn
Dentalceram ABReg 2016-04-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
3,3 mkr
▲ 8,5 %
Årets resultat
540 tkr
▲ 1,0 %
Tillgångar
3,3 mkr
▲ 6,7 %
Eget kapital
1,7 mkr
▲ 2,4 %
Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 22,4 %
Totala skulder
120 tkr
▼ 57,7 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 317 324 3 057 306 3 422 078 3 489 496 2 282 756
Övriga externa kostnader 182 157 180 385 149 259 127 658 119 316
Personalkostnader 796 405 774 547 740 451 630 170 542 268
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 262 297 986 212 1 242 727 1 472 907 849 334
Resultat e. fin. poster 1 077 583 941 096 1 250 577 1 472 599 849 272
Resultat före skatt 745 383 689 796 935 377 1 102 999 636 272
Årets resultat 540 051 534 458 740 582 874 537 499 501
Balansräkning
Anläggningstillgångar 338 137 1 038 110 204 972 204 972 200 112
Omsättningstillgångar 2 963 001 2 054 887 3 249 830 2 237 216 951 542
Kassa & bank 1 649 664 1 347 888 1 989 271 1 784 771 666 342
Summa tillgångar 3 301 138 3 092 997 3 454 802 2 442 188 1 151 654
Eget kapital 1 676 473 1 636 422 2 101 963 1 468 382 593 845
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 120 265 284 375 431 939 368 106 321 709
Soliditet (%) 87,0 % 83,0 % 82,0 % 80,0 % 68,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 8,5 % jämfört med 2023, till 3,3 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 540 tkr, en nettomarginal på 16,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 80,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av tandproteser (SNI 32502). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
38,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+9,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
32,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
3,3 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Dentalceram AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-11

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-07 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-15 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Limhamn

Andra registrerade bolag med säte i Limhamn.

Alla företag i Limhamn →