Aktivt företag
Drozin Telecom Consulting AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Konsulttjänster inom telecom och datacom.
- Registrerat
- 12 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kårevägen 107
- C/o
- c/o Laurent Drozin
- Postnummer & ort
- 18660 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Drozin Telecom Consulting ABReg 2017-07-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,0 mkr
▲ 46,5 %Årets resultat
2,2 mkr
▲ 29,0 %Tillgångar
7,9 mkr
▲ 17,0 %Eget kapital
3,6 mkr
▼ 6,3 %Soliditet
72,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
5,9 mkr
▲ 181,7 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 42,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 015 004 | 4 106 542 | 2 415 003 | 4 054 498 | 1 777 501 |
| Övriga externa kostnader | 275 876 | 205 185 | 173 522 | 215 874 | 133 015 |
| Personalkostnader | 2 150 722 | 1 542 696 | 1 200 180 | 1 218 766 | 1 389 628 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 588 406 | 2 358 661 | 1 006 404 | 2 553 582 | 188 582 |
| Resultat e. fin. poster | 3 621 504 | 2 593 678 | 1 033 902 | 2 553 709 | 188 582 |
| Resultat före skatt | 2 721 504 | 2 069 878 | 772 902 | 1 914 709 | 141 582 |
| Årets resultat | 2 154 473 | 1 670 152 | 611 444 | 1 519 803 | 112 087 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 700 000 | 758 329 | 34 897 | 101 173 |
| Omsättningstillgångar | 7 876 001 | 6 029 255 | 3 555 027 | 4 054 032 | 1 724 907 |
| Kassa & bank | 5 867 352 | 2 082 509 | 1 913 063 | 3 959 149 | 926 833 |
| Summa tillgångar | 7 876 001 | 6 729 255 | 4 313 356 | 4 088 929 | 1 826 080 |
| Eget kapital | 3 624 514 | 3 870 041 | 2 469 889 | 2 108 445 | 588 642 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 659 687 | 1 167 414 | 675 467 | 1 073 484 | 969 438 |
| Soliditet (%) | 72,1 % | 77,5 % | 78,8 % | 69,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,4 mkr (2023) till 6,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,2 mkr, en nettomarginal på 35,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 72,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
59,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
35,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+46,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+35,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
59,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,75
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2A Bygg ABAB
- 3 Konsulter Lindstedt ABAB