← Alla branscher · SNI 64994
Största bolagen inom Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
De 100 största bolagen med huvudbransch förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
7 472
Sammanlagd omsättning
13,9 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | K.S.-Bolagets FastighetsaktiebolagBokslut 2025 | 8,9 mdkr | +5,9 % | 0 |
| 2 | Suollovaara Invest ABBokslut 2025 | 1,1 mdkr | +30,0 % | - |
| 3 | Halsön Trading ABBokslut 2024 | 444,3 mkr | −6,6 % | 1 |
| 4 | Blitznow Invest ABBokslut 2024 | 383,5 mkr | +77,7 % | 1 |
| 5 | Monitor International 2 ABBokslut 2024 | 204,4 mkr | −3,1 % | 1 |
| 6 | Fire.ww.Me ABBokslut 2024 | 184,3 mkr | +71,7 % | 0 |
| 7 | Nate AktiebolagBokslut 2025 | 158,1 mkr | +9,1 % | - |
| 8 | Aktören ABBokslut 2025 | 130,7 mkr | +27,0 % | 2 |
| 9 | Wallman Trading ABBokslut 2024 | 120,7 mkr | −32,3 % | 1 |
| 10 | Möbelhuset i Bäckebol ABBokslut 2025 | 114,6 mkr | +2,7 % | 33 |
| 11 | Placerarna i Sköndal AktiebolagBokslut 2025 | 114,1 mkr | +1,8 % | - |
| 12 | BGL Management AktiebolagBokslut 2024 | 92,1 mkr | +21,4 % | 1 |
| 13 | Tinseltown ABBokslut 2024 | 66,3 mkr | +23,3 % | - |
| 14 | Mutares Nordics ABBokslut 2025 | 61,1 mkr | −2,6 % | 9 |
| 15 | rrarre ABBokslut 2024 | 59,3 mkr | - | - |
| 16 | Tapajos Garanti ABBokslut 2024 | 58,7 mkr | +44,4 % | - |
| 17 | AnLo Invest ABBokslut 2025 | 47,7 mkr | +95,5 % | 1 |
| 18 | Mecomex Svenska ABBokslut 2024 | 47,3 mkr | +0,4 % | - |
| 19 | Ridge Capital ABBokslut 2024 | 43,4 mkr | +364,0 % | 6 |
| 20 | Material AB CaspaBokslut 2024 | 38,6 mkr | +20,4 % | 1 |
| 21 | Resam i Sverige AktiebolagBokslut 2025 | 37,2 mkr | +0,1 % | - |
| 22 | Tellus Equity Partners ABBokslut 2024 | 36,6 mkr | +61,1 % | 1 |
| 23 | Bendan Invest ABBokslut 2025 | 36,3 mkr | −13,7 % | - |
| 24 | Myacom Investment ABBokslut 2024 | 32,0 mkr | −8,4 % | 1 |
| 25 | Miley Nordic ABBokslut 2024 | 30,6 mkr | - | 4 |
| 26 | Croisette Transactions ABBokslut 2025 | 28,4 mkr | +53,9 % | 10 |
| 27 | Itchycoo AktiebolagBokslut 2024 | 25,2 mkr | +776,2 % | - |
| 28 | Pivex ABBokslut 2025 | 24,7 mkr | +14,6 % | - |
| 29 | Hanida AktiebolagBokslut 2025 | 24,6 mkr | −38,9 % | 1 |
| 30 | ToGus Freight ABBokslut 2024 | 24,3 mkr | −11,4 % | 3 |
| 31 | Byggmetodik Svenska ABBokslut 2024 | 24,2 mkr | - | - |
| 32 | Tinker Labs ABBokslut 2024 | 22,7 mkr | −1,9 % | 2 |
| 33 | Hakuba Development Nordic ABBokslut 2025 | 22,0 mkr | - | - |
| 34 | UTS Invest ABBokslut 2024 | 19,5 mkr | −2,7 % | 3 |
| 35 | Denest ABBokslut 2024 | 18,8 mkr | - | 2 |
| 36 | Litcap ABBokslut 2024 | 18,8 mkr | −34,8 % | 1 |
| 37 | ULTI ABBokslut 2025 | 18,0 mkr | +56,6 % | 2 |
| 38 | K.I./ Konsult AktiebolagBokslut 2024 | 17,9 mkr | −3,5 % | - |
| 39 | Springpark Invest ABBokslut 2025 | 17,9 mkr | +153,0 % | 0 |
| 40 | Opportun Capital Partners ABBokslut 2025 | 17,7 mkr | - | 10 |
| 41 | ReThink Capital ABBokslut 2024 | 17,4 mkr | +89,6 % | - |
| 42 | Jonasson Företagen ABBokslut 2025 | 17,2 mkr | −2,9 % | 3 |
| 43 | Rebcap ABBokslut 2024 | 16,7 mkr | - | 1 |
| 44 | Rotulav ABBokslut 2025 | 15,6 mkr | +58,5 % | 1 |
| 45 | Contador ABBokslut 2025 | 14,5 mkr | - | 1 |
| 46 | Kapita Investment Group ABBokslut 2024 | 14,3 mkr | +62,7 % | 6 |
| 47 | Ölstorps Lantbruks AktiebolagBokslut 2025 | 14,0 mkr | −27,4 % | 1 |
| 48 | Timetick International i Stockholm ABBokslut 2025 | 13,6 mkr | +25,6 % | 1 |
| 49 | T Rydberg Invest AktiebolagBokslut 2024 | 13,4 mkr | −45,6 % | 1 |
| 50 | Fastighetsbyrån Västra Göteborg ABBokslut 2024 | 13,3 mkr | −19,1 % | 16 |
| 51 | Hardex Component AktiebolagBokslut 2024 | 12,2 mkr | −10,1 % | - |
| 52 | Neptunus Hav & Land ABBokslut 2025 | 10,5 mkr | −29,6 % | 4 |
| 53 | Exian ABBokslut 2025 | 10,1 mkr | +153,1 % | - |
| 54 | Niclas Melin ABBokslut 2024 | 9,9 mkr | +97,8 % | 1 |
| 55 | Axmers Invest ABBokslut 2024 | 9,7 mkr | +13,8 % | - |
| 56 | Cabrero ABBokslut 2025 | 9,6 mkr | −17,4 % | - |
| 57 | Simsonbolagen AktiebolagBokslut 2025 | 9,4 mkr | +27,8 % | 1 |
| 58 | GI-Gruppen ABBokslut 2024 | 8,9 mkr | +0,6 % | 6 |
| 59 | Successway ABBokslut 2024 | 8,7 mkr | +64,3 % | - |
| 60 | EkonomiMagnus ABBokslut 2024 | 8,5 mkr | +2,5 % | - |
| 61 | Interpono ABBokslut 2025 | 8,0 mkr | −50,1 % | - |
| 62 | Freys Finans och Värdepapper AktiebolagBokslut 2024 | 7,8 mkr | −31,0 % | 0 |
| 63 | Ferdinand Fastigheter i Helsingborg ABBokslut 2025 | 7,4 mkr | +1,8 % | - |
| 64 | Jeti ABBokslut 2024 | 7,3 mkr | - | 1 |
| 65 | Anders Brebäck ABBokslut 2024 | 6,6 mkr | - | - |
| 66 | Jakt och Fritid i Växjö ABBokslut 2025 | 6,6 mkr | +165,6 % | 2 |
| 67 | Larsén & Partners ABBokslut 2024 | 6,6 mkr | - | 1 |
| 68 | BIEHL INVEST ABBokslut 2024 | 6,6 mkr | +145,9 % | 1 |
| 69 | Top Invest Malmö ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | +144,5 % | 1 |
| 70 | Drozin Telecom Consulting ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | +46,5 % | 2 |
| 71 | Ventor R ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | - | - |
| 72 | Samgräv Holding ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | +4,1 % | - |
| 73 | Lerholmen Göteborg ABBokslut 2024 | 6,0 mkr | −65,7 % | - |
| 74 | Sjöbergs Konditori i Gävle AktiebolagBokslut 2025 | 5,9 mkr | +25,4 % | - |
| 75 | Michaela Sackleen ABBokslut 2025 | 5,9 mkr | +75,9 % | - |
| 76 | Birger Jarl 2 ABBokslut 2024 | 5,8 mkr | +21,6 % | - |
| 77 | Mörtö Trading ABBokslut 2024 | 5,6 mkr | +35,8 % | 1 |
| 78 | Förvaltning ACI ABBokslut 2024 | 5,5 mkr | −16,4 % | 2 |
| 79 | MARI Sverige ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | +71,7 % | 3 |
| 80 | A. Franzetti ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | −15,0 % | 1 |
| 81 | Leonvibes ABBokslut 2024 | 5,0 mkr | +19,6 % | 5 |
| 82 | Kebire Enterprise ABBokslut 2025 | 4,9 mkr | −11,4 % | 0 |
| 83 | Vargi Trading AktiebolagBokslut 2025 | 4,9 mkr | −37,8 % | 1 |
| 84 | Marja och Carl Willhelm Kjellberg Forskning & Förv altning ABBokslut 2024 | 4,9 mkr | +19,0 % | 1 |
| 85 | HH GBG ABBokslut 2024 | 4,8 mkr | - | 1 |
| 86 | Intressentor Holding ABBokslut 2025 | 4,8 mkr | −67,8 % | - |
| 87 | N.W.L. Invest AktiebolagBokslut 2024 | 4,8 mkr | +128,6 % | - |
| 88 | Välbo ABBokslut 2024 | 4,8 mkr | −6,6 % | 1 |
| 89 | Östansbotjärnen i Ludvika Holding ABBokslut 2025 | 4,8 mkr | 0,0 % | 1 |
| 90 | U.B Mörk Förvaltnings ABBokslut 2024 | 4,8 mkr | +5,8 % | 2 |
| 91 | Helbask Gju Fastigheter ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | +7,2 % | - |
| 92 | Jinderman Invest ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | - | - |
| 93 | GL:s Maskinmontage ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | −57,2 % | 0 |
| 94 | Chatila Focusinvest ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | +133,3 % | 1 |
| 95 | Liberta care ABBokslut 2025 | 4,3 mkr | +24,3 % | 8 |
| 96 | Schatzi ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | +939,4 % | - |
| 97 | Transportteam i Väst ABBokslut 2024 | 4,2 mkr | −25,5 % | 2 |
| 98 | EE Tandläkare ABBokslut 2024 | 4,1 mkr | −17,3 % | 1 |
| 99 | Ravensberg, Ljungdahl & Maddison Invest ABBokslut 2025 | 4,1 mkr | +90,9 % | - |
| 100 | Amanda Schulman Holding ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | −15,0 % | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.