Aktivt företag
EG Skiing AB
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet inom professionell skidåkning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 april 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 83771 DUVED
- Registrerat namn
- EG Skiing ABReg 2015-06-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
508 tkr
▲ 15,5 %Årets resultat
31 tkr
▲ 111,5 %Tillgångar
340 tkr
▲ 17,8 %Eget kapital
241 tkr
▲ 15,0 %Soliditet
70,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
291 tkr
▲ 24,8 %Totala skulder
99 tkr
▲ 25,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 507 574 | 439 479 | 449 030 | 260 000 | 193 000 |
| Övriga externa kostnader | 166 676 | 214 499 | 182 478 | - | - |
| Personalkostnader | 277 853 | 205 967 | 146 800 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 42 163 | 18 493 | 110 157 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 39 963 | 18 795 | 110 617 | 12 000 | 58 000 |
| Resultat före skatt | 39 963 | 18 795 | 110 617 | - | - |
| Årets resultat | 31 464 | 14 875 | 87 927 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 000 | 5 000 | 5 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 334 630 | 283 226 | 260 193 | - | - |
| Kassa & bank | 291 434 | 233 461 | 225 967 | - | - |
| Summa tillgångar | 339 630 | 288 226 | 265 193 | - | - |
| Eget kapital | 240 584 | 209 120 | 194 245 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 99 046 | 79 106 | 70 948 | - | - |
| Soliditet (%) | 70,8 % | 72,6 % | 73,2 % | 78,5 % | 73,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 15,5 % jämfört med 2024, till 508 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 31 tkr, en nettomarginal på 6,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 70,8 % vid årets slut, ned från 78,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, annan sportverksamhet (SNI 93199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+27,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
508 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Duved
Andra registrerade bolag med säte i Duved.
- 19 Nitton ABAB
- A.Isaksson Åre ABAB
- Acriseigan ABAB
- Acrisolutio ABAB
- Adgie Consulting ABAB
- Aevi Wellness ABAB
- Ahlbergs hårvård ABAB
- Airway Med International ABAB