Aktivt företag
Engaholms Förvaltning AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 april 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Engaholm Kontoret
- Postnummer & ort
- 34234 ALVESTA
- Registrerat namn
- Engaholms Förvaltning ABReg 2014-08-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
24,5 mkr
▼ 6,7 %Tillgångar
95,4 mkr
▲ 4,9 %Eget kapital
95,3 mkr
▲ 4,9 %Soliditet
99,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
28,8 mkr
▲ 17,0 %Totala skulder
93 tkr
▲ 15,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 306 126 | 412 192 | 526 657 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −306 126 | −412 192 | −526 657 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 24 475 366 | 26 228 908 | 14 551 483 | 15 379 473 | 25 122 883 |
| Resultat före skatt | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 24 475 366 | 26 228 908 | 14 551 483 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 66 329 150 | 66 329 150 | 66 329 150 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 29 083 256 | 24 595 191 | 14 013 183 | - | - |
| Kassa & bank | 28 773 426 | 24 593 757 | 11 010 272 | - | - |
| Summa tillgångar | 95 412 406 | 90 924 341 | 80 342 333 | 85 132 475 | 96 976 490 |
| Eget kapital | 95 319 706 | 90 844 341 | 74 615 433 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 92 700 | 80 000 | 5 726 900 | - | - |
| Soliditet (%) | 99,9 % | 99,9 % | 92,9 % | 82,3 % | 82,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 24,5 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 99,9 % vid årets slut, upp från 82,3 % (2022).
Avkastning på eget kapital
25,7 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alvesta
Andra registrerade bolag med säte i Alvesta.
- A-Motor ABAB
- A.N SkinClinic ABAB
- ABS Fastighetsförvaltning i Alvesta ABAB
- Adam Gustafsson Invest ABAB
- AED i Alvesta ABAB
- Afthor ABAB
- Agro International Invest ABAB
- Aiff Fastigheter ABAB