Aktivt företag
F.Jonsson Spår och Entreprenad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Bolaget skall bedriva diverse schakt arbeten. Järnvägsarbeten EL-och Telelinje arbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 december 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42221 Anläggningsarbeten för el
- Bransch (SNI)
- SNI 42120 Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 42110 Anläggning av vägar och motorvägar
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rydetvägen 84
- Postnummer & ort
- 43935 ONSALA
- Registrerat namn
- F.Jonsson Spår och Entreprenad ABReg 2015-01-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,3 mkr
▲ 17,1 %Årets resultat
-479 tkr
▼ 1489,2 %Tillgångar
1,9 mkr
▼ 1,9 %Eget kapital
255 tkr
▼ 65,2 %Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
63 kr
▼ 98,8 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 35,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 333 764 | 4 554 070 | 5 621 142 | 9 513 338 | 5 265 631 |
| Övriga externa kostnader | 1 402 826 | 1 652 648 | 1 846 287 | 1 495 690 | 1 383 772 |
| Personalkostnader | 1 619 366 | 1 381 695 | 1 431 615 | 1 709 266 | 1 679 311 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −402 096 | −54 519 | −37 848 | 459 855 | 902 552 |
| Resultat e. fin. poster | −478 503 | −90 110 | −85 634 | 419 544 | 884 684 |
| Resultat före skatt | −478 503 | −30 110 | 2 366 | 419 544 | 736 684 |
| Årets resultat | −478 503 | −30 110 | −454 | 331 257 | 641 536 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 059 751 | 821 352 | 1 447 952 | 1 850 089 | 1 151 769 |
| Omsättningstillgångar | 889 759 | 1 165 330 | 1 496 047 | 1 295 462 | 883 349 |
| Kassa & bank | 63 | 5 063 | 197 701 | 33 | 6 623 |
| Summa tillgångar | 1 949 510 | 1 986 682 | 2 943 999 | 3 145 551 | 2 035 118 |
| Eget kapital | 255 206 | 733 709 | 763 819 | 951 823 | 804 266 |
| Långfristiga skulder | 760 636 | 399 723 | 445 882 | 935 268 | 249 914 |
| Kortfristiga skulder | 933 668 | 853 250 | 1 674 298 | 1 110 460 | 832 938 |
| Soliditet (%) | - | - | 28,9 % | 33,9 % | 45,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 17,1 % jämfört med 2023, till 5,3 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 479 tkr, en nettomarginal på −9,0 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,95).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggningsarbeten för el (SNI 42221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+0,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−187,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Onsala
Andra registrerade bolag med säte i Onsala.
- 25K Holding ABAB
- 29R Holding ABAB
- 2M Rekond ABAB
- 3-Verket Entreprenad ABAB
- 31 Hz Music ABAB
- 314159 ABAB
- 360 LEARNING ABAB
- 4a49 Consulting ABAB