Aktivt företag
Falkrima AB
Översikt
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier, andra värdepapper, fastigheter samt Verksamhet inom städ o fönsterputs och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Snättringevägen 41
- Postnummer & ort
- 14141 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Falkrima ABReg 2021-02-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
62 tkr
Årets resultat
-25 tkr
▲ 46,9 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 22,1 %Eget kapital
1,3 mkr
▼ 1,9 %Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2 tkr
▼ 99,7 %Totala skulder
14 tkr
▼ 96,2 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 62 440 | 0 | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 60 941 | 51 897 | - | - | 6 525 |
| Personalkostnader | 26 284 | 0 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −24 785 | −51 897 | - | - | −6 525 |
| Resultat e. fin. poster | −24 825 | −46 724 | −6 000 | 54 000 | 3 906 808 |
| Resultat före skatt | −24 825 | −46 724 | - | - | 3 906 808 |
| Årets resultat | −24 825 | −46 724 | - | - | 3 905 459 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 270 211 | 25 000 | - | - | 3 089 000 |
| Omsättningstillgångar | 25 041 | 1 637 433 | - | - | 1 368 808 |
| Kassa & bank | 1 672 | 567 223 | - | - | 19 475 |
| Summa tillgångar | 1 295 252 | 1 662 433 | - | - | 4 457 808 |
| Eget kapital | 1 281 608 | 1 306 433 | - | - | 4 206 209 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 20 000 |
| Kortfristiga skulder | 13 644 | 356 000 | - | - | 231 599 |
| Soliditet (%) | 99,0 % | 79,0 % | 91,0 % | 91,0 % | 94,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en förlust på 25 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 99,0 % vid årets slut, upp från 91,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 5 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
−1,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB