← Alla branscher · SNI 81210
Största bolagen inom Lokalvård
De 100 största bolagen med huvudbransch lokalvård, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
2 772
Sammanlagd omsättning
10,0 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Hemfrid i Sverige ABBokslut 2024 | 1,0 mdkr | +24,5 % | 1855 |
| 2 | Städgladen AktiebolagBokslut 2024 | 128,7 mkr | +2,3 % | 218 |
| 3 | Teknostäd AktiebolagBokslut 2025 | 117,1 mkr | +4,1 % | 210 |
| 4 | Miljöpalatset ABBokslut 2024 | 114,6 mkr | +4,8 % | 190 |
| 5 | Östgöta Elitstäd ABBokslut 2025 | 104,4 mkr | +1,6 % | 180 |
| 6 | Freska Sweden ABBokslut 2024 | 102,9 mkr | −12,5 % | - |
| 7 | IDP Drift och servicetjänster ABBokslut 2025 | 100,5 mkr | - | 110 |
| 8 | Dannebacken Service ABBokslut 2024 | 99,8 mkr | +2,7 % | 175 |
| 9 | Bredablick Facility Services ABBokslut 2024 | 82,2 mkr | −9,7 % | 124 |
| 10 | Ekbergs Fönsterputs & Städ ABBokslut 2024 | 77,6 mkr | +5,9 % | 133 |
| 11 | RENTAV Städ och Miljövård AktiebolagBokslut 2024 | 69,0 mkr | +9,6 % | 93 |
| 12 | Stockholms Städsystem AktiebolagBokslut 2025 | 66,2 mkr | +1,3 % | 88 |
| 13 | Bygg och Städspecialisten i Stockholm ABBokslut 2024 | 65,2 mkr | +31,8 % | 69 |
| 14 | Kontorsstädning AktiebolagBokslut 2025 | 61,1 mkr | +6,2 % | 58 |
| 15 | TOMINA AktiebolagBokslut 2024 | 58,7 mkr | +0,8 % | 38 |
| 16 | ITRI SERVICE ABBokslut 2025 | 58,4 mkr | −1,7 % | 76 |
| 17 | JC MiljöStäd ABBokslut 2024 | 58,1 mkr | +6,1 % | 11 |
| 18 | Rönnäng Industritjänst ABBokslut 2024 | 54,4 mkr | −1,1 % | 80 |
| 19 | Excelencia ABBokslut 2024 | 53,5 mkr | +2,8 % | 79 |
| 20 | Dammråttan i Borås ABBokslut 2024 | 52,0 mkr | +8,9 % | 79 |
| 21 | LEDEB ABBokslut 2024 | 46,6 mkr | +6,2 % | 82 |
| 22 | Rent 08 ABBokslut 2025 | 45,7 mkr | +6,8 % | 122 |
| 23 | Crenovagruppen ABBokslut 2024 | 44,3 mkr | +6,7 % | 64 |
| 24 | Anne Blom Städ & Service ABBokslut 2025 | 43,9 mkr | +2,6 % | 72 |
| 25 | Food Support Sverige ABBokslut 2025 | 43,5 mkr | - | 64 |
| 26 | Bettys Städ ABBokslut 2025 | 43,0 mkr | +1,3 % | 43 |
| 27 | Städade Hem Sverige ABBokslut 2025 | 40,9 mkr | +8,2 % | 74 |
| 28 | Rozen Clean ABBokslut 2025 | 40,4 mkr | +3,5 % | 69 |
| 29 | Facila i Sverige ABBokslut 2025 | 39,8 mkr | +19,5 % | 65 |
| 30 | Städkonsult i Skaraborg AktiebolagBokslut 2025 | 39,7 mkr | −1,0 % | 75 |
| 31 | piga nu ABBokslut 2025 | 39,6 mkr | +5,0 % | 77 |
| 32 | AM-Berglund ABBokslut 2024 | 39,5 mkr | −3,4 % | 59 |
| 33 | Skurgubben Städservice ABBokslut 2025 | 36,6 mkr | +6,2 % | 51 |
| 34 | Städtjänst Westlund AktiebolagBokslut 2024 | 36,5 mkr | +5,1 % | 58 |
| 35 | Staffanstorps Städ ABBokslut 2025 | 36,5 mkr | +3,7 % | 55 |
| 36 | Städ o fönsterputs dax i Väst Sverige ABBokslut 2024 | 35,8 mkr | +12,2 % | 40 |
| 37 | High Competent Sweden ABBokslut 2024 | 34,9 mkr | +24,6 % | 35 |
| 38 | Städ & Maskin Centralen i Stockholm ABBokslut 2025 | 33,3 mkr | −8,6 % | 50 |
| 39 | Ventilation & VVS-Tjänst Norden ABBokslut 2025 | 32,5 mkr | +38,4 % | 14 |
| 40 | mm Easy ABBokslut 2025 | 32,0 mkr | +15,6 % | 0 |
| 41 | MBC Städservice AktiebolagBokslut 2024 | 31,9 mkr | +6,4 % | 19 |
| 42 | SIMH SWEDEN ABBokslut 2024 | 31,8 mkr | +4,3 % | 48 |
| 43 | Ren Extra ABBokslut 2025 | 31,2 mkr | −9,8 % | 57 |
| 44 | N-O-X ABBokslut 2025 | 30,6 mkr | +10,0 % | 34 |
| 45 | NT Service ABBokslut 2025 | 30,2 mkr | −1,9 % | 42 |
| 46 | Violas Team ABBokslut 2024 | 30,0 mkr | - | 26 |
| 47 | Skura Sweden ABBokslut 2024 | 29,3 mkr | - | 47 |
| 48 | LC Service & Renova i Sverige ABBokslut 2024 | 28,5 mkr | +14,6 % | 44 |
| 49 | Supplier Partner IA ABBokslut 2025 | 28,4 mkr | −31,3 % | 28 |
| 50 | Söder OM Söder Kontor & Fastighetsservice ABBokslut 2025 | 28,0 mkr | +5,6 % | 35 |
| 51 | Finns Städ och Fönsterputs AktiebolagBokslut 2025 | 27,9 mkr | +4,0 % | 43 |
| 52 | RFS Industrisupport ABBokslut 2024 | 27,5 mkr | +3,8 % | - |
| 53 | Bofint Städservice Sverige ABBokslut 2025 | 27,2 mkr | +4,9 % | 41 |
| 54 | Ekebybruk Städ och Lokalservice ABBokslut 2025 | 27,0 mkr | −22,6 % | 35 |
| 55 | Preventa Fastighetsservice och Måleri AktiebolagBokslut 2025 | 26,7 mkr | −2,4 % | 31 |
| 56 | Städcentralen i Västervik ABBokslut 2025 | 26,2 mkr | −3,7 % | 35 |
| 57 | Småländska StädaktiebolagetBokslut 2025 | 25,6 mkr | +0,8 % | 33 |
| 58 | Lanolia Städ & Service ABBokslut 2025 | 24,9 mkr | +7,2 % | 50 |
| 59 | RENT & FINT I VÄSTSVERIGE ABBokslut 2024 | 24,8 mkr | −0,3 % | 52 |
| 60 | Nylands Städ ABBokslut 2025 | 24,5 mkr | +76,6 % | 38 |
| 61 | Spaladium ABBokslut 2024 | 23,5 mkr | +12,8 % | 59 |
| 62 | KEYLINE Städ & Konsult AktiebolagBokslut 2024 | 23,4 mkr | −3,1 % | 47 |
| 63 | Go Workers Stockholm ABBokslut 2024 | 23,1 mkr | −15,4 % | 26 |
| 64 | Seso Städservice ABBokslut 2025 | 23,0 mkr | +0,0 % | 46 |
| 65 | Stormtrivs i Linköping ABBokslut 2024 | 22,9 mkr | −0,6 % | 35 |
| 66 | Cleanfresh 2014 ABBokslut 2024 | 22,7 mkr | +1,7 % | 53 |
| 67 | Excellent Cleaning Sweden ABBokslut 2024 | 22,5 mkr | - | 29 |
| 68 | Agera & Partners ABBokslut 2024 | 22,3 mkr | - | 34 |
| 69 | Swedal Fastighet Service ABBokslut 2025 | 22,2 mkr | −15,1 % | 29 |
| 70 | Stockholms Kvalitetsstäd ABBokslut 2025 | 22,0 mkr | +44,4 % | 46 |
| 71 | Solnas Rena Ytor ABBokslut 2025 | 21,7 mkr | +11,2 % | 35 |
| 72 | Colombus Städ AktiebolagBokslut 2025 | 21,6 mkr | +8,9 % | 28 |
| 73 | Q & Co STÄD ABBokslut 2025 | 21,3 mkr | −14,0 % | 30 |
| 74 | Björklunda Service ABBokslut 2024 | 20,9 mkr | +13,3 % | 32 |
| 75 | Västerorts Städservice AktiebolagBokslut 2024 | 20,5 mkr | +8,1 % | 37 |
| 76 | Städspecialisten Gotland ABBokslut 2025 | 19,8 mkr | +6,9 % | 21 |
| 77 | Onurstäd & service ABBokslut 2025 | 19,8 mkr | +9,0 % | 25 |
| 78 | J Tillanen Städservice ABBokslut 2025 | 19,7 mkr | +14,8 % | 34 |
| 79 | StädCity Rent i Sverige ABBokslut 2024 | 19,7 mkr | +37,1 % | 18 |
| 80 | Vital Service Sverige ABBokslut 2025 | 19,5 mkr | +36,5 % | 43 |
| 81 | Städalliansen Sverige ABBokslut 2025 | 19,1 mkr | −15,2 % | 30 |
| 82 | JCW Städ och Trädgårdsservice ABBokslut 2025 | 18,9 mkr | +3,3 % | 49 |
| 83 | Eda Miljöservice AktiebolagBokslut 2024 | 18,6 mkr | +7,1 % | 34 |
| 84 | MELITI ENTREPRENAD ABBokslut 2024 | 18,6 mkr | +23,1 % | 18 |
| 85 | All Source ABBokslut 2024 | 18,5 mkr | +17,2 % | 15 |
| 86 | Servo Nova Stockholm ABBokslut 2025 | 18,4 mkr | +1,8 % | 23 |
| 87 | Kristallrent ABBokslut 2025 | 17,8 mkr | +15,8 % | 27 |
| 88 | Städtjänst QLNR ABBokslut 2024 | 17,6 mkr | - | 26 |
| 89 | Norrputs ABBokslut 2025 | 17,3 mkr | −2,7 % | 17 |
| 90 | Östgöta Sanering ABBokslut 2025 | 17,2 mkr | −1,1 % | 18 |
| 91 | CQs Flytt & städ ABBokslut 2025 | 17,1 mkr | +34,3 % | 47 |
| 92 | Stockholm Park och Miljö ABBokslut 2024 | 17,0 mkr | +43,8 % | 11 |
| 93 | J.A. Service Arenaspecialisterna ABBokslut 2025 | 16,7 mkr | +11,3 % | 27 |
| 94 | Hembry ABBokslut 2024 | 16,4 mkr | −0,0 % | 56 |
| 95 | Allservice Fönsterputs & Städ i Stockholm ABBokslut 2025 | 16,2 mkr | +9,1 % | 28 |
| 96 | Politan Städ ABBokslut 2024 | 16,1 mkr | −11,4 % | 32 |
| 97 | Sinnesfrid Städservice ABBokslut 2024 | 16,0 mkr | +12,5 % | 18 |
| 98 | WIKK ABBokslut 2025 | 15,4 mkr | −0,4 % | 26 |
| 99 | PutsMan AktiebolagBokslut 2024 | 15,3 mkr | +1,4 % | 25 |
| 100 | Städhäxan ABBokslut 2024 | 15,0 mkr | +14,9 % | 22 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.