Aktivt företag
Ferrulen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Utbildning och försäljning med motsvarande produkter.
- Registrerat
- 16 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47631 Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kryssarvägen 17
- C/o
- c/o Lars Johansson
- Postnummer & ort
- 18358 TÄBY
- Registrerat namn
- Ferrulen ABReg 2020-09-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,3 mkr
▲ 11,0 %Årets resultat
1,1 mkr
▲ 18,3 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 3,3 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 6,2 %Soliditet
69,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
912 tkr
▼ 35,0 %Totala skulder
601 tkr
▼ 1,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 262 929 | 6 540 525 | 8 858 927 | 8 014 450 |
| Övriga externa kostnader | 1 152 699 | 715 509 | 1 732 286 | - |
| Personalkostnader | 1 985 292 | 1 870 667 | 2 545 993 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 361 830 | 1 131 173 | 660 918 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 355 902 | 1 145 866 | 659 918 | 1 188 595 |
| Resultat före skatt | 1 355 902 | 1 145 866 | 659 918 | - |
| Årets resultat | 1 073 903 | 907 949 | 522 976 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 341 803 | 230 628 | 343 442 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 776 841 | 1 820 524 | 1 388 044 | - |
| Kassa & bank | 911 513 | 1 402 874 | 832 835 | - |
| Summa tillgångar | 2 118 644 | 2 051 152 | 1 731 486 | - |
| Eget kapital | 1 267 566 | 1 193 663 | 785 713 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 601 078 | 607 489 | 695 773 | - |
| Soliditet (%) | 69,2 % | 67,9 % | 56,8 % | 49,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 11,0 % jämfört med 2023, till 7,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 14,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,2 % vid årets slut, upp från 49,7 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−9,5 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
84,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB