Fielie AB
Översikt
Företaget kommer i huvudsak att bedriva verksamhet som inriktar sig på skönhetsbehandlingar och skönhetsprodukter. Utöver det kommer företaget att ha försäljning av förskoleprodukter till förskolor och tjänster som leverans och underhåll. Företaget säljer livsmedel, frukostlösningar, frukt upplägg, läromedel, städmaterial till anknyta förskolor. Företaget skall även syssla med konsultation inom bygg och utbildning, ekonomisk rådgivning och försäljning av byggmaterial.
- Registrerat
- 24 april 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46431 Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 46432 Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Zinkgatan 2
- Postnummer & ort
- 23435 LOMMA
- Registrerat namn
- Fielie ABReg 2016-09-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 643 393 | 1 987 488 | 2 271 978 | 2 854 571 | 2 081 631 |
| Övriga externa kostnader | 315 012 | 612 347 | 646 983 | 572 542 | 458 401 |
| Personalkostnader | 138 842 | 666 466 | 745 452 | 63 380 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −77 729 | −340 711 | −436 076 | 171 024 | 27 897 |
| Resultat e. fin. poster | −116 314 | −352 934 | −436 508 | 170 488 | 35 870 |
| Resultat före skatt | −116 314 | −352 934 | −436 508 | 170 488 | 35 870 |
| Årets resultat | −116 314 | −352 934 | −436 508 | 170 488 | 35 870 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 652 692 | 682 667 | 106 900 | 138 900 | - |
| Omsättningstillgångar | 668 080 | 197 875 | 410 265 | 567 844 | 474 151 |
| Kassa & bank | 303 540 | 36 126 | 47 723 | 202 643 | 74 575 |
| Summa tillgångar | 1 320 772 | 880 542 | 517 165 | 706 744 | 474 151 |
| Eget kapital | 121 133 | 28 447 | 95 981 | 463 189 | 292 701 |
| Långfristiga skulder | 490 587 | 554 668 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 709 052 | 297 427 | 421 184 | 243 555 | 181 450 |
| Soliditet (%) | 9,2 % | 3,2 % | 18,6 % | 66,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,9 mkr (2021) till 643 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 116 tkr, en nettomarginal på −18,1 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 9,2 % vid årets slut, ned från 66,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,94).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater (SNI 46431). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lomma
Andra registrerade bolag med säte i Lomma.
- 0s & 1s Software ABAB
- 1085 ABAB
- 1210 Management ABAB
- 3e Consulting ABAB
- 3rd Culture ABAB
- 404 Nordic Software ABAB
- 9k consulting ABAB
- A Fastighetsförmedling ABAB