← Alla branscher · SNI 46431
Största bolagen inom Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater
De 100 största bolagen med huvudbransch partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
146
Sammanlagd omsättning
1,4 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Nordic Acceleration Group ABBokslut 2025 | 220,4 mkr | +88,9 % | 7 |
| 2 | Dometic AktiebolagBokslut 2024 | 204,0 mkr | +16,2 % | - |
| 3 | INF Company ABBokslut 2025 | 201,1 mkr | +20,1 % | 14 |
| 4 | Igloo EMEA ABBokslut 2024 | 198,0 mkr | - | - |
| 5 | Miele Nordic ABBokslut 2025 | 137,3 mkr | +2,1 % | - |
| 6 | Primulator ABBokslut 2024 | 61,8 mkr | +13,7 % | 14 |
| 7 | Clean Advanced Technology Nordic ABBokslut 2025 | 54,5 mkr | +2,8 % | 16 |
| 8 | Belab Barkarby ABBokslut 2025 | 34,5 mkr | +0,1 % | 7 |
| 9 | Sorma Sverige ABBokslut 2025 | 30,9 mkr | +4,4 % | 14 |
| 10 | Sundbergs Köksmiljö ABBokslut 2025 | 27,4 mkr | - | 6 |
| 11 | Amrox Group ABBokslut 2024 | 24,0 mkr | +11,0 % | 7 |
| 12 | LEUROX TECH ABBokslut 2025 | 19,5 mkr | +7,1 % | 2 |
| 13 | NCS retail solutions ABBokslut 2025 | 18,6 mkr | +59,9 % | - |
| 14 | Quattro Vidcom AktiebolagBokslut 2025 | 15,0 mkr | −21,4 % | 5 |
| 15 | Bjäre Trygg ABBokslut 2024 | 13,7 mkr | +42,4 % | 7 |
| 16 | El & Hushållsservice ABBokslut 2025 | 9,9 mkr | −14,1 % | 4 |
| 17 | Bilstereohörnan ABBokslut 2024 | 8,8 mkr | −10,3 % | 3 |
| 18 | HT Tvättmaskiner ABBokslut 2024 | 8,2 mkr | +9,7 % | 5 |
| 19 | AC Kyl & Värmeteknik i Blekinge ABBokslut 2025 | 7,6 mkr | +0,4 % | 3 |
| 20 | Karma by Sweden Nordic Distribution ABBokslut 2024 | 6,6 mkr | +139,7 % | - |
| 21 | Petterssons Elektriska i Tierp AktiebolagBokslut 2025 | 6,2 mkr | −7,2 % | 5 |
| 22 | Lina Vesterlund ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | - | 1 |
| 23 | ARM- Vitvaror ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | - | - |
| 24 | GNP Import AktiebolagBokslut 2025 | 6,0 mkr | - | - |
| 25 | Climaco Sweden ABBokslut 2024 | 5,9 mkr | −11,5 % | 1 |
| 26 | Thermostar Sverige ABBokslut 2024 | 5,6 mkr | +42,7 % | 2 |
| 27 | Nova Sonic Nordic ABBokslut 2024 | 4,9 mkr | - | 4 |
| 28 | Quality Service & Support i Skarpnäck ABBokslut 2025 | 4,9 mkr | +52,4 % | - |
| 29 | Dala Kyl-, Värme- och Vatten-teknik ABBokslut 2025 | 4,7 mkr | +9,7 % | 2 |
| 30 | Designlarm Sverige ABBokslut 2025 | 4,6 mkr | +28,6 % | 2 |
| 31 | Görans El i Ystad ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | +9,6 % | 4 |
| 32 | Aurora Distribution ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | - | 2 |
| 33 | Ystad Trading ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | +4,8 % | 2 |
| 34 | Köksdesign Norrköping ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | +22,1 % | 2 |
| 35 | Kyla JP AktiebolagBokslut 2024 | 3,6 mkr | −1,3 % | 3 |
| 36 | Export Laomadi ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +6,5 % | 3 |
| 37 | Bona Partner ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | −14,3 % | - |
| 38 | Partilager SM ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | +521,8 % | 1 |
| 39 | Spasic Holding ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | −48,6 % | - |
| 40 | Techcenter Grinneröd ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | - | - |
| 41 | Greenhome ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | - | 1 |
| 42 | Freedombysandra ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | +31,0 % | 2 |
| 43 | Nordic Business Unit ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | −0,2 % | 2 |
| 44 | Runora ABBokslut 2024 | 2,3 mkr | +69,1 % | - |
| 45 | Elstar Försäljnings Aktiebolag EFABBokslut 2024 | 2,3 mkr | −1,4 % | - |
| 46 | Bergdahlen ABBokslut 2024 | 2,3 mkr | - | 12 |
| 47 | Ellem Support AktiebolagBokslut 2025 | 2,0 mkr | +42,5 % | 1 |
| 48 | Granskog Värme & Kyla ABBokslut 2024 | 1,9 mkr | +8,5 % | 1 |
| 49 | T O K L I F A Consulting Scandinavia ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | −12,7 % | 1 |
| 50 | Kenny Nordic ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | +65,9 % | - |
| 51 | Safeday International ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | −7,2 % | - |
| 52 | MM Kyl & Värmeservice ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | −51,7 % | 1 |
| 53 | Svea flame ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | −69,7 % | 1 |
| 54 | Montejaur ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | +19,3 % | 1 |
| 55 | Sicco Novus ABBokslut 2024 | 1,4 mkr | −3,0 % | - |
| 56 | Wes Technology Sweden ABBokslut 2024 | 1,2 mkr | −5,5 % | 1 |
| 57 | Grönska EarthTech ABBokslut 2024 | 1,2 mkr | - | 3 |
| 58 | Vindico Distribution ABBokslut 2024 | 1,1 mkr | −14,8 % | 1 |
| 59 | AquaClean Tech Sverige ABBokslut 2024 | 1,1 mkr | - | 2 |
| 60 | Västkonsulting ABBokslut 2025 | 1,0 mkr | +11,9 % | - |
| 61 | Säkerhetstjänst i Kristianstad ABBokslut 2025 | 954 tkr | −22,6 % | 1 |
| 62 | AD Stockholm ABBokslut 2024 | 945 tkr | −26,2 % | - |
| 63 | KVB Teknik ABBokslut 2024 | 899 tkr | −8,4 % | 1 |
| 64 | Nordic Support i Växjö ABBokslut 2024 | 862 tkr | +265,2 % | 1 |
| 65 | FrasWeda ABBokslut 2024 | 853 tkr | +19,4 % | - |
| 66 | A Willman Kyl-& Värmeteknik ABBokslut 2025 | 843 tkr | +198,6 % | 1 |
| 67 | Larmpartner Södertörn ABBokslut 2025 | 743 tkr | +89,3 % | - |
| 68 | Näslunds Kök & Interiör ABBokslut 2025 | 703 tkr | - | - |
| 69 | DeMayran ABBokslut 2025 | 700 tkr | +87,5 % | - |
| 70 | Östgöta Affärspartner ABBokslut 2024 | 673 tkr | - | 1 |
| 71 | Caretro ABBokslut 2025 | 662 tkr | −7,1 % | - |
| 72 | Fielie ABBokslut 2024 | 643 tkr | −67,6 % | 1 |
| 73 | BYOPLANET SCANDINAVIA ABBokslut 2025 | 598 tkr | −8,5 % | - |
| 74 | Glow ABBokslut 2024 | 563 tkr | −18,8 % | - |
| 75 | Team Modiér ABBokslut 2025 | 551 tkr | −8,3 % | 2 |
| 76 | Docklidens Fotvård ABBokslut 2025 | 512 tkr | +13,7 % | 1 |
| 77 | V-hus AktiebolagBokslut 2025 | 470 tkr | −7,0 % | - |
| 78 | Lamphallen ABBokslut 2024 | 448 tkr | +7,8 % | 1 |
| 79 | Cexxe & Co ABBokslut 2024 | 412 tkr | −10,9 % | 0 |
| 80 | Seppo Aula AktiebolagBokslut 2025 | 401 tkr | +24,1 % | 1 |
| 81 | Technaops ABBokslut 2024 | 387 tkr | - | - |
| 82 | Warm your Horse Sweden ABBokslut 2025 | 385 tkr | - | 0 |
| 83 | Larsson & Lange Cosmetics ABBokslut 2024 | 376 tkr | −10,2 % | - |
| 84 | Englafilm ABBokslut 2025 | 321 tkr | −85,6 % | 1 |
| 85 | ITV Television System AktiebolagBokslut 2024 | 261 tkr | +10,2 % | 1 |
| 86 | Qvison Holding ABBokslut 2025 | 229 tkr | −70,1 % | 0 |
| 87 | PP Premiumprodukter ABBokslut 2025 | 215 tkr | - | - |
| 88 | TopStone ABBokslut 2024 | 207 tkr | - | - |
| 89 | NX Trading Sweden ABBokslut 2024 | 207 tkr | - | - |
| 90 | Picked out ABBokslut 2024 | 189 tkr | - | - |
| 91 | Byggplanering i Borgholm ABBokslut 2024 | 189 tkr | −67,1 % | 1 |
| 92 | Norrbottens Kyl & Maskinservice AktiebolagBokslut 2025 | 169 tkr | −27,7 % | 0 |
| 93 | Dripping Springs Holdings ABBokslut 2025 | 152 tkr | - | - |
| 94 | enable4U ABBokslut 2024 | 146 tkr | −21,9 % | 1 |
| 95 | Viadal Intressenter ABBokslut 2024 | 130 tkr | - | - |
| 96 | Fraktlink ABBokslut 2024 | 129 tkr | −84,3 % | - |
| 97 | Svenska Vitvaror Outlet ABBokslut 2024 | 126 tkr | - | - |
| 98 | JNS klörup ABBokslut 2025 | 120 tkr | −85,8 % | - |
| 99 | Lindeblad Venture ABBokslut 2024 | 120 tkr | −50,0 % | 1 |
| 100 | Golden Security ABBokslut 2025 | 101 tkr | −84,0 % | 0 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.