Aktivt företag

FightCOtwo AB

AB Org.nr 5593812604
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-06

Bolaget ska bedriva och affärsutveckla ekosystemtjänster, naturbaserad kolinlagring som skapar ökad biologisk mångfald samt utveckla biokrediter. Äga och förvalta värdepapper.

Registrerat
17 maj 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 02400 Stödverksamhet avseende skogsbruk
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Prästgatan 39
Postnummer & ort
83131 ÖSTERSUND
Registrerat namn
FightCOtwo ABReg 2022-05-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,8 mkr
▲ 477,8 %
Årets resultat
-1,4 mkr
▼ 91,4 %
Tillgångar
6,3 mkr
▼ 63,2 %
Eget kapital
3,0 mkr
▼ 32,5 %
Soliditet
47,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▼ 48,5 %
Totala skulder
3,3 mkr
▼ 73,9 %
Nyckeltal 202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 839 048 318 296 -
Övriga externa kostnader 1 284 204 1 340 337 383 382
Personalkostnader 2 187 123 982 922 158 555
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat −1 770 973 −778 901 −412 401
Resultat e. fin. poster −1 808 077 −945 275 −413 129
Resultat före skatt −1 808 077 −945 275 −413 129
Årets resultat −1 436 973 −750 606 −328 074
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 281 986 2 010 230 523 214
Omsättningstillgångar 3 986 574 15 000 968 475 233
Kassa & bank 1 121 263 2 176 912 418 404
Summa tillgångar 6 268 560 17 011 198 998 447
Eget kapital 2 984 347 4 421 320 271 926
Långfristiga skulder 1 831 394 10 918 177 -
Kortfristiga skulder 1 452 819 1 671 701 726 521
Soliditet (%) 47,6 % 26,0 % 27,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 477,8 % jämfört med 2023, till 1,8 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 1,4 mkr, en nettomarginal på −78,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
  • Soliditeten var 47,6 % vid årets slut, upp från 27,2 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende skogsbruk (SNI 02400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−96,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−78,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+477,8 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
−48,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,74
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
920 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför FightCOtwo AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-05

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27 Format: application/zip
Ladda ner

EU-varumärken

Registrerade varumärken kopplade till detta företag.

Uppdaterad 2026-09-13

2 varumärke(n) · 2 registrerade

FIGHTCOTWO REGISTERED 018717951 Ansökt 2022 Utgår 2032 Detaljer ↗
PROTECTED BY fightcoTWO NATURE FIRST REGISTERED 018949804 Ansökt 2023 Utgår 2033 Detaljer ↗

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Östersund

Andra registrerade bolag med säte i Östersund.

Alla företag i Östersund →