← Alla branscher · SNI 02400
Största bolagen inom Stödverksamhet avseende skogsbruk
De 100 största bolagen med huvudbransch stödverksamhet avseende skogsbruk, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
348
Sammanlagd omsättning
694,3 mkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Scandair Helicopter ABBokslut 2024 | 73,3 mkr | +79,9 % | 16 |
| 2 | Skogsvårdsbolaget TS ABBokslut 2024 | 42,0 mkr | +11,3 % | 48 |
| 3 | Gräsmarö Skärgårdstjänst ABBokslut 2024 | 27,9 mkr | - | 11 |
| 4 | Värlebo Skogstransporter ABBokslut 2024 | 27,1 mkr | −16,5 % | 14 |
| 5 | Bröderna Låås Trafik AktiebolagBokslut 2025 | 26,4 mkr | +0,6 % | 12 |
| 6 | High Coast Forestry ABBokslut 2024 | 23,6 mkr | +31,7 % | 24 |
| 7 | Sven Anderssons Traktor AktiebolagBokslut 2025 | 23,0 mkr | +6,0 % | 18 |
| 8 | Torbjörn Jakobsson Skog & Entreprenad ABBokslut 2025 | 19,2 mkr | −9,1 % | 11 |
| 9 | Rosendals Entreprenad och Lantbruk ABBokslut 2025 | 12,7 mkr | −19,3 % | 4 |
| 10 | Åkershults Skogstjänst ABBokslut 2025 | 12,5 mkr | +33,2 % | 4 |
| 11 | KMH Forest Consulting ABBokslut 2024 | 12,3 mkr | +9,3 % | 2 |
| 12 | Nittorps Transport ABBokslut 2024 | 12,1 mkr | −14,0 % | 3 |
| 13 | Mälardalens Energileveranser ABBokslut 2025 | 10,9 mkr | +29,6 % | 1 |
| 14 | PAO Åkeri ABBokslut 2025 | 10,5 mkr | +0,1 % | 4 |
| 15 | Skogskonsulterna i Norrland ABBokslut 2025 | 9,3 mkr | −10,8 % | 10 |
| 16 | 8:1 Hedeviken ABBokslut 2025 | 9,0 mkr | +46,3 % | 2 |
| 17 | Amund Consulting ABBokslut 2025 | 8,7 mkr | +9,6 % | 1 |
| 18 | Transtrands Timmertransporter ABBokslut 2025 | 7,8 mkr | −10,4 % | 3 |
| 19 | Mellström Teknik & Maskin ABBokslut 2025 | 7,1 mkr | +28,8 % | 2 |
| 20 | Mora Skogsbyrå ABBokslut 2025 | 6,6 mkr | −10,4 % | 3 |
| 21 | Bröta Åkeri AktiebolagBokslut 2025 | 6,1 mkr | −4,9 % | 4 |
| 22 | Anders o Ann-Louise Sundqvist Entreprenad ABBokslut 2025 | 5,9 mkr | +9,5 % | 2 |
| 23 | Nääs Konsult och Förvaltning ABBokslut 2024 | 5,8 mkr | +59,6 % | 2 |
| 24 | Konstholmen TB ABBokslut 2025 | 5,7 mkr | −7,3 % | 1 |
| 25 | Kindströmer Skog & Konsult ABBokslut 2024 | 5,7 mkr | −34,7 % | 5 |
| 26 | Vikab Sjökalkningsentreprenad ABBokslut 2025 | 5,7 mkr | +9,0 % | 7 |
| 27 | Eddie Jansson Virkestransport ABBokslut 2024 | 5,6 mkr | +44,3 % | 1 |
| 28 | Storstu Logging ABBokslut 2024 | 5,5 mkr | +38,6 % | 3 |
| 29 | Edsbyns Entreprenad & Förvaltning ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | −3,4 % | 3 |
| 30 | Ängen Skogsförvaltning ABBokslut 2025 | 5,2 mkr | +70,6 % | - |
| 31 | MaKim Projekt och Fastighetsförvaltning ABBokslut 2025 | 4,6 mkr | +52,3 % | 3 |
| 32 | Söne Skogsbyrå ABBokslut 2025 | 4,3 mkr | +10,2 % | 3 |
| 33 | Prästgårdens Skogsråd ABBokslut 2025 | 4,1 mkr | +5,7 % | 1 |
| 34 | Rane Consulting ABBokslut 2024 | 4,0 mkr | −55,8 % | 3 |
| 35 | Fröviks skogskonsult ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | −1,7 % | 1 |
| 36 | MHT Virkesanalys ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | +27,7 % | 3 |
| 37 | Gorilla Kraft & Skog ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | - | 2 |
| 38 | Per Danielsson Jord & Skog ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +3,7 % | 1 |
| 39 | Kopparberget Skogsförvaltning ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +35,1 % | 2 |
| 40 | Tomas Hald Maskiner ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +10,2 % | 3 |
| 41 | Lindesbergs Skogstjänst ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | - | 2 |
| 42 | Breavad ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | +90,2 % | - |
| 43 | Foran Forest ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | −16,3 % | - |
| 44 | FutureVistas ABBokslut 2024 | 3,2 mkr | −15,4 % | 2 |
| 45 | Hyggesfritt i Borensberg ABBokslut 2024 | 3,2 mkr | +89,7 % | 1 |
| 46 | Skogsekonomerna i Stockholm AktiebolagBokslut 2024 | 3,2 mkr | +7,9 % | 1 |
| 47 | Katoma AktiebolagBokslut 2024 | 3,1 mkr | +197,4 % | - |
| 48 | M&M Skog ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | - | 3 |
| 49 | CSP Skogskonsult ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | +1,5 % | 1 |
| 50 | MIKA Forest ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | −1,4 % | 2 |
| 51 | Robert Clason ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | −29,0 % | - |
| 52 | Skogsentreprenörerna Certifiering ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | +13,9 % | 0 |
| 53 | Marcus Karlsson Skogstjänst AktiebolagBokslut 2024 | 2,8 mkr | −61,2 % | 1 |
| 54 | AGENDA Business Development ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | −20,6 % | 1 |
| 55 | Woodstat ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | −1,0 % | 1 |
| 56 | Nord Timmer i Norrbotten ABBokslut 2024 | 2,6 mkr | +18,6 % | 2 |
| 57 | Lundströms Skogsbyrå ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | +6,3 % | 1 |
| 58 | Wallsjö Skog i Wermland ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | - | 2 |
| 59 | Henrik Söderberg Förvaltning ABBokslut 2024 | 2,3 mkr | −11,9 % | 1 |
| 60 | Falu Forest ABBokslut 2024 | 2,3 mkr | +76,5 % | 1 |
| 61 | Skogsvision ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | +58,0 % | - |
| 62 | Skog & Markkonsult i Sverige ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | +77,1 % | 1 |
| 63 | Hamilton Forest Consulting ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | −2,9 % | 1 |
| 64 | STW Gulltorp ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +4,2 % | - |
| 65 | Skoglea ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | - | 1 |
| 66 | insilva ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | +58,2 % | 1 |
| 67 | KAO ABBokslut 2024 | 2,0 mkr | +163,0 % | - |
| 68 | Kofoed Skog och Naturvård ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | - | - |
| 69 | Woodworks V ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | +59,3 % | 2 |
| 70 | Seose i Sverige ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | +23,0 % | - |
| 71 | FightCOtwo ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | +477,8 % | 2 |
| 72 | EKEN FINANCING Value Added Forestry ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | −61,9 % | 4 |
| 73 | Tanums Skogsmaskiner AktiebolagBokslut 2025 | 1,7 mkr | +18,5 % | 1 |
| 74 | Skogsvårdarna i Uppland Förvaltning ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | +309,3 % | - |
| 75 | M Forslund Entreprenad ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | +66,4 % | 1 |
| 76 | Aktiebolaget Frösö GrävmaskinerBokslut 2025 | 1,6 mkr | −6,7 % | 1 |
| 77 | Silva Borealis Konsulterna i Vindeln ABBokslut 2024 | 1,6 mkr | +52,1 % | - |
| 78 | Alstrum Consulting ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | +14,8 % | 1 |
| 79 | Kumla Lots och Entreprenad ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | +18,4 % | 1 |
| 80 | Hss Skogsförvaltning ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | −1,1 % | 1 |
| 81 | Wistra ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | +12,3 % | 0 |
| 82 | Björkhaga Skogstjänst ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | - | 1 |
| 83 | Mikael Pålsson ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | +530,5 % | 1 |
| 84 | Nicklas Nyberg ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | −4,0 % | - |
| 85 | Zackri ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | - | 1 |
| 86 | Värmlands Skog och Fastigheter ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | −5,9 % | - |
| 87 | JDA Forest ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | −5,4 % | 1 |
| 88 | Rödlöga Skogs och Sjötransporter AktiebolagBokslut 2025 | 1,4 mkr | +7,5 % | 1 |
| 89 | Ekmarken Skog ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | +16,9 % | 1 |
| 90 | BESA Skogskonsult ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | −24,3 % | 2 |
| 91 | Enbeck Skog ABBokslut 2024 | 1,4 mkr | +12,6 % | 1 |
| 92 | Kyllesjö Skog ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | +11,4 % | 1 |
| 93 | M. Kymenvaara ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +11,3 % | 1 |
| 94 | Loka Skog ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −12,2 % | 1 |
| 95 | PA Skog i Stugun ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +11,4 % | 1 |
| 96 | Axegård Consulting AktiebolagBokslut 2024 | 1,3 mkr | +37,7 % | 1 |
| 97 | Vetlanda Highland Forest ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +2,4 % | 1 |
| 98 | QualiCon Dan Mogren ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | - | 1 |
| 99 | AKA-Skog ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −0,9 % | 1 |
| 100 | Scandinaviator ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +10,4 % | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.