Aktivt företag

Fillers Institute Europe AB

AB Org.nr 5569438566
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-30

Bolaget ska bedriva kliniker för icke invasiva behandlingar med professionell personal samt hudvård och försäljning av hudvårdsprodukter, konsultverksamhet inom sjukvård, vaccinationer, uthyrning av sjuksköterskor ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
27 september 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Engelbrektsgatan 39
Postnummer & ort
11432 STOCKHOLM
Registrerat namn
Fillers Institute Europe ABReg 2013-11-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
794 tkr
▼ 22,2 %
Årets resultat
84 tkr
▲ 16,7 %
Tillgångar
665 tkr
▼ 16,4 %
Eget kapital
529 tkr
▲ 18,9 %
Soliditet
79,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
467 tkr
▼ 13,4 %
Totala skulder
136 tkr
▼ 61,2 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 794 277 1 021 200 1 028 079 816 035 817 875
Övriga externa kostnader 398 606 453 546 432 658 406 125 381 643
Personalkostnader 62 41 630 85 039 57 229 129 725
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 97 343 92 904 −19 301 221 490 120 094
Resultat e. fin. poster 97 426 92 128 −19 657 221 332 119 362
Resultat före skatt 97 426 92 128 −19 657 221 332 119 362
Årets resultat 84 213 72 177 −19 657 221 332 119 362
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 - 0 0 55 000
Omsättningstillgångar 665 084 795 520 670 609 661 853 482 163
Kassa & bank 467 229 539 669 460 352 339 396 398 774
Summa tillgångar 665 084 795 520 670 609 661 853 537 163
Eget kapital 529 185 444 972 372 794 392 451 171 119
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 135 898 350 548 297 815 269 402 366 044
Soliditet (%) 79,6 % 55,9 % 55,6 % 59,3 % 31,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,0 mkr (2022) till 794 tkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 84 tkr, en nettomarginal på 10,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 79,6 % vid årets slut, upp från 59,3 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−22,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
15,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Fillers Institute Europe AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-08 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →