Aktivt företag
Fogas Konsult AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Bolaget skall bedriva handel, service, reparationer och uthyrning av fotogen- och gasolprodukter, äga och förvalta aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 februari 1942
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46810 Partihandel med bränslen
- Bransch (SNI)
- SNI 47789 Övrig specialiserad detaljhandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bryggerivägen 11
- Postnummer & ort
- 19439 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat namn
- Fogas Konsult ABReg 1995-05-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14,6 mkr
▲ 0,8 %Årets resultat
805 tkr
▼ 28,9 %Tillgångar
15,0 mkr
▲ 1,3 %Eget kapital
10,0 mkr
▲ 8,8 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▲ 2,6 %Totala skulder
3,2 mkr
▲ 12,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 640 956 | 14 520 758 | 18 361 757 | 17 295 141 | 15 348 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 286 394 | 3 854 509 | 2 754 174 | 2 090 364 | - |
| Personalkostnader | 4 238 719 | 4 229 257 | 4 480 685 | 4 616 253 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 56 534 | 49 558 | 1 459 052 | 1 685 425 | - |
| Resultat e. fin. poster | 75 798 | 63 221 | 1 459 115 | 1 684 674 | 1 753 000 |
| Resultat före skatt | 1 048 798 | 1 473 221 | 2 459 115 | 1 256 674 | - |
| Årets resultat | 805 241 | 1 132 347 | 1 933 642 | 991 763 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 252 459 | 2 568 578 | 1 862 451 | 949 558 | - |
| Omsättningstillgångar | 12 793 137 | 12 285 078 | 13 201 440 | 17 824 427 | - |
| Kassa & bank | 1 976 029 | 1 926 131 | 2 474 921 | 8 336 854 | - |
| Summa tillgångar | 15 045 596 | 14 853 656 | 15 063 891 | 18 773 985 | - |
| Eget kapital | 9 967 220 | 9 161 979 | 8 029 632 | 11 095 989 | - |
| Långfristiga skulder | 1 000 000 | 1 000 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 211 376 | 1 851 677 | 2 784 259 | 2 427 996 | - |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 77,0 % | 76,0 % | 81,0 % | 83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 14,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 805 tkr, en nettomarginal på 5,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut, ned från 81,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med bränslen (SNI 46810). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−1,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
8,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Upplands Väsby
Andra registrerade bolag med säte i Upplands Väsby.
- 08 Gruppen 2.0 ABAB
- 08 Undertak ABAB
- 08FS ABAB
- 1 2 3 måleri ABAB
- 100% Hemkomfort Sverige ABAB
- 157Solutions ABAB
- 1Tribe ABAB
- 2 Owners ABAB