← Alla branscher · SNI 46810
Största bolagen inom Partihandel med bränslen
De 100 största bolagen med huvudbransch partihandel med bränslen, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
191
Sammanlagd omsättning
6,4 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Skelleftebränslen AktiebolagBokslut 2025 | 2,0 mdkr | −5,1 % | 28 |
| 2 | Vegoil E.P. ABBokslut 2024 | 818,2 mkr | +8,0 % | 2 |
| 3 | Runes ABBokslut 2025 | 669,8 mkr | −3,7 % | 20 |
| 4 | Sydpetroleum ABBokslut 2024 | 386,9 mkr | −25,3 % | 4 |
| 5 | Skogqvist Olje & Transport AktiebolagBokslut 2024 | 292,9 mkr | +11,1 % | 7 |
| 6 | Petrobell ABBokslut 2024 | 260,3 mkr | −4,5 % | 10 |
| 7 | Sten Olofsson Olje AktiebolagBokslut 2024 | 236,4 mkr | −14,6 % | 6 |
| 8 | GD-Oljor ABBokslut 2024 | 156,7 mkr | −21,6 % | 3 |
| 9 | Travicom ABBokslut 2025 | 141,7 mkr | −13,5 % | 8 |
| 10 | Holmedals Oljecentral AktiebolagBokslut 2024 | 134,8 mkr | +3,3 % | 6 |
| 11 | Kungsbacka Oljecenter ABBokslut 2024 | 124,6 mkr | −18,9 % | 2 |
| 12 | Nordic Bitumen ABBokslut 2024 | 123,4 mkr | +14,0 % | 4 |
| 13 | Kållekärrs Oljecentral AktiebolagBokslut 2025 | 108,4 mkr | −9,1 % | 10 |
| 14 | Börjessons Oljor ABBokslut 2024 | 98,2 mkr | −22,1 % | 3 |
| 15 | Gas Installationer i Östergötland AktiebolagBokslut 2025 | 88,1 mkr | +4,1 % | 37 |
| 16 | Motorex Nordic ABBokslut 2025 | 80,7 mkr | −9,3 % | 6 |
| 17 | Arvidssons Oljetransporter ABBokslut 2024 | 79,1 mkr | −31,2 % | 7 |
| 18 | Sandbergs i Jämtland ABBokslut 2025 | 67,3 mkr | - | 8 |
| 19 | Biotisk Energier Sweden ABBokslut 2024 | 65,3 mkr | −35,1 % | 2 |
| 20 | ESS Oljeorder Bränsle AktiebolagBokslut 2024 | 54,2 mkr | −32,5 % | - |
| 21 | Hallsta Bensincenter ABBokslut 2025 | 52,2 mkr | −13,4 % | 9 |
| 22 | Industriteknik Örnbränsle ABBokslut 2025 | 42,5 mkr | +8,3 % | 8 |
| 23 | Kalmar Bunkeroljor AktiebolagBokslut 2024 | 33,5 mkr | −12,6 % | 1 |
| 24 | Skogens Kol ABBokslut 2025 | 24,5 mkr | −22,7 % | 4 |
| 25 | BC Heating ABBokslut 2024 | 21,9 mkr | +267,6 % | 0 |
| 26 | Bobergolje ABBokslut 2024 | 19,4 mkr | −7,9 % | 2 |
| 27 | Smörjteknik Norden ABBokslut 2024 | 19,4 mkr | +0,3 % | 11 |
| 28 | Rättaregårdens fastigheter ABBokslut 2025 | 17,7 mkr | −16,6 % | 3 |
| 29 | Svenska gas & gasol ABBokslut 2024 | 15,4 mkr | +10,5 % | 5 |
| 30 | Fogas Konsult ABBokslut 2024 | 14,6 mkr | +0,8 % | 7 |
| 31 | Aktiebolag Malaga OljorBokslut 2024 | 14,2 mkr | −22,4 % | 1 |
| 32 | Södertörns Petroleum AktiebolagBokslut 2024 | 13,9 mkr | −22,4 % | 1 |
| 33 | SACson ABBokslut 2025 | 13,9 mkr | +4,9 % | 3 |
| 34 | BRANTEVIKS ÅKERI AktiebolagBokslut 2024 | 13,5 mkr | −94,0 % | 0 |
| 35 | Gamo Gasol AktiebolagBokslut 2024 | 12,1 mkr | −1,2 % | 6 |
| 36 | Smålands Bioenergi och Handel ABBokslut 2025 | 11,0 mkr | −34,8 % | 1 |
| 37 | BC Trading ABBokslut 2025 | 9,6 mkr | +223,0 % | - |
| 38 | Gasolproffsen i Sverige ABBokslut 2025 | 9,2 mkr | +48,4 % | 2 |
| 39 | Back2Basics Flight Training and Consulting ABBokslut 2025 | 9,0 mkr | +40,2 % | 1 |
| 40 | Petrol Trading i väst ABBokslut 2025 | 8,3 mkr | −12,5 % | 8 |
| 41 | LN Gruppen Sverige ABBokslut 2024 | 6,9 mkr | +1,6 % | 2 |
| 42 | TRB Sverige AktiebolagBokslut 2024 | 6,8 mkr | +8,4 % | 2 |
| 43 | NOAenergi ABBokslut 2025 | 6,4 mkr | +1,9 % | 2 |
| 44 | Ystad Gasol ABBokslut 2024 | 5,5 mkr | +47,1 % | 2 |
| 45 | Hörups Ved ABBokslut 2024 | 4,9 mkr | −27,8 % | 1 |
| 46 | Stångå Kvarn ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | −14,0 % | - |
| 47 | Lubricool ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | −9,3 % | 1 |
| 48 | N-J Petroleum Service ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | −40,4 % | - |
| 49 | Träd & Stubbhantering i Väst ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | +16,9 % | 1 |
| 50 | Vedkorgen ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | - | 2 |
| 51 | Aktiebolaget DjurgårdsbergBokslut 2024 | 4,2 mkr | +21,3 % | - |
| 52 | EquiTrade Sweden ABBokslut 2024 | 4,1 mkr | +17,4 % | - |
| 53 | Norra Stavsudda Handel ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | −27,2 % | 2 |
| 54 | Central Gasol i Västerås ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | −2,2 % | 1 |
| 55 | Hällestad Bioenergi ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | +9,6 % | - |
| 56 | Druvans Bensin AktiebolagBokslut 2025 | 3,3 mkr | −0,6 % | 2 |
| 57 | WestCoast Gasol & Transport ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | - | 0 |
| 58 | Fårö Invest ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | −18,6 % | - |
| 59 | TWT Sweden ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | +718,6 % | - |
| 60 | Bo Landin Vent & Byggplåt ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | −0,3 % | 1 |
| 61 | Gusemåla Skogsentreprenad ABBokslut 2024 | 2,8 mkr | +37,6 % | 1 |
| 62 | Sustain Energy Sweden ABBokslut 2024 | 2,7 mkr | −27,9 % | 0 |
| 63 | Vedkungen ABBokslut 2024 | 2,6 mkr | +13,6 % | 1 |
| 64 | Bitte Eriksson Invest ABBokslut 2024 | 2,5 mkr | −57,0 % | 2 |
| 65 | Biobränsle & VVS i Sala ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | −14,5 % | 1 |
| 66 | Johans Värme & Transport ABBokslut 2024 | 2,3 mkr | +4,0 % | - |
| 67 | LS Invest i Stockholm ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | - | 0 |
| 68 | Gällaryds Ved och Entreprenad ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | −23,9 % | - |
| 69 | Olofssons Beting ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +118,2 % | 1 |
| 70 | Amero ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | −1,2 % | 1 |
| 71 | DS Partner ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +4,9 % | 1 |
| 72 | Mattias Perssons Oljetransporter ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +32,5 % | 2 |
| 73 | Ingarö ved ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | −36,8 % | 1 |
| 74 | Interflon Sweden AktiebolagBokslut 2025 | 1,9 mkr | +10,1 % | 1 |
| 75 | Stocka Smideskol ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | +13,5 % | - |
| 76 | VP Försäljning ABBokslut 2026 | 1,8 mkr | +4,9 % | - |
| 77 | PowerChem Scandinavia ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | +46,6 % | - |
| 78 | Diamond Coal ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | +189,4 % | - |
| 79 | Harry Bladlunds Olje AktiebolagBokslut 2025 | 1,7 mkr | −18,3 % | 1 |
| 80 | Bäckström Andreas VVS ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | +28,5 % | 1 |
| 81 | SCC GasolCenter ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | - | 2 |
| 82 | Vikingstad Åkeris FörsäljningsaktiebolagBokslut 2025 | 1,6 mkr | - | - |
| 83 | Aktiebolaget Gasoltankning HS.Bokslut 2025 | 1,6 mkr | −12,2 % | 1 |
| 84 | Hem & Bygg i Mariannelund AktiebolagBokslut 2025 | 1,5 mkr | +14,7 % | 1 |
| 85 | VedKaninen ABBokslut 2024 | 1,4 mkr | - | 1 |
| 86 | Tores Ved ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +1,1 % | 1 |
| 87 | Energipartner i Valje AktiebolagBokslut 2025 | 1,3 mkr | −1,7 % | 1 |
| 88 | Uddevalla gasolförsäljning ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −1,3 % | - |
| 89 | Färila Bränslen ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | - | 1 |
| 90 | Bränslebolaget i Mellansverige ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | −29,0 % | 0 |
| 91 | Sellnäs Svets- och Maskinreparationer ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +93,8 % | - |
| 92 | Adbrings Drift & Service ABBokslut 2025 | 1,1 mkr | −5,7 % | 1 |
| 93 | Engdahl & Partner ABBokslut 2024 | 1,1 mkr | +22,4 % | - |
| 94 | MB Multitrade ABBokslut 2024 | 1,1 mkr | +52,8 % | - |
| 95 | Romfartuna Ved ABBokslut 2025 | 1,0 mkr | −38,3 % | 0 |
| 96 | Norrortved ABBokslut 2025 | 976 tkr | −10,1 % | - |
| 97 | MaMa Växtkraft ABBokslut 2025 | 927 tkr | +15,3 % | - |
| 98 | Skensta Invest ABBokslut 2025 | 912 tkr | +74,1 % | 1 |
| 99 | HG Flis ABBokslut 2025 | 911 tkr | −22,6 % | 2 |
| 100 | Tom H Holding ABBokslut 2024 | 911 tkr | −13,5 % | - |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.