Aktivt företag
Försäkringsmäklarna JH AB
Översikt
Bedriva försäkringsförmedling
- Registrerat
- 11 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lillsjöhögen 462
- Postnummer & ort
- 83191 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Försäkringsmäklarna JH ABReg 2020-12-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,1 mkr
▲ 6,4 %Årets resultat
20 tkr
▲ 15,4 %Tillgångar
927 tkr
▼ 47,3 %Eget kapital
115 tkr
▲ 21,3 %Soliditet
16,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
643 tkr
▼ 53,1 %Totala skulder
772 tkr
▼ 50,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 094 734 | 3 850 124 | 3 088 882 | 3 010 000 | 2 229 000 |
| Övriga externa kostnader | 840 279 | 688 093 | 641 864 | - | - |
| Personalkostnader | 2 463 329 | 1 496 744 | 1 422 420 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 642 020 | 1 516 248 | 875 348 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 642 972 | 1 525 365 | 878 595 | 1 231 000 | 1 308 000 |
| Resultat före skatt | 20 139 | 25 365 | 3 595 | - | - |
| Årets resultat | 20 139 | 17 455 | 6 509 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 198 168 | 347 169 | 496 169 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 728 977 | 1 413 478 | 619 052 | - | - |
| Kassa & bank | 642 862 | 1 370 796 | 598 390 | - | - |
| Summa tillgångar | 927 145 | 1 760 647 | 1 115 221 | - | - |
| Eget kapital | 114 818 | 94 679 | 77 225 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 772 327 | 1 548 801 | 920 829 | - | - |
| Soliditet (%) | 16,0 % | 11,0 % | 15,0 % | 12,0 % | 7,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,2 mkr (2021) till 4,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 20 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 16,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,94).
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,94
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB