Aktivt företag
Freedombikes AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget skall bedriva import och försäljning av cyklar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Smedjegatan 22
- Postnummer & ort
- 35246 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Freedombikes ABReg 2020-11-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,5 mkr
▲ 6,7 %Årets resultat
82 tkr
▲ 220,4 %Tillgångar
1,8 mkr
▼ 22,7 %Eget kapital
445 tkr
▲ 22,5 %Soliditet
24,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,0 mkr
▲ 248,5 %Totala skulder
1,4 mkr
▼ 30,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 474 463 | 5 131 605 | 8 726 851 | 7 994 533 |
| Övriga externa kostnader | 877 663 | 796 721 | 986 686 | 749 032 |
| Personalkostnader | 825 403 | 877 413 | 1 251 681 | 1 083 983 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 86 421 | −247 415 | 652 064 | 54 874 |
| Resultat e. fin. poster | 88 840 | −246 823 | 651 445 | 44 730 |
| Resultat före skatt | 88 840 | −67 823 | 488 445 | 28 730 |
| Årets resultat | 81 649 | −67 824 | 388 227 | 17 605 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 943 | 6 599 | 12 255 |
| Omsättningstillgångar | 1 833 723 | 2 370 217 | 2 079 087 | 3 448 990 |
| Kassa & bank | 1 036 787 | 297 459 | 679 719 | 1 877 405 |
| Summa tillgångar | 1 833 723 | 2 371 160 | 2 085 686 | 3 461 245 |
| Eget kapital | 444 657 | 363 008 | 430 832 | 42 605 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 389 066 | 2 008 152 | 1 475 854 | 3 402 640 |
| Soliditet (%) | 24,0 % | 15,0 % | 27,5 % | 2,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 6,7 % jämfört med 2023, till 5,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 82 tkr, en nettomarginal på 1,5 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 24,0 % vid årets slut, upp från 2,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−20,8 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
18,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,32
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB
- 1UP Media ABAB
- 2 Boys racing ABAB