Aktivt företag
FS Gruppen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget skall sälja, installera och besiktiga färdskrivare till motorfordon samt sälja reservdelar och tillbehör till färdskrivare. Bolaget skall även bedriva konsultation och utbildning inom färdskrivarehantering.
- Registrerat
- 27 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46720 Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 85690 Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Hunnetorpsvägen 96 A
- C/o
- Manasiev
- Postnummer & ort
- 25662 HELSINGBORG
- Registrerat namn
- FS Gruppen ABReg 2022-05-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,7 mkr
▲ 214,6 %Årets resultat
1,4 mkr
▲ 487,8 %Tillgångar
3,9 mkr
▲ 170,4 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 302,6 %Soliditet
70,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▲ 1251,0 %Totala skulder
931 tkr
▲ 20,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 9 683 596 | 3 078 141 | 659 705 |
| Övriga externa kostnader | 726 546 | 595 252 | 88 800 |
| Personalkostnader | 967 195 | 274 870 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 486 259 | 414 824 | 340 673 |
| Resultat e. fin. poster | 3 531 376 | 411 859 | 340 425 |
| Resultat före skatt | 1 946 376 | 306 859 | 255 425 |
| Årets resultat | 1 413 904 | 240 527 | 201 748 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 45 049 | 19 219 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 817 049 | 1 409 229 | 432 997 |
| Kassa & bank | 1 977 865 | 146 401 | 6 724 |
| Summa tillgångar | 3 862 098 | 1 428 448 | 432 997 |
| Eget kapital | 1 881 179 | 467 275 | 226 748 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 930 919 | 771 173 | 121 249 |
| Soliditet (%) | 70,3 % | 43,3 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 1,4 mkr, en nettomarginal på 14,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 70,3 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 46720). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
36,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,6 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
75,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Helsingborg
Andra registrerade bolag med säte i Helsingborg.
- & Fastigheter, Oscar Månsson ABAB
- 12m Utemiljö ABAB
- 16&18 Holding ABAB
- 1918 Webshop ABAB
- 1959 Gelateria ABAB
- 1999 Holding ABAB
- 1aB Ritsch ABAB
- 2 B Invest ABAB