← Alla branscher · SNI 46720
Största bolagen inom Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
De 100 största bolagen med huvudbransch partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
357
Sammanlagd omsättning
2,7 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | AWIMEX International ABBokslut 2024 | 194,9 mkr | +25,7 % | 25 |
| 2 | IM Transmission AktiebolagBokslut 2024 | 131,3 mkr | −22,4 % | 8 |
| 3 | Trucker i Nykvarn AktiebolagBokslut 2024 | 120,8 mkr | +20,6 % | 15 |
| 4 | Kransens Gummi AktiebolagBokslut 2024 | 105,0 mkr | +8,2 % | 23 |
| 5 | do88 ABBokslut 2025 | 99,1 mkr | +14,0 % | 13 |
| 6 | Lyftsystem KAMAB ABBokslut 2025 | 98,6 mkr | −22,5 % | 7 |
| 7 | VP Autoparts ABBokslut 2024 | 93,3 mkr | −9,6 % | 34 |
| 8 | Redline Eco Solutions ABBokslut 2024 | 79,2 mkr | +25,4 % | 1 |
| 9 | EVENCO AktiebolagBokslut 2025 | 69,4 mkr | +365,6 % | 1 |
| 10 | Bilcentrum i Skurup ABBokslut 2024 | 65,7 mkr | +23,5 % | 3 |
| 11 | Cifab Trading ABBokslut 2024 | 63,3 mkr | −1,3 % | 13 |
| 12 | Helsingborgs Bildelsbutik ABBokslut 2025 | 59,3 mkr | +6,7 % | 19 |
| 13 | Statusfälgar i Sverige ABBokslut 2025 | 49,9 mkr | +23,5 % | 4 |
| 14 | Däckvaruhuset Molway ABBokslut 2025 | 47,6 mkr | +28,7 % | 10 |
| 15 | ÜBB ABBokslut 2024 | 44,2 mkr | +36,9 % | 11 |
| 16 | Svenska Fleet Tec ABBokslut 2024 | 40,9 mkr | +9,3 % | 10 |
| 17 | Secub ABBokslut 2025 | 40,1 mkr | −11,0 % | 5 |
| 18 | Öhmans Bil i Sundsvall ABBokslut 2024 | 39,5 mkr | −8,1 % | 13 |
| 19 | RE6O Racing ABBokslut 2024 | 38,9 mkr | −29,6 % | 1 |
| 20 | AACA Group ABBokslut 2025 | 37,1 mkr | −10,0 % | 8 |
| 21 | Galwin Bildelar AktiebolagBokslut 2025 | 35,2 mkr | −14,5 % | 10 |
| 22 | MoRek ABBokslut 2024 | 34,9 mkr | +7,4 % | 6 |
| 23 | Kristianstad Bildelscenter AktiebolagBokslut 2024 | 32,8 mkr | +7,6 % | 9 |
| 24 | AM GROUP REDBACK ABBokslut 2024 | 31,2 mkr | −32,3 % | 11 |
| 25 | Autoexperten i Täby ABBokslut 2024 | 30,8 mkr | +4,7 % | 8 |
| 26 | ACL Trading ABBokslut 2025 | 30,2 mkr | −5,9 % | 7 |
| 27 | Hästbackas Bildelar ABBokslut 2025 | 26,0 mkr | +3,6 % | 7 |
| 28 | SGS Bilar ABBokslut 2024 | 25,8 mkr | +44,2 % | 2 |
| 29 | Henrikson Mipa Sverige ABBokslut 2025 | 22,1 mkr | +18,0 % | 2 |
| 30 | Lefab i Bureå ABBokslut 2024 | 22,0 mkr | +26,1 % | 5 |
| 31 | Yourex AktiebolagBokslut 2024 | 20,8 mkr | - | 12 |
| 32 | TBX Stockholm ABBokslut 2025 | 20,1 mkr | −4,2 % | 3 |
| 33 | Qpax AktiebolagBokslut 2024 | 19,6 mkr | +21,2 % | 7 |
| 34 | Autoexperten i Enköping ABBokslut 2024 | 18,5 mkr | −4,9 % | 4 |
| 35 | AD Borlänge ABBokslut 2024 | 18,1 mkr | +285,2 % | 5 |
| 36 | Onegripper ABBokslut 2025 | 16,3 mkr | +58,5 % | 4 |
| 37 | MN Racing ABBokslut 2025 | 16,2 mkr | +25,8 % | 3 |
| 38 | AAA International ABBokslut 2025 | 16,2 mkr | +33,6 % | 4 |
| 39 | Aktiebolaget ÖstersjökompanietBokslut 2024 | 16,1 mkr | +2,3 % | 5 |
| 40 | Robert Carlsson Bil ABBokslut 2024 | 15,3 mkr | +34,9 % | 8 |
| 41 | Aspby konsulttjänster ABBokslut 2025 | 14,5 mkr | −4,8 % | 3 |
| 42 | Värmdö Bilservice ABBokslut 2025 | 14,3 mkr | −0,5 % | 7 |
| 43 | Dahlgren's i Dalarna ABBokslut 2025 | 14,0 mkr | +7,6 % | 3 |
| 44 | CMB Autodelar ABBokslut 2024 | 13,6 mkr | −7,9 % | 1 |
| 45 | RISLONE Nordic ABBokslut 2024 | 13,3 mkr | +22,4 % | 2 |
| 46 | Reservdelar i Landskrona ABBokslut 2025 | 13,1 mkr | −16,8 % | 6 |
| 47 | Entreprenadprodukter i Västerås ABBokslut 2025 | 13,1 mkr | −34,1 % | 1 |
| 48 | Nissens Sverige ABBokslut 2025 | 12,8 mkr | - | 4 |
| 49 | Prinova ABBokslut 2024 | 12,3 mkr | +9,7 % | 3 |
| 50 | Remlagret Sverige ABBokslut 2024 | 12,1 mkr | +21,7 % | 3 |
| 51 | GIK Turbo ABBokslut 2025 | 11,4 mkr | +7,3 % | 2 |
| 52 | Lastbilsservice i Linköping AktiebolagBokslut 2025 | 11,1 mkr | +30,6 % | 4 |
| 53 | Lackteknik Sverige ABBokslut 2025 | 10,7 mkr | +18,7 % | 3 |
| 54 | Car Care Products Sverige ABBokslut 2024 | 10,6 mkr | +23,6 % | 2 |
| 55 | Rhino Products Nordic ABBokslut 2025 | 10,5 mkr | −10,5 % | 3 |
| 56 | Malung-Sälens Däck- och Bilservice ABBokslut 2025 | 10,0 mkr | −4,7 % | 5 |
| 57 | AB evconnectBokslut 2025 | 9,9 mkr | −26,6 % | 4 |
| 58 | FS Gruppen ABBokslut 2025 | 9,7 mkr | - | 2 |
| 59 | Techno Support i Sverige ABBokslut 2024 | 9,7 mkr | +22,7 % | 2 |
| 60 | Partrex Fallströms Maskinservice AktiebolagBokslut 2024 | 9,2 mkr | - | 1 |
| 61 | Dahlbäck Racing ABBokslut 2024 | 8,9 mkr | +19,9 % | 6 |
| 62 | Hedenstierna Reservdelar ABBokslut 2024 | 8,9 mkr | - | 3 |
| 63 | Carparts 79 ABBokslut 2025 | 8,0 mkr | - | 4 |
| 64 | Jörgen Svensson Däck & Fälg ABBokslut 2025 | 7,7 mkr | +4,6 % | 4 |
| 65 | Sipomax Bilvårdsprodukter och maskiner ABBokslut 2024 | 7,7 mkr | +0,1 % | 2 |
| 66 | Ekvall Autoteknik ABBokslut 2025 | 7,4 mkr | −13,5 % | 4 |
| 67 | De eM Ce ABBokslut 2025 | 7,4 mkr | −19,2 % | 4 |
| 68 | NiaTia Invest ABBokslut 2024 | 7,3 mkr | +117,5 % | 2 |
| 69 | FMC i Årjäng ABBokslut 2025 | 7,3 mkr | +5,1 % | 1 |
| 70 | CVI Automotive AktiebolagBokslut 2024 | 6,9 mkr | −26,4 % | 3 |
| 71 | Bilverkstaden i Krokek ABBokslut 2025 | 6,9 mkr | +18,5 % | 4 |
| 72 | Edströms Service i Västervik ABBokslut 2024 | 6,6 mkr | +10,5 % | 2 |
| 73 | BL Group ABBokslut 2024 | 6,6 mkr | - | 2 |
| 74 | Abe's Garage & Service ABBokslut 2024 | 6,5 mkr | +93,3 % | 1 |
| 75 | T.P. Autoteknik Instrument AktiebolagBokslut 2024 | 6,5 mkr | +1,9 % | 5 |
| 76 | Car marketing Stockholm ABBokslut 2025 | 6,4 mkr | −11,4 % | 3 |
| 77 | Bengt Bergman Bilmaskiner ABBokslut 2025 | 6,3 mkr | −14,5 % | 2 |
| 78 | Aktiebolaget AutometallBokslut 2025 | 6,1 mkr | +16,2 % | 2 |
| 79 | Gisslagården Maskin ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | −7,8 % | 1 |
| 80 | Frostycool ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | +13,1 % | 1 |
| 81 | PEED Service ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | +5,6 % | 1 |
| 82 | Toba Trading ABBokslut 2025 | 5,4 mkr | −27,4 % | - |
| 83 | Tim Liljegren ABBokslut 2025 | 5,4 mkr | - | 1 |
| 84 | Composit ABBokslut 2025 | 5,1 mkr | −26,2 % | 1 |
| 85 | Shin Yuh Cherng Europe ABBokslut 2024 | 5,1 mkr | +51,9 % | - |
| 86 | TK:s i Ånge AktiebolagBokslut 2024 | 5,0 mkr | −1,9 % | 2 |
| 87 | Unander Information & Communication AktiebolagBokslut 2025 | 4,9 mkr | +143,2 % | 1 |
| 88 | Årjängs Autodelar ABBokslut 2025 | 4,9 mkr | −7,5 % | 2 |
| 89 | Bilservice i Kylinge ABBokslut 2024 | 4,8 mkr | −9,0 % | 3 |
| 90 | Solvalla däck ABBokslut 2024 | 4,8 mkr | −2,9 % | 3 |
| 91 | L. Bernhardsson Försäljning & Åkeri AktiebolagBokslut 2025 | 4,8 mkr | −28,0 % | 6 |
| 92 | Motorkonsult Strängnäs ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | - | 3 |
| 93 | Mr Steinsson ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | −10,2 % | 4 |
| 94 | DSS PARTS ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | −7,8 % | 2 |
| 95 | maximum Y2 ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | −6,8 % | - |
| 96 | Nordic Trade Hiero ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | +1,6 % | 0 |
| 97 | MotoParts Norden ABBokslut 2024 | 4,0 mkr | −68,6 % | 1 |
| 98 | Ljusne Bilservice ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | +1,0 % | 3 |
| 99 | Skyddet i Stockholm ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | −29,1 % | - |
| 100 | Sweshore ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | −5,8 % | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.