Fulgurite AB
Översikt
Med fokus på utveckling av terapeutiska läkemedel och människors hälsa arbetar företaget med läkemedelsbehandlingar och diagnostiska verktyg för prekliniskt stadium. Övergång av akademiska vetenskapliga principer mot industriella miljöer med tonvikt på att utveckla biologiska handlingssätt, kandidatläkemedelsnominering, utredningsdokumentation för nya läkemedel, läkemedelsprofilering och kliniska prövningar i tidig fas. Företaget erbjuder konsulttjänster till akademiker, branschpersonal och företag inom området, medicinska vetenskaper och farmakologi.
- Registrerat
- 17 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 72101 Bioteknisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Enskedevägen 98 A
- C/o
- C/o Husko Lima
- Postnummer & ort
- 12263 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Fulgurite ABReg 2021-05-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 782 417 | 2 326 012 | 189 339 | 1 100 921 | 1 028 753 |
| Övriga externa kostnader | 104 757 | 235 748 | 96 265 | 87 637 | 103 433 |
| Personalkostnader | 845 162 | 808 626 | 118 278 | 487 425 | 661 767 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −167 502 | 1 281 638 | −25 204 | 525 859 | 263 553 |
| Resultat e. fin. poster | −143 543 | 1 280 853 | −25 278 | 531 636 | 263 168 |
| Resultat före skatt | 6 457 | 956 853 | 4 520 | 398 630 | 197 376 |
| Årets resultat | 3 351 | 755 886 | 1 509 | 316 432 | 156 718 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 80 000 | 80 000 | 80 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 761 519 | 2 016 153 | 679 147 | 868 690 | 399 738 |
| Kassa & bank | 1 263 122 | 1 586 710 | 465 921 | 861 981 | 64 924 |
| Summa tillgångar | 1 841 519 | 2 096 153 | 759 147 | 868 690 | 399 738 |
| Eget kapital | 1 008 896 | 1 255 545 | 499 659 | 498 150 | 181 718 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 489 623 | 347 608 | 90 488 | 171 742 | 152 228 |
| Soliditet (%) | - | - | - | 76,0 % | 59,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 66,4 % jämfört med 2024, till 782 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, bioteknisk forskning och utveckling (SNI 72101). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB
- 3 Drops... ABAB
- 33b Macadamio ABAB