Aktivt företag
Gainz AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsult- verksamhet inom grupp- och företagsutveckling, bedriva förvaltning av aktier och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 april 2012
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Måsvägen 15
- C/o
- Gainz AB
- Postnummer & ort
- 31261 MELLBYSTRAND
- Registrerat namn
- Gainz ABReg 2017-02-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
68 tkr
▼ 68,8 %Årets resultat
-28 tkr
▼ 119,7 %Tillgångar
437 tkr
▼ 32,7 %Eget kapital
128 tkr
▼ 49,9 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
138 tkr
▲ 32,0 %Totala skulder
195 tkr
▼ 23,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 67 501 | 216 601 | 68 949 | 284 894 | 191 000 |
| Övriga externa kostnader | 77 202 | 64 555 | 47 357 | 72 211 | - |
| Personalkostnader | 18 709 | 14 013 | 1 829 | 19 896 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −28 410 | 138 033 | 19 763 | 192 787 | - |
| Resultat e. fin. poster | −51 540 | 138 378 | 19 763 | 192 787 | −4 387 000 |
| Resultat före skatt | −27 540 | 178 378 | 19 763 | 144 787 | - |
| Årets resultat | −27 540 | 139 523 | 15 510 | 113 798 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 290 631 | 514 631 | 527 631 | 527 631 | - |
| Omsättningstillgångar | 145 950 | 134 443 | 90 071 | 155 381 | - |
| Kassa & bank | 138 275 | 104 760 | 50 196 | 145 567 | - |
| Summa tillgångar | 436 581 | 649 074 | 617 702 | 683 012 | - |
| Eget kapital | 127 978 | 255 518 | 213 382 | 197 872 | - |
| Långfristiga skulder | 149 555 | 149 555 | 149 555 | 149 555 | - |
| Kortfristiga skulder | 45 048 | 106 001 | 76 765 | 157 585 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 57,0 % | 49,0 % | 24,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 68,8 % jämfört med 2024, till 68 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 28 tkr. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−68,8 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
−21,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mellbystrand
Andra registrerade bolag med säte i Mellbystrand.
- 2 BE-Live ABAB
- A. Karlsson Bygg Mellbystrand ABAB
- A&F Hyreshus ABAB
- AB Bengtssons Vind & KraftAB
- AB RCH KonsultAB
- Adam Jönsson Måleri ABAB
- Akpol ABAB
- Aktiebolaget J.A. JolebyAB