Aktivt företag
Gigamex Hötorget AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolagets verksamhet ska bestå av service och reparationer av mobiltelefoner, datorer och pekplattor. Även försäljning av tillbehör till ovan nämnda enheter samt förenliga verksamhet.
- Registrerat
- 4 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95102 Reparation av kommunikationsutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 47402 Detaljhandel med telekommunikationsutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 95101 Reparation av datorer och kringutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kungsgatan 41
- Postnummer & ort
- 11156 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Gigamex Hötorget ABReg 2022-09-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,0 mkr
▲ 6,5 %Årets resultat
398 tkr
▲ 35,5 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 162,7 %Eget kapital
716 tkr
▲ 124,9 %Soliditet
40,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
775 tkr
▲ 297,2 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 195,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 5 011 775 | 4 705 901 |
| Övriga externa kostnader | 1 176 943 | 1 145 663 |
| Personalkostnader | 1 238 313 | 1 101 047 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 503 566 | 376 120 |
| Resultat e. fin. poster | 502 954 | 376 057 |
| Resultat före skatt | 502 954 | 376 057 |
| Årets resultat | 397 691 | 293 495 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 200 461 | 204 655 |
| Omsättningstillgångar | 1 590 097 | 476 892 |
| Kassa & bank | 775 241 | 195 155 |
| Summa tillgångar | 1 790 558 | 681 547 |
| Eget kapital | 716 186 | 318 495 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 074 372 | 363 052 |
| Soliditet (%) | 40,0 % | 47,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 398 tkr, en nettomarginal på 7,9 %.
- Soliditeten var 40,0 % vid årets slut, ned från 47,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation av kommunikationsutrustning (SNI 95102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,9 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
55,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
2 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-14
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB