Aktivt företag
Glasögonspecialisten i Nyköping Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget ska bedriva handel med optiska artiklar, värdepappers- handel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 november 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47742 Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 144
- Postnummer & ort
- 61124 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Glasögonspecialisten i Nyköping AktiebolagReg 1988-11-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,4 mkr
▲ 1,4 %Årets resultat
284 tkr
▲ 8,7 %Tillgångar
5,0 mkr
▲ 11,7 %Eget kapital
3,3 mkr
▲ 9,6 %Soliditet
64,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
2,6 mkr
▲ 24,6 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 16,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 418 548 | 6 329 667 | 6 721 985 | 6 343 678 | 5 576 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 144 686 | 1 339 457 | 1 282 895 | 1 099 596 | - |
| Personalkostnader | 2 405 243 | 2 053 960 | 2 138 572 | 1 850 123 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 161 446 | 1 343 725 | 1 686 583 | 1 617 223 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 183 066 | 1 354 812 | 1 685 796 | 1 616 657 | 1 123 000 |
| Resultat före skatt | 383 066 | 354 812 | 285 796 | 216 657 | - |
| Årets resultat | 283 987 | 261 235 | 211 018 | 153 979 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 931 129 | 938 365 | 945 601 | 841 125 | - |
| Omsättningstillgångar | 4 105 531 | 3 569 680 | 3 628 209 | 3 253 702 | - |
| Kassa & bank | 2 648 228 | 2 125 986 | 2 191 577 | 1 889 155 | - |
| Summa tillgångar | 5 036 660 | 4 508 045 | 4 573 810 | 4 094 827 | - |
| Eget kapital | 3 251 923 | 2 967 936 | 2 706 701 | 2 495 683 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 329 737 | 1 145 108 | 1 532 109 | 1 324 144 | - |
| Soliditet (%) | 64,6 % | 65,8 % | 59,2 % | 60,9 % | 61,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 1,4 % jämfört med 2023, till 6,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 284 tkr, en nettomarginal på 4,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 64,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
8,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Glasögonspecialisten i Nyköping Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-10-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 2J Consult ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 PLUS AktiebolagAB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB