← Alla branscher · SNI 47742
Största bolagen inom Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
De 100 största bolagen med huvudbransch detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
325
Sammanlagd omsättning
1,6 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Bågar och Glas i Gamla Stan AktiebolagBokslut 2025 | 43,5 mkr | +7,9 % | 16 |
| 2 | Glasögonfabriken Gekås Ullared ABBokslut 2024 | 37,7 mkr | +23,0 % | 21 |
| 3 | MilOptik ABBokslut 2025 | 36,0 mkr | −55,9 % | 4 |
| 4 | Demegårds Optikbutiker ABBokslut 2024 | 35,3 mkr | +2,6 % | 23 |
| 5 | Optiker Wikander AktiebolagBokslut 2024 | 31,5 mkr | +15,2 % | 26 |
| 6 | Erikslunds Optik ABBokslut 2025 | 30,8 mkr | +2,2 % | 14 |
| 7 | Glasögonhuset Palmérs AktiebolagBokslut 2025 | 29,1 mkr | −6,9 % | 19 |
| 8 | Pia Lindqvist AktiebolagBokslut 2025 | 23,5 mkr | +13,7 % | 9 |
| 9 | Progressiv optik Mälardalen ABBokslut 2024 | 22,4 mkr | +0,4 % | 11 |
| 10 | Leg Optiker Branning ABBokslut 2024 | 21,2 mkr | +1,7 % | 10 |
| 11 | Odinsplatsens Optik ABBokslut 2024 | 21,0 mkr | −1,1 % | 12 |
| 12 | Selected Look ABBokslut 2024 | 20,6 mkr | +3,2 % | 11 |
| 13 | Umeå JP Optik ABBokslut 2025 | 20,4 mkr | +3,4 % | 15 |
| 14 | Fyröringen ABBokslut 2025 | 19,9 mkr | +14,5 % | 6 |
| 15 | Levins Optik ABBokslut 2025 | 19,8 mkr | +1,1 % | 10 |
| 16 | Gillholms Optik ABBokslut 2025 | 18,6 mkr | +2,8 % | 11 |
| 17 | Curt Brodin AktiebolagBokslut 2025 | 17,8 mkr | +3,5 % | 7 |
| 18 | Optiker Karvik ABBokslut 2024 | 17,8 mkr | −2,7 % | 12 |
| 19 | Ögonkontakt i Norr AktiebolagBokslut 2025 | 17,8 mkr | +5,2 % | 8 |
| 20 | Freja Optik ABBokslut 2024 | 17,5 mkr | +1,6 % | 8 |
| 21 | O.S.S Optik Stockholm Söder ABBokslut 2024 | 16,4 mkr | +3,8 % | 8 |
| 22 | Telge Optik AktiebolagBokslut 2025 | 16,1 mkr | +3,6 % | 10 |
| 23 | PR 20 Östermalms Optik ABBokslut 2025 | 15,8 mkr | +9,7 % | 5 |
| 24 | Norroptik i Boden ABBokslut 2025 | 14,9 mkr | +9,1 % | 10 |
| 25 | Arvika Optik ABBokslut 2025 | 14,9 mkr | +1,6 % | 9 |
| 26 | Nybergs Ur & Optik AktiebolagBokslut 2025 | 14,1 mkr | +6,1 % | 10 |
| 27 | Dyler Optik ABBokslut 2025 | 14,0 mkr | −2,4 % | 6 |
| 28 | Foveola Optik ABBokslut 2024 | 13,8 mkr | −2,4 % | 8 |
| 29 | Tumba Optik ABBokslut 2025 | 13,5 mkr | +3,9 % | 6 |
| 30 | Binokel ABBokslut 2024 | 13,2 mkr | +163,0 % | 9 |
| 31 | Topo Optik ABBokslut 2025 | 13,0 mkr | +11,5 % | 4 |
| 32 | Aktiebolaget StinaBokslut 2025 | 12,6 mkr | −30,0 % | 7 |
| 33 | Demegårds Optik i Falköping ABBokslut 2024 | 12,6 mkr | +6,2 % | 7 |
| 34 | Linsen Oftalmica AktiebolagBokslut 2025 | 12,3 mkr | +0,6 % | 6 |
| 35 | Halcon Optik ABBokslut 2025 | 12,2 mkr | +16,1 % | 5 |
| 36 | Susanne Larsson Optik ABBokslut 2025 | 12,0 mkr | −11,7 % | 7 |
| 37 | Wiborgs Optik ABBokslut 2025 | 11,9 mkr | +2,3 % | 7 |
| 38 | Optica Helsingborg AktiebolagBokslut 2024 | 11,9 mkr | +5,3 % | 8 |
| 39 | Glasögonbutiken i Sala ABBokslut 2024 | 11,6 mkr | +14,6 % | 8 |
| 40 | Varbergsoptik AktiebolagBokslut 2025 | 11,6 mkr | +8,9 % | 6 |
| 41 | JLH Optik ABBokslut 2025 | 11,3 mkr | +3,8 % | 10 |
| 42 | Contacta Järfälla ABBokslut 2025 | 10,9 mkr | −5,2 % | 7 |
| 43 | Klar-Syn i Höllviken ABBokslut 2025 | 10,8 mkr | +22,7 % | 4 |
| 44 | Optik Öfvre ABBokslut 2025 | 10,6 mkr | −4,3 % | 8 |
| 45 | Opticus Ulricehamn ABBokslut 2024 | 10,6 mkr | - | 9 |
| 46 | Aho Optik ABBokslut 2025 | 10,6 mkr | +11,5 % | 5 |
| 47 | Modins Optik AktiebolagBokslut 2024 | 10,5 mkr | −11,6 % | 5 |
| 48 | Synmodets i Stockholm ABBokslut 2024 | 10,4 mkr | −5,6 % | 9 |
| 49 | Aoptik Växjö ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | +9,2 % | 4 |
| 50 | Ekerö Optik ABBokslut 2024 | 10,0 mkr | +1,2 % | 4 |
| 51 | Aoptik i Ljungby ABBokslut 2025 | 9,9 mkr | +15,1 % | 6 |
| 52 | Synklinik Brinkby ABBokslut 2025 | 9,9 mkr | +9,8 % | 5 |
| 53 | Optikkällaren i Kungsbacka ABBokslut 2025 | 9,6 mkr | −2,3 % | 6 |
| 54 | Lyckeby Optik AktiebolagBokslut 2025 | 9,6 mkr | −0,3 % | 6 |
| 55 | Se & Synas i Uppsala ABBokslut 2025 | 9,6 mkr | +7,4 % | 5 |
| 56 | Brillor å Sånt i Malmö ABBokslut 2025 | 9,4 mkr | +2,1 % | 3 |
| 57 | Aoptik Alingsås ABBokslut 2025 | 9,4 mkr | +13,0 % | 3 |
| 58 | Lidingö Optikern ABBokslut 2025 | 9,3 mkr | +7,8 % | 4 |
| 59 | Olsson Optik Nynäshamn ABBokslut 2025 | 9,3 mkr | +9,9 % | 5 |
| 60 | Liljelood SpecialOptiker ABBokslut 2024 | 9,2 mkr | +6,2 % | 9 |
| 61 | CS Optik ABBokslut 2025 | 9,2 mkr | −3,8 % | 5 |
| 62 | Aoptik Hässleholm ABBokslut 2025 | 9,1 mkr | +2,1 % | 4 |
| 63 | Aoptik Sundsvall ABBokslut 2025 | 9,0 mkr | +43,0 % | 6 |
| 64 | PETOP ABBokslut 2024 | 8,9 mkr | +12,7 % | 5 |
| 65 | Zellers Optik i Katrineholm AktiebolagBokslut 2025 | 8,9 mkr | +7,7 % | 4 |
| 66 | Glasögoncentralen i Västanfors ABBokslut 2025 | 8,7 mkr | −9,5 % | 5 |
| 67 | JE Optik & Synvård ABBokslut 2025 | 8,6 mkr | +6,5 % | 5 |
| 68 | Tims Optik ABBokslut 2024 | 8,5 mkr | −2,7 % | 6 |
| 69 | Center Syd Optik ABBokslut 2024 | 8,4 mkr | +2,4 % | 5 |
| 70 | Per & Pål ABBokslut 2024 | 8,4 mkr | −7,4 % | 3 |
| 71 | LIA Optik ABBokslut 2025 | 8,4 mkr | −8,6 % | 5 |
| 72 | Guldkant Optik ABBokslut 2025 | 8,2 mkr | +10,9 % | 3 |
| 73 | Glasögonhuset i Klippan AktiebolagBokslut 2024 | 8,2 mkr | +1,1 % | 4 |
| 74 | Ögrens Optik ABBokslut 2024 | 8,1 mkr | +11,8 % | 5 |
| 75 | Optica Två ABBokslut 2024 | 8,1 mkr | −1,8 % | 4 |
| 76 | Glasögoninstitutet i Linköping AktiebolagBokslut 2025 | 8,0 mkr | +14,6 % | 5 |
| 77 | L-G:s glasögon AktiebolagBokslut 2025 | 7,9 mkr | +18,8 % | 4 |
| 78 | Lix Optik ABBokslut 2025 | 7,9 mkr | +8,0 % | 5 |
| 79 | Larsson Optik Nord ABBokslut 2024 | 7,8 mkr | +18,9 % | 4 |
| 80 | E Jacobssons Optik i Växjö AktiebolagBokslut 2025 | 7,7 mkr | −0,2 % | 4 |
| 81 | Optiker CA Jacobsson ABBokslut 2024 | 7,4 mkr | +11,6 % | 2 |
| 82 | Thorwaldssons Optik ABBokslut 2024 | 7,3 mkr | +19,7 % | 5 |
| 83 | Aoptik Skövde ABBokslut 2025 | 7,2 mkr | +24,1 % | 6 |
| 84 | Ulf Åströms Ur & Optik AktiebolagBokslut 2025 | 7,1 mkr | −6,8 % | 4 |
| 85 | Liljelood StjärnOptiker AktiebolagBokslut 2024 | 6,9 mkr | −6,2 % | - |
| 86 | Aktiebolaget Ahlén OptikBokslut 2024 | 6,9 mkr | −9,3 % | 3 |
| 87 | Optikern i Jämtland ABBokslut 2024 | 6,8 mkr | +6,8 % | 5 |
| 88 | Ljungby Optikern AktiebolagBokslut 2024 | 6,8 mkr | −13,3 % | 5 |
| 89 | Aktiebolaget Nils Boströms Ur- Guld- OptikBokslut 2025 | 6,7 mkr | −12,2 % | 4 |
| 90 | Benckerts Optik AktiebolagBokslut 2024 | 6,7 mkr | +8,4 % | 2 |
| 91 | Linskliniken Sthlm ABBokslut 2024 | 6,5 mkr | +10,7 % | 3 |
| 92 | Optikerna Bjelkengren & Östergren AktiebolagBokslut 2025 | 6,5 mkr | +13,2 % | 4 |
| 93 | Hammargrens Ur & Optik ABBokslut 2024 | 6,4 mkr | +5,2 % | 4 |
| 94 | Glasögonspecialisten i Nyköping AktiebolagBokslut 2024 | 6,4 mkr | +1,4 % | 3 |
| 95 | Marega Optik ABBokslut 2024 | 6,2 mkr | - | 3 |
| 96 | Glasögon-City Daniel Johansson ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | +7,1 % | 4 |
| 97 | Syncentrum J Bergström ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | −9,2 % | 3 |
| 98 | YouZee ABBokslut 2024 | 5,7 mkr | +33,5 % | 1 |
| 99 | Utterdahl Optik ABBokslut 2025 | 5,6 mkr | +9,2 % | 4 |
| 100 | Aoptik Ulricehamn ABBokslut 2025 | 5,5 mkr | +9,3 % | 3 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.