Aktivt företag
GN Taxi Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva taxirörelse och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 februari 2000
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 69431 HALLSBERG
- Registrerat namn
- GN Taxi AktiebolagReg 2000-02-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
6 tkr
▼ 99,0 %Årets resultat
-111 tkr
▲ 3,8 %Tillgångar
65 tkr
▼ 64,7 %Eget kapital
60 tkr
▼ 2,8 %Soliditet
91,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
52 tkr
▼ 47,3 %Totala skulder
5 tkr
▼ 95,6 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 115 | 605 135 | 2 926 798 | 2 919 928 | 4 280 846 |
| Övriga externa kostnader | 65 402 | 134 594 | 234 909 | - | - |
| Personalkostnader | 5 226 | 480 934 | 1 739 341 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −110 782 | −302 200 | −102 958 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −110 745 | −115 105 | −131 841 | −309 699 | −44 047 |
| Resultat före skatt | −110 745 | −115 105 | −131 841 | - | - |
| Årets resultat | −110 745 | −115 105 | −131 841 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 33 319 | 489 812 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 65 216 | 151 378 | 409 509 | - | - |
| Kassa & bank | 52 238 | 99 068 | 2 432 | - | - |
| Summa tillgångar | 65 216 | 184 697 | 899 321 | - | - |
| Eget kapital | 59 778 | 61 523 | 76 628 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 258 472 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 438 | 123 174 | 564 221 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,7 % | 33,3 % | 8,5 % | 8,2 % | 9,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,9 mkr (2024) till 6 tkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 111 tkr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 91,7 % vid årets slut, upp från 8,2 % (2023).
Omsättningstillväxt
−99,0 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−80,6 % per år
2022 till 2026
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-08-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hallsberg
Andra registrerade bolag med säte i Hallsberg.
- A Olsson Media ABAB
- AB SvartspårAB
- Abexum ABAB
- ACW Redovisning ABAB
- Adriansson Group ABAB
- Adriansson Mark & Anläggning ABAB
- Adriansson Schakt och Transport AktiebolagAB
- Adriansson Signalen ABAB