← Alla branscher · SNI 49330
Största bolagen inom Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
De 100 största bolagen med huvudbransch passagerartrafik på beställning, fordon med förare, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
2 381
Sammanlagd omsättning
6,5 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Majvillan Transport ABBokslut 2024 | 358,8 mkr | +9,8 % | 24 |
| 2 | Taxi Sydväst ABBokslut 2025 | 174,3 mkr | +3,0 % | 4 |
| 3 | ADRT SERVICE ABBokslut 2025 | 102,9 mkr | −0,1 % | 126 |
| 4 | TAXI NORRA UPPLAND AktiebolagBokslut 2025 | 69,3 mkr | +4,2 % | 49 |
| 5 | Inclusion Services International ABBokslut 2025 | 63,4 mkr | +10,7 % | 69 |
| 6 | Mahmuda Transport ABBokslut 2024 | 62,7 mkr | +18,1 % | 58 |
| 7 | Piteå Taxi AktiebolagBokslut 2024 | 61,6 mkr | −1,7 % | 32 |
| 8 | P-O Åkerbergs Trafik AktiebolagBokslut 2025 | 57,6 mkr | −5,8 % | 51 |
| 9 | Älvsby Taxi AktiebolagBokslut 2024 | 56,0 mkr | +56,1 % | 56 |
| 10 | Borlänge Taxi Service AktiebolagBokslut 2025 | 53,7 mkr | −0,8 % | 65 |
| 11 | Taxi Åre ABBokslut 2025 | 53,3 mkr | −8,9 % | 119 |
| 12 | Bud o Taxi Stjärnraketen ABBokslut 2025 | 52,3 mkr | −2,7 % | 62 |
| 13 | Arboga Taxi AktiebolagBokslut 2024 | 48,3 mkr | +15,1 % | 6 |
| 14 | Driveloop ABBokslut 2025 | 45,0 mkr | +54,1 % | 25 |
| 15 | Eriksson Wiklund ABBokslut 2024 | 41,4 mkr | +32,3 % | 34 |
| 16 | Fast & New Sverige ABBokslut 2025 | 33,3 mkr | +5,3 % | 35 |
| 17 | Setin Taxi ABBokslut 2025 | 32,3 mkr | +114,9 % | 45 |
| 18 | PM Logistik ABBokslut 2024 | 31,7 mkr | +2,7 % | 31 |
| 19 | Lapplands Taxi ABBokslut 2025 | 30,0 mkr | +2,5 % | 17 |
| 20 | Upplands Taxi och Transport ABBokslut 2024 | 29,9 mkr | −11,1 % | 6 |
| 21 | Nordic Transport & IT services ABBokslut 2024 | 28,7 mkr | +77,9 % | 20 |
| 22 | SILIVA ABBokslut 2024 | 26,8 mkr | +15,4 % | 39 |
| 23 | Casa Cab ABBokslut 2024 | 24,7 mkr | −0,8 % | 17 |
| 24 | Dalslands Buss ABBokslut 2025 | 24,3 mkr | +4,8 % | 21 |
| 25 | Kvarnby Transport ABBokslut 2025 | 23,7 mkr | +211,8 % | 28 |
| 26 | R1127 Transport ABBokslut 2025 | 23,1 mkr | −12,2 % | 28 |
| 27 | Taxi Fagersta AktiebolagBokslut 2025 | 22,8 mkr | −0,6 % | 6 |
| 28 | ÖstSmå ABBokslut 2024 | 22,4 mkr | +39,8 % | 30 |
| 29 | Sener Transport ABBokslut 2025 | 22,1 mkr | +18,2 % | 22 |
| 30 | Real Taxi AktiebolagBokslut 2025 | 22,0 mkr | +60,5 % | 20 |
| 31 | Enatnios Taxi ABBokslut 2025 | 21,4 mkr | +1,4 % | 25 |
| 32 | Tina Taxi ABBokslut 2024 | 21,3 mkr | +101,0 % | 17 |
| 33 | Logistikgruppen i norr ABBokslut 2024 | 20,4 mkr | +19,9 % | 35 |
| 34 | Amiralen Taxi AktiebolagBokslut 2025 | 20,0 mkr | +0,2 % | 30 |
| 35 | Rydbergs Transport i Sverige ABBokslut 2024 | 19,8 mkr | −5,7 % | 22 |
| 36 | Nordic Taxi och Gods Transport ABBokslut 2024 | 19,0 mkr | - | 17 |
| 37 | Södergren & Einarsson AktiebolagBokslut 2025 | 18,8 mkr | −5,8 % | 15 |
| 38 | NND INVESTOR ABBokslut 2024 | 18,6 mkr | +41,2 % | 20 |
| 39 | BestCab Sweden ABBokslut 2024 | 18,3 mkr | +71,1 % | 20 |
| 40 | Trafikcompagniet i Falun ABBokslut 2025 | 18,2 mkr | −1,2 % | 20 |
| 41 | Höger Vänster Taxi ABBokslut 2024 | 18,0 mkr | +69,4 % | 5 |
| 42 | OMNICAB ABBokslut 2025 | 17,6 mkr | +11,3 % | 2 |
| 43 | Erdem Taxi ABBokslut 2024 | 17,6 mkr | −1,5 % | 18 |
| 44 | TimberWay ABBokslut 2024 | 17,5 mkr | +130,0 % | 12 |
| 45 | Leading Car Service Stockholm ABBokslut 2024 | 17,5 mkr | +4,8 % | 12 |
| 46 | SAM Resor ABBokslut 2024 | 17,1 mkr | - | - |
| 47 | Gunnar Holmbergs Buss & Taxi i By ABBokslut 2025 | 17,1 mkr | −9,2 % | 23 |
| 48 | Valbo Taxi ABBokslut 2024 | 17,0 mkr | −0,5 % | 29 |
| 49 | Taxi Alingsås AktiebolagBokslut 2024 | 16,7 mkr | +5,3 % | 15 |
| 50 | Alina Car Center ABBokslut 2024 | 16,7 mkr | - | 1 |
| 51 | Modern Transport Sverige ABBokslut 2025 | 16,4 mkr | +82,5 % | 21 |
| 52 | SSN Transport ABBokslut 2024 | 16,4 mkr | +11,0 % | 15 |
| 53 | Växjö Safety Taxi ABBokslut 2024 | 16,2 mkr | +9,4 % | 20 |
| 54 | Granbo Trafik ABBokslut 2025 | 16,1 mkr | −0,2 % | 18 |
| 55 | Eketrä Transport ABBokslut 2025 | 15,5 mkr | +34,6 % | 18 |
| 56 | Cab 365 ABBokslut 2024 | 15,3 mkr | +52,8 % | 19 |
| 57 | Moonlight of Sweden ABBokslut 2024 | 15,1 mkr | +9,4 % | 18 |
| 58 | Säve Bilstation ABBokslut 2025 | 14,8 mkr | +12,4 % | 20 |
| 59 | Körman Åkeri ABBokslut 2024 | 14,6 mkr | +68,8 % | 14 |
| 60 | Jabbi All Services ABBokslut 2024 | 14,5 mkr | +0,1 % | 15 |
| 61 | ROBERT FALKS TAXI & SKOLTRAFIK AktiebolagBokslut 2025 | 14,5 mkr | +6,9 % | 18 |
| 62 | Ougoul ABBokslut 2025 | 14,4 mkr | +12,1 % | 25 |
| 63 | SAIL SVERIGE ABBokslut 2024 | 14,3 mkr | +66,9 % | - |
| 64 | Haga Trafik AktiebolagBokslut 2025 | 14,2 mkr | −7,2 % | 6 |
| 65 | Erik Hallqvist ABBokslut 2024 | 14,0 mkr | - | - |
| 66 | Dalsland Åmål taxi ABBokslut 2024 | 14,0 mkr | −0,9 % | 11 |
| 67 | Arien ABBokslut 2024 | 13,7 mkr | +53,3 % | 15 |
| 68 | SeeYsoon ABBokslut 2024 | 13,5 mkr | +10,8 % | 18 |
| 69 | IN TRANSPORT ABBokslut 2024 | 13,5 mkr | +8,5 % | 16 |
| 70 | Akdag Taxi ABBokslut 2025 | 13,1 mkr | +19,1 % | 15 |
| 71 | 786 taxi ABBokslut 2025 | 13,0 mkr | −22,0 % | 17 |
| 72 | Tullinge Auto ABBokslut 2025 | 12,9 mkr | +19,1 % | 21 |
| 73 | Älvsjö Taxi ABBokslut 2025 | 12,8 mkr | −3,2 % | - |
| 74 | Sona ABBokslut 2024 | 12,7 mkr | +33,1 % | 11 |
| 75 | Junuz Saidovic Taxi ABBokslut 2025 | 12,7 mkr | +4,1 % | 15 |
| 76 | Alkhal. CO ABBokslut 2025 | 12,6 mkr | - | 16 |
| 77 | ALWANY ABBokslut 2024 | 12,4 mkr | +21,5 % | 11 |
| 78 | Karim Transport ABBokslut 2024 | 12,3 mkr | −10,2 % | 11 |
| 79 | Maria & Messi ABBokslut 2024 | 12,2 mkr | +18,4 % | 13 |
| 80 | Taxi Nord Ost ABBokslut 2025 | 12,2 mkr | +13,5 % | 13 |
| 81 | TAXI FEMTON ABBokslut 2024 | 12,2 mkr | - | 14 |
| 82 | M&Z Åkeri ABBokslut 2025 | 11,7 mkr | −24,9 % | 15 |
| 83 | Hammarby taxi ABBokslut 2024 | 11,5 mkr | −6,1 % | 18 |
| 84 | MODERNTAXI SKÖVDE ABBokslut 2024 | 11,5 mkr | +55,9 % | 17 |
| 85 | Mefix AktiebolagBokslut 2024 | 11,5 mkr | +13,8 % | 8 |
| 86 | RY Transport ABBokslut 2024 | 11,3 mkr | +37,2 % | 7 |
| 87 | Majornas Taxi AktiebolagBokslut 2025 | 11,2 mkr | −3,2 % | 20 |
| 88 | Hisingens Telefonservice AktiebolagBokslut 2025 | 11,2 mkr | +29,6 % | 17 |
| 89 | Limousine service Biscay ABBokslut 2025 | 11,1 mkr | +20,1 % | 5 |
| 90 | Smahi Taxi ABBokslut 2024 | 11,1 mkr | +1,3 % | 7 |
| 91 | MPM Transport ABBokslut 2024 | 10,9 mkr | +44,5 % | 15 |
| 92 | Santax ABBokslut 2025 | 10,9 mkr | −1,4 % | 11 |
| 93 | Refiboimex ABBokslut 2024 | 10,9 mkr | +2,9 % | 14 |
| 94 | Tor Taxi ABBokslut 2025 | 10,8 mkr | +4,4 % | 13 |
| 95 | LI&A Transport ABBokslut 2025 | 10,6 mkr | +11,5 % | 20 |
| 96 | Shada Taxi ABBokslut 2024 | 10,6 mkr | −22,8 % | 18 |
| 97 | Fredrik Holmberg ABBokslut 2025 | 10,6 mkr | −2,5 % | 7 |
| 98 | Svart och gul ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | −1,5 % | 21 |
| 99 | Fam Group ABBokslut 2024 | 10,4 mkr | +8,0 % | 10 |
| 100 | ANS transport ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | - | 11 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.