Aktivt företag

Gunillas Mineralterapi AB

AB Org.nr 5568909005
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva försäljning av hälsoprodukter, kostrådgivning gällande både människor och djur och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
18 april 2012
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
Bransch (SNI)
SNI 01620 Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Igeltjärna 53
Postnummer & ort
77596 KRYLBO
Registrerat namn
Gunillas Mineralterapi ABReg 2012-06-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
1,3 mkr
▲ 13,1 %
Årets resultat
271 tkr
▲ 68,2 %
Tillgångar
566 tkr
▲ 21,4 %
Eget kapital
503 tkr
▲ 31,8 %
Soliditet
88,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
437 tkr
▲ 46,5 %
Totala skulder
63 tkr
▼ 25,3 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 340 870 1 185 539 1 181 193 1 173 561 1 022 272
Övriga externa kostnader 144 192 127 399 125 494 - -
Personalkostnader 256 640 260 501 260 020 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 342 523 200 537 230 455 - -
Resultat e. fin. poster 343 051 203 328 233 237 259 217 172 330
Resultat före skatt 343 051 203 328 233 237 - -
Årets resultat 271 378 161 323 185 060 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 800 22 756 44 712 - -
Omsättningstillgångar 565 251 443 433 390 213 - -
Kassa & bank 436 992 298 187 257 968 - -
Summa tillgångar 566 051 466 189 434 925 - -
Eget kapital 502 644 381 266 369 943 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 63 407 84 923 64 982 - -
Soliditet (%) 88,8 % 81,8 % 85,1 % 84,4 % 85,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,0 mkr (2022) till 1,3 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 271 tkr, en nettomarginal på 20,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 88,8 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+7,0 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
54,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
670 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Gunillas Mineralterapi AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-25 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-25 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-09-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-10-28 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Krylbo

Andra registrerade bolag med säte i Krylbo.

Alla företag i Krylbo →