← Alla branscher · SNI 96230
Största bolagen inom Dagspa, bastu och ångbastu
De 100 största bolagen med huvudbransch dagspa, bastu och ångbastu, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
1 761
Sammanlagd omsättning
1,8 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Raison d'Etre Spas Sweden ABBokslut 2024 | 127,7 mkr | +5,0 % | 12 |
| 2 | Soliga Automater ABBokslut 2025 | 45,9 mkr | +14,9 % | 3 |
| 3 | Hälsoresurs i Sverige ABBokslut 2024 | 45,5 mkr | +23,0 % | 7 |
| 4 | SP Massage ABBokslut 2025 | 38,4 mkr | +7,9 % | 73 |
| 5 | Hagabadet i City ABBokslut 2024 | 33,8 mkr | +12,1 % | 19 |
| 6 | StrandHälsan ABBokslut 2024 | 18,4 mkr | +17,4 % | 24 |
| 7 | Twitch Health Capital ABBokslut 2024 | 17,0 mkr | +6,3 % | 9 |
| 8 | Kayla Professional Hair & Beauty i Malmö ABBokslut 2025 | 15,4 mkr | - | 22 |
| 9 | Sparadiset Stockholm ABBokslut 2024 | 13,4 mkr | −1,3 % | 24 |
| 10 | Conscious Breathing Institute Sweden ABBokslut 2025 | 13,3 mkr | +294,7 % | 2 |
| 11 | Friskvårdskompaniet i Skellefteå ABBokslut 2025 | 11,2 mkr | +4,4 % | 7 |
| 12 | S Thomson Active Rehab ABBokslut 2024 | 10,3 mkr | +12,2 % | 11 |
| 13 | Aktivitus ABBokslut 2024 | 9,9 mkr | −2,4 % | 7 |
| 14 | Naturelab i Västerås ABBokslut 2025 | 8,9 mkr | −12,7 % | 9 |
| 15 | Paulsson invest Sport ABBokslut 2025 | 8,4 mkr | +15,9 % | 8 |
| 16 | Blomgrens Balanze 2 ABBokslut 2024 | 8,0 mkr | +35,0 % | 3 |
| 17 | Hälsa och Helhet i Kungsbacka AktiebolagBokslut 2024 | 8,0 mkr | +1,4 % | 5 |
| 18 | by Sophia Lie ABBokslut 2024 | 7,7 mkr | +75,4 % | 5 |
| 19 | MB Sol i Helsingborg ABBokslut 2025 | 7,3 mkr | −1,8 % | 2 |
| 20 | Mimi Trading ABBokslut 2025 | 7,1 mkr | +0,7 % | 4 |
| 21 | Nudge Labs ABBokslut 2024 | 7,0 mkr | +31,9 % | 12 |
| 22 | IMR Institutet för Människor i Rörelse ABBokslut 2024 | 6,7 mkr | −3,4 % | 14 |
| 23 | Njuta Spa Nacka ABBokslut 2025 | 6,5 mkr | - | 5 |
| 24 | Pranari Massage & Beauty Spa ABBokslut 2025 | 6,2 mkr | −11,9 % | 8 |
| 25 | Face Hudstudio ABBokslut 2025 | 6,2 mkr | +3,8 % | 6 |
| 26 | Hälsoakademin i Linköping ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | −8,1 % | 5 |
| 27 | Turbogruppen ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | +156,4 % | 1 |
| 28 | Syraa ABBokslut 2024 | 6,0 mkr | +26,1 % | 1 |
| 29 | Crossfit LBK ABBokslut 2024 | 6,0 mkr | −0,4 % | 6 |
| 30 | Mihais Friskvård & Kiropraktik ABBokslut 2024 | 5,9 mkr | −3,0 % | 5 |
| 31 | Silence AktiebolagBokslut 2024 | 5,9 mkr | +1,6 % | 3 |
| 32 | VOLTFLIP Trampolinpark i Alingsås ABBokslut 2025 | 5,7 mkr | +1,8 % | 4 |
| 33 | BRA Konsulting i Småland ABBokslut 2025 | 5,6 mkr | +58,3 % | 4 |
| 34 | Telge Hälsocenter ABBokslut 2024 | 5,6 mkr | −4,6 % | 9 |
| 35 | Two Kings Performance ABBokslut 2024 | 5,5 mkr | +27,6 % | 2 |
| 36 | Fabriken i Malmö ABBokslut 2025 | 5,4 mkr | −0,7 % | 3 |
| 37 | Nysnö ABBokslut 2024 | 5,3 mkr | +25,2 % | 5 |
| 38 | Scandinavian Palm Group ABBokslut 2025 | 5,2 mkr | −11,7 % | 1 |
| 39 | Karoline Pettersson ABBokslut 2024 | 5,0 mkr | +122,7 % | 2 |
| 40 | BeWellness i Borås ABBokslut 2025 | 4,9 mkr | +9,8 % | 7 |
| 41 | Zetterquist KirUro AktiebolagBokslut 2024 | 4,7 mkr | +4,4 % | 2 |
| 42 | Actimera ABBokslut 2024 | 4,6 mkr | −5,7 % | 3 |
| 43 | Fitness4You Mjölby ABBokslut 2025 | 4,6 mkr | +0,8 % | 3 |
| 44 | Funäsdalen gym och träning ABBokslut 2025 | 4,6 mkr | +13,6 % | 0 |
| 45 | Tappa Service ABBokslut 2025 | 4,6 mkr | −12,5 % | 2 |
| 46 | Kalmarporten ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | - | 3 |
| 47 | Göteborgs Massage & Rehab ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | +6,6 % | 1 |
| 48 | Lifecare Group Sverige ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | +4,4 % | 6 |
| 49 | Jimmie Söderquist massage & träning ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | −0,9 % | 5 |
| 50 | One Wellness ABBokslut 2025 | 4,3 mkr | +2,5 % | 5 |
| 51 | Curex Gruppen ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | +10,9 % | 5 |
| 52 | Spa Group Scandinavia ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | +9,6 % | 6 |
| 53 | Bikramyoga Stockholm City ABBokslut 2024 | 4,1 mkr | +0,3 % | 2 |
| 54 | H Society ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | +15,6 % | 7 |
| 55 | JOWA Parfym ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | +7,7 % | 3 |
| 56 | Club Hälsoskaparna Sweden ABBokslut 2024 | 4,0 mkr | - | 5 |
| 57 | Wellness i Tungelsta ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | −5,1 % | 3 |
| 58 | CAE Spa & Relax ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | +12,6 % | 2 |
| 59 | Flodin Chiropractic ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | +1,4 % | 2 |
| 60 | Alexandra Järgren ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | +0,9 % | 1 |
| 61 | Carin Jönsson ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | +2,0 % | 3 |
| 62 | P & C Massage & Spa ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | −6,8 % | 6 |
| 63 | FS rådgivning och konsult ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | +2,4 % | 3 |
| 64 | Vetenskapshälsan i Kungsbacka ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | +11,6 % | - |
| 65 | Stockholmeliteclinic Kungenskurva ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | +33,0 % | 3 |
| 66 | Qvi Si - Haute couture de la beauté AktiebolagBokslut 2025 | 3,8 mkr | −5,1 % | 3 |
| 67 | Hammarby Solstad ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | −2,9 % | - |
| 68 | Niana AktiebolagBokslut 2024 | 3,7 mkr | +8,9 % | 3 |
| 69 | KroppoForm Uppsala ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | +30,0 % | 3 |
| 70 | Tappa ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | +27,6 % | 2 |
| 71 | Light Touch Christina Nilsson ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | +1,2 % | 1 |
| 72 | Knutpunktens Friskvård ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | −1,7 % | 2 |
| 73 | Hälsocentrum i Norrköping ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | +0,9 % | 4 |
| 74 | Friskvårdscenter TRIM i Jönköping ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | +19,5 % | 2 |
| 75 | Spakällan i Eskilstuna ABBokslut 2025 | 3,6 mkr | +0,1 % | 4 |
| 76 | Söderströmkliniken ABBokslut 2025 | 3,6 mkr | −10,4 % | 3 |
| 77 | Flexmassage Kba ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | +34,6 % | 4 |
| 78 | Brukshälsan Varberg ABBokslut 2025 | 3,6 mkr | +49,9 % | 2 |
| 79 | Ocellaris ABBokslut 2024 | 3,5 mkr | +5,7 % | 2 |
| 80 | Flex JF ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | −40,4 % | 7 |
| 81 | Gripen Fitness ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | −4,6 % | 6 |
| 82 | MARIE JAKOBSSON HÄLSA ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | +19,8 % | 5 |
| 83 | Sverige Bootcamp Factory ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | +29,1 % | 0 |
| 84 | Människans Resurser ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +3,0 % | 2 |
| 85 | Crossfit Halmstad ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +7,7 % | 3 |
| 86 | MegaSol ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | - | 2 |
| 87 | Fair Pass ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | +667,3 % | 0 |
| 88 | Alla Tiders Sol AktiebolagBokslut 2025 | 3,3 mkr | −3,5 % | 1 |
| 89 | SPA by Nina & Sandra ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | −13,9 % | 4 |
| 90 | Jönköping Marathon ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | +33,8 % | 1 |
| 91 | Flex FS ABBokslut 2024 | 3,2 mkr | - | 5 |
| 92 | CF Partille ABBokslut 2024 | 3,2 mkr | −7,7 % | 2 |
| 93 | Styrkan i Värmland ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | +1,5 % | 2 |
| 94 | Active Sportsclub i Söderhamn ABBokslut 2024 | 3,2 mkr | +5,2 % | 2 |
| 95 | Elitcenter Malmö ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | +4,5 % | 2 |
| 96 | Helheten Massage & Friskvård ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | +14,5 % | 5 |
| 97 | Elisero SPA ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | +0,5 % | - |
| 98 | Stockholm Sauna ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | +17,0 % | 1 |
| 99 | CF Kalmar Träning och Hälsa ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | −5,7 % | 3 |
| 100 | Evexia-Hälsopedagogiskt centrum AktiebolagBokslut 2024 | 3,1 mkr | - | 2 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.