Aktivt företag

Gunnar Nilsson Urhandel Aktiebolag

AB Org.nr 5561016758
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Bolaget skall driva urmakerirörelse samt idka därmed sammanhängande verksamhet.

Registrerat
3 januari 1966
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47771 Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Karlaplan 13
C/o
Klockmaster
Postnummer & ort
11520 STOCKHOLM
Registrerat namn
Gunnar Nilsson Urhandel AktiebolagReg 1966-01-25

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
12,6 mkr
▼ 13,3 %
Årets resultat
168 tkr
▲ 115,5 %
Tillgångar
8,4 mkr
▼ 12,6 %
Eget kapital
7,1 mkr
▼ 10,5 %
Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▼ 55,6 %
Totala skulder
1,3 mkr
▼ 26,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 12 595 302 14 534 479 21 212 365 26 439 868 23 615 424
Övriga externa kostnader 2 478 354 2 405 122 2 921 731 3 006 389 3 029 983
Personalkostnader 4 099 538 4 283 963 5 520 205 6 317 732 5 466 528
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 183 565 −666 527 81 070 666 692 236 380
Resultat e. fin. poster 297 356 −661 997 79 133 552 728 119 809
Resultat före skatt 219 656 79 803 79 133 394 128 47 109
Årets resultat 168 494 78 197 46 546 283 629 26 789
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 125 652 2 069 439 2 082 832 1 270 300 1 164 644
Omsättningstillgångar 7 287 354 7 553 255 8 790 428 12 237 399 12 355 095
Kassa & bank 1 223 706 2 754 997 1 621 488 968 488 785 544
Summa tillgångar 8 413 006 9 622 694 10 873 260 13 507 699 13 519 739
Eget kapital 7 058 648 7 890 153 7 811 956 7 765 411 7 481 782
Långfristiga skulder - - 0 2 228 057 2 343 024
Kortfristiga skulder 1 262 658 1 718 541 2 305 504 2 758 431 3 097 733
Soliditet (%) 85,0 % 82,0 % 77,0 % 62,0 % 59,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 26,4 mkr (2022) till 12,6 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 168 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 85,0 % vid årets slut, upp från 62,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder (SNI 47771). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−14,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
7 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Gunnar Nilsson Urhandel Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-14

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-24 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →