← Alla branscher · SNI 47771
Största bolagen inom Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
De 100 största bolagen med huvudbransch detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
328
Sammanlagd omsättning
1,9 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | LUXURYWATCHES STOCKHOLM ABBokslut 2024 | 243,6 mkr | +8,3 % | 11 |
| 2 | VANBRUUN ABBokslut 2024 | 179,8 mkr | +34,1 % | 20 |
| 3 | Guldexperten Malmö ABBokslut 2024 | 83,6 mkr | - | 5 |
| 4 | HWJ ABBokslut 2024 | 70,1 mkr | - | 3 |
| 5 | Maria Nilsdotter ABBokslut 2024 | 65,2 mkr | +11,6 % | 35 |
| 6 | Engströms Urmakeri ABBokslut 2025 | 64,8 mkr | −5,0 % | 7 |
| 7 | Impressive Watches ATW ABBokslut 2025 | 52,9 mkr | +64,7 % | 1 |
| 8 | Stjärnurmakarna AktiebolagBokslut 2024 | 49,7 mkr | −12,0 % | 15 |
| 9 | Guldsmed Björn Nilsson ABBokslut 2025 | 37,1 mkr | +40,4 % | 7 |
| 10 | Guveau ABBokslut 2025 | 32,9 mkr | +36,8 % | 5 |
| 11 | Vintage Times Stockholm ABBokslut 2024 | 26,1 mkr | +1,7 % | 1 |
| 12 | SORGAM HOLDINGS ABBokslut 2024 | 24,5 mkr | +9,0 % | 1 |
| 13 | Wilh. Petterssons Guldsmedsaffär AktiebolagBokslut 2024 | 23,4 mkr | +2,7 % | 8 |
| 14 | Prestige Watches Sweden ABBokslut 2024 | 22,7 mkr | −25,4 % | 1 |
| 15 | Carrie Atelier ABBokslut 2025 | 21,8 mkr | +107,3 % | 2 |
| 16 | Örjan Molander Guld AktiebolagBokslut 2025 | 21,0 mkr | +20,6 % | 9 |
| 17 | Skänninge Ur & Guld AktiebolagBokslut 2025 | 20,9 mkr | +45,2 % | 3 |
| 18 | Guldsmedjan Therese Snarberg i Jönköping ABBokslut 2025 | 18,5 mkr | +4,7 % | 9 |
| 19 | Hudiksvalls Guldsmedja ABBokslut 2025 | 18,2 mkr | +70,0 % | 3 |
| 20 | S. Petersson ABBokslut 2025 | 17,5 mkr | +6,2 % | 6 |
| 21 | Guldsmed Kalling AktiebolagBokslut 2025 | 14,9 mkr | +27,4 % | 5 |
| 22 | Stigs Ur & Guld i Kungälv ABBokslut 2025 | 14,3 mkr | +1,3 % | 8 |
| 23 | Aktiebolaget Burmans Ur & Guld & OptikBokslut 2024 | 14,3 mkr | −0,4 % | 5 |
| 24 | AB MK JuvelBokslut 2024 | 14,0 mkr | +10,4 % | 4 |
| 25 | Guld o Silversmedjan i Klippan ABBokslut 2025 | 14,0 mkr | - | 8 |
| 26 | Mattssons Guld AktiebolagBokslut 2025 | 14,0 mkr | +36,7 % | 3 |
| 27 | SJD of Sweden ABBokslut 2024 | 13,8 mkr | +6,8 % | 3 |
| 28 | Moderna Smycken Jönköping ABBokslut 2025 | 13,7 mkr | - | 5 |
| 29 | Nordstans Guld & Silver AktiebolagBokslut 2024 | 13,7 mkr | −5,4 % | 6 |
| 30 | Invest Örebro ABBokslut 2025 | 13,5 mkr | +30,1 % | 1 |
| 31 | artmetall ABBokslut 2025 | 13,0 mkr | +13,2 % | 3 |
| 32 | Mollstedt Ur ABBokslut 2025 | 12,7 mkr | +16,8 % | 5 |
| 33 | Gunnar Nilsson Urhandel AktiebolagBokslut 2025 | 12,6 mkr | −13,3 % | 7 |
| 34 | Klocksalongen ABBokslut 2025 | 12,5 mkr | +40,7 % | 1 |
| 35 | Smyckevalvet by Anna Danielsson AktiebolagBokslut 2025 | 12,2 mkr | +31,7 % | 5 |
| 36 | Guld co ABBokslut 2024 | 11,5 mkr | - | 4 |
| 37 | Daniel Lundin Urhandel ABBokslut 2025 | 11,3 mkr | −5,4 % | 6 |
| 38 | Svenssons Ur och Optik i Falkenberg AktiebolagBokslut 2025 | 11,3 mkr | +20,3 % | 5 |
| 39 | Georges Guld ABBokslut 2024 | 10,5 mkr | +15,9 % | 4 |
| 40 | N. Hugo Nilsson Guld & Juvel AktiebolagBokslut 2025 | 10,2 mkr | +15,7 % | 4 |
| 41 | Ronneby Guldsmide ABBokslut 2025 | 10,0 mkr | +61,4 % | 3 |
| 42 | Er Guldsmed i Skövde ABBokslut 2025 | 9,7 mkr | +41,2 % | 3 |
| 43 | A.P. Shaps ABBokslut 2024 | 9,7 mkr | −6,7 % | 2 |
| 44 | Aktiebolaget Ernst GreenBokslut 2024 | 9,6 mkr | +15,4 % | 6 |
| 45 | Avenyns Guld och Gravyr ABBokslut 2024 | 9,2 mkr | +11,9 % | 2 |
| 46 | Smycka Kumla ABBokslut 2024 | 9,2 mkr | +51,4 % | 5 |
| 47 | Aureate ABBokslut 2025 | 9,2 mkr | +64,0 % | 2 |
| 48 | Boströms Guld i Luleå ABBokslut 2025 | 9,2 mkr | +5,7 % | 2 |
| 49 | Rolf Guldsmed ABBokslut 2025 | 8,9 mkr | +13,5 % | 3 |
| 50 | SoHo Smycken & Klockor ABBokslut 2025 | 8,8 mkr | +17,7 % | 3 |
| 51 | GULDBERG HANDELS ABBokslut 2024 | 8,2 mkr | +70,9 % | 2 |
| 52 | Flintdolken i Värnamo AktiebolagBokslut 2025 | 8,1 mkr | +27,3 % | 3 |
| 53 | Nordeens Guldsmedsaffär AktiebolagBokslut 2025 | 7,9 mkr | +35,6 % | 3 |
| 54 | AB Elias Englunds GuldsmedsaffärBokslut 2025 | 7,5 mkr | - | - |
| 55 | W.A. Bolin AktiebolagBokslut 2024 | 7,5 mkr | +108,1 % | 2 |
| 56 | Gyllene Ting Guld AktiebolagBokslut 2024 | 7,4 mkr | +2,2 % | 3 |
| 57 | Rubinia ABBokslut 2025 | 7,4 mkr | +15,3 % | 3 |
| 58 | Lagerströms Ur & Guld ABBokslut 2025 | 6,9 mkr | +8,2 % | 3 |
| 59 | Appelkvist Ur AktiebolagBokslut 2025 | 6,9 mkr | +24,3 % | 3 |
| 60 | Sundbybergs Guldsmedsaffär ABBokslut 2025 | 6,8 mkr | +132,2 % | 2 |
| 61 | G. Lindé AktiebolagBokslut 2025 | 6,7 mkr | +56,1 % | 2 |
| 62 | Thomsen Guld och Smycken ABBokslut 2025 | 6,5 mkr | −0,5 % | 4 |
| 63 | Gulddesign Götgatan ABBokslut 2025 | 6,4 mkr | −4,2 % | 6 |
| 64 | C&V Jewellery Escape ABBokslut 2025 | 6,3 mkr | +43,0 % | 3 |
| 65 | hotell och design i stockholm ABBokslut 2024 | 6,3 mkr | −66,0 % | - |
| 66 | Nofo AktiebolagBokslut 2025 | 6,1 mkr | - | 2 |
| 67 | AMAZING JEWELLERY NOVA ABBokslut 2025 | 5,8 mkr | +8,3 % | 3 |
| 68 | Guldsmed Rolf Nilsson Eftr. ABBokslut 2025 | 5,7 mkr | +12,3 % | 4 |
| 69 | Louis Abel ABBokslut 2025 | 5,6 mkr | −12,7 % | 3 |
| 70 | Sjöbackens Ur ABBokslut 2024 | 5,6 mkr | −2,3 % | 6 |
| 71 | Peter Österlund Mynt ABBokslut 2024 | 5,6 mkr | +14,6 % | - |
| 72 | Citywatch Sthlm ABBokslut 2024 | 5,5 mkr | +12,8 % | 1 |
| 73 | Västerbottens Guldshop ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | +14,3 % | 3 |
| 74 | David Brynte AktiebolagBokslut 2025 | 5,2 mkr | −14,5 % | 3 |
| 75 | Guldsmed G Albrektson i Varberg AktiebolagBokslut 2025 | 5,1 mkr | +18,2 % | 4 |
| 76 | Juvelerare Eric Anderssons ABBokslut 2025 | 4,7 mkr | +22,1 % | 2 |
| 77 | Guldsmeden Sonny Carlberg AktiebolagBokslut 2025 | 4,7 mkr | +43,6 % | 2 |
| 78 | Urmakar'n i Varberg AktiebolagBokslut 2025 | 4,6 mkr | +7,5 % | 2 |
| 79 | Lyckes Smycke & Present ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | +13,7 % | 2 |
| 80 | Fjellströms Guldsmedsaffär AktiebolagBokslut 2024 | 4,5 mkr | +18,0 % | 2 |
| 81 | Glorria Sense Stockholm ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | −7,6 % | 2 |
| 82 | Köpings Guldverkstad ABBokslut 2025 | 4,3 mkr | +12,9 % | 1 |
| 83 | Dahlgren Ädelmetall ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | −3,9 % | 1 |
| 84 | Bertil Lundberg Guldsmedsateljé AktiebolagBokslut 2024 | 4,1 mkr | +25,9 % | 2 |
| 85 | Time4watch ABBokslut 2024 | 4,1 mkr | −58,3 % | 3 |
| 86 | ARMexia ABBokslut 2024 | 4,0 mkr | +29,3 % | 1 |
| 87 | GOTIS INVEST ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | −13,9 % | - |
| 88 | Smycket Ur & Guld i Laholm ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | +13,7 % | 2 |
| 89 | Urmakarn, Bo Horndahl AktiebolagBokslut 2025 | 3,9 mkr | +11,3 % | 2 |
| 90 | Mindiamant Norden ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | +53,9 % | 1 |
| 91 | Klockan & Smycket Triangeln ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | +5,4 % | 2 |
| 92 | Gabriel Ercan AktiebolagBokslut 2025 | 3,7 mkr | +44,0 % | 2 |
| 93 | Vintage24 ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | +28,1 % | 4 |
| 94 | Rakel och Lea Smycken & Klockor ABBokslut 2025 | 3,6 mkr | +4,1 % | 3 |
| 95 | Aktiebolaget Svedberghs i ÖstersundBokslut 2025 | 3,6 mkr | +6,3 % | 2 |
| 96 | Juvelia Tennisarmband ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | −35,6 % | 1 |
| 97 | Nilsmarks Guld och Juveler i Lerum AktiebolagBokslut 2024 | 3,5 mkr | +29,7 % | 2 |
| 98 | R2 Hjärtan ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +4,6 % | - |
| 99 | Aktiebolaget Bröderna LundquistBokslut 2025 | 3,5 mkr | +1,3 % | 1 |
| 100 | Valdi ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +15,7 % | 2 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.