Registrerat, ej verksamt
Gupeto Fastighets Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, idka handel och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 februari 1983
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Östrandsvägen 21
- C/o
- Landborg Konsult AB
- Postnummer & ort
- 12243 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Gupeto Fastighets AktiebolagReg 1983-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 4,5 %Årets resultat
1,1 mkr
▲ 3,6 %Tillgångar
5,6 mkr
▼ 2,5 %Eget kapital
4,5 mkr
▲ 33,6 %Soliditet
92,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,7 mkr
▲ 0,9 %Totala skulder
212 tkr
▼ 85,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 456 340 | 2 351 276 | 2 201 000 | 2 070 000 | 2 017 089 |
| Övriga externa kostnader | 170 956 | 176 691 | - | - | 908 876 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 380 077 | 996 002 | - | - | 953 823 |
| Resultat e. fin. poster | 1 415 311 | 1 070 385 | 1 117 000 | 1 058 000 | 953 765 |
| Resultat före skatt | 1 415 311 | 1 374 788 | - | - | 1 048 108 |
| Årets resultat | 1 120 488 | 1 081 962 | - | - | 825 479 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 656 670 | 2 815 560 | - | - | 3 292 230 |
| Omsättningstillgångar | 2 983 616 | 2 969 911 | - | - | 2 504 656 |
| Kassa & bank | 2 700 570 | 2 676 795 | - | - | 2 348 859 |
| Summa tillgångar | 5 640 286 | 5 785 471 | - | - | 5 796 886 |
| Eget kapital | 4 458 311 | 3 337 824 | - | - | 4 497 754 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 211 518 | 1 477 190 | - | - | 222 072 |
| Soliditet (%) | 92,7 % | 71,0 % | 91,6 % | 90,6 % | 92,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 6 år i rad, från 2,0 mkr (2019) till 2,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 45,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 92,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
56,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
45,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB