Aktivt företag
Haenel Säkerhetskonsult AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom säkerhet, båtkörning och andra relaterade verksamheter.
- Registrerat
- 1 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 80010 Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 50101 Reguljär sjötrafik över hav och kust av passagerare
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ruddammsvägen 21
- Postnummer & ort
- 18442 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Haenel Säkerhetskonsult ABReg 2016-06-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2021Omsättning
1,1 mkr
▲ 3,7 %Årets resultat
125 tkr
▼ 7,5 %Tillgångar
448 tkr
▲ 49,5 %Eget kapital
324 tkr
▲ 63,0 %Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
359 tkr
▲ 21,2 %Totala skulder
124 tkr
▲ 22,9 %| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 117 992 | 1 078 562 | 784 670 |
| Övriga externa kostnader | 790 920 | 833 868 | - |
| Personalkostnader | 147 987 | 63 551 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 179 085 | 174 159 | - |
| Resultat e. fin. poster | 177 645 | 172 227 | −118 446 |
| Resultat före skatt | 177 645 | 172 227 | - |
| Årets resultat | 125 266 | 135 370 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 448 472 | 300 011 | - |
| Kassa & bank | 359 166 | 296 293 | - |
| Summa tillgångar | 448 472 | 300 011 | - |
| Eget kapital | 324 025 | 198 759 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 124 447 | 101 252 | - |
| Soliditet (%) | 72,0 % | 66,0 % | -52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2021- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 785 tkr (2019) till 1,1 mkr (2021).
- Årets resultat blev en vinst på 125 tkr, en nettomarginal på 11,2 %.
- Soliditeten var 72,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
Rörelsemarginal
16,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,7 %
2020 till 2021
Genomsnittlig tillväxt
+19,4 % per år
2019 till 2021
Avkastning på eget kapital
38,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB