← Alla branscher · SNI 80010
Största bolagen inom Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet
De 100 största bolagen med huvudbransch bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
268
Sammanlagd omsättning
1,1 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Securus Säkerhet i Sverige ABBokslut 2025 | 188,9 mkr | +10,6 % | 228 |
| 2 | Parkeringsservice Svenska ABBokslut 2024 | 123,4 mkr | +23,0 % | 52 |
| 3 | Top Solution Security Sverige ABBokslut 2025 | 85,8 mkr | +11,2 % | 155 |
| 4 | Security Assistance Syd ABBokslut 2024 | 42,8 mkr | +4,7 % | 37 |
| 5 | Larm Assistans Sverige ABBokslut 2024 | 37,5 mkr | −8,7 % | - |
| 6 | CPG Bevakning Sverige ABBokslut 2024 | 37,2 mkr | −38,9 % | 66 |
| 7 | Zafe Bevakning Stockholm ABBokslut 2024 | 34,7 mkr | +1,0 % | 24 |
| 8 | LA Jour och Säkerhet AktiebolagBokslut 2024 | 33,4 mkr | −2,9 % | 37 |
| 9 | Säkerhet Ordningsbevakning SOB AktiebolagBokslut 2024 | 33,1 mkr | +42,7 % | 29 |
| 10 | GdR Security Group ABBokslut 2025 | 28,2 mkr | −7,4 % | 21 |
| 11 | Kingsman Safety ABBokslut 2024 | 16,7 mkr | - | 15 |
| 12 | Västsvensk Butikskontroll Borås ABBokslut 2025 | 15,2 mkr | +4,8 % | 22 |
| 13 | Gefle-Vakt ABBokslut 2025 | 15,0 mkr | −3,9 % | 23 |
| 14 | Seesafe Säkerhet ABBokslut 2025 | 14,9 mkr | - | 6 |
| 15 | X Security XSEC Global ABBokslut 2024 | 13,9 mkr | +20,8 % | 4 |
| 16 | Sesec Krog och Event ABBokslut 2025 | 13,2 mkr | +13,1 % | 76 |
| 17 | Defencia Security ABBokslut 2024 | 12,7 mkr | −5,1 % | 21 |
| 18 | SRSB Sverige ABBokslut 2024 | 12,6 mkr | +7,2 % | 9 |
| 19 | Safe Security i Sverige ABBokslut 2024 | 11,3 mkr | +14,1 % | 15 |
| 20 | Malung Sälen Vakt och Service ABBokslut 2024 | 10,1 mkr | +20,8 % | 10 |
| 21 | Svenska Hjältar ABBokslut 2025 | 9,8 mkr | +4,1 % | 5 |
| 22 | Säkerhetstjänst i Falbygden ABBokslut 2025 | 9,3 mkr | +7,1 % | 13 |
| 23 | iPATROL Security ABBokslut 2024 | 9,1 mkr | +26,4 % | 20 |
| 24 | Sesec Konsult ABBokslut 2025 | 8,7 mkr | −16,5 % | 50 |
| 25 | Guardsec ABBokslut 2024 | 8,6 mkr | +49,6 % | 8 |
| 26 | Professionell Säkerhet i Stockholm ABBokslut 2024 | 7,5 mkr | +119,3 % | 9 |
| 27 | Säkkon ABBokslut 2025 | 6,8 mkr | +17,3 % | 5 |
| 28 | Novasec ABBokslut 2025 | 6,6 mkr | +556,1 % | 9 |
| 29 | Stockholm VIP Protection Group ABBokslut 2025 | 6,5 mkr | +0,6 % | 11 |
| 30 | Gripen Bevakning ABBokslut 2025 | 6,5 mkr | −14,4 % | 7 |
| 31 | Trygg 365 ABBokslut 2025 | 6,5 mkr | +44,9 % | 10 |
| 32 | PG Security ABBokslut 2025 | 6,2 mkr | +19,2 % | 2 |
| 33 | ALFA TEAM security ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | +24,0 % | - |
| 34 | Aventra Bevakning ABBokslut 2024 | 6,1 mkr | +50,9 % | 12 |
| 35 | Nya Gotlands Vaktbolag ABBokslut 2025 | 5,7 mkr | −17,7 % | 5 |
| 36 | Svenska Vakt Göteborg ABBokslut 2025 | 5,7 mkr | −12,9 % | 4 |
| 37 | Apex Security ABBokslut 2025 | 5,6 mkr | +11,0 % | 4 |
| 38 | Robur Parkering AktiebolagBokslut 2024 | 5,6 mkr | −17,6 % | 4 |
| 39 | GovSec Sweden ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | - | 3 |
| 40 | Säker Krogmiljö Sverige ABBokslut 2024 | 5,3 mkr | −0,9 % | 4 |
| 41 | SWEA EVENT ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | +42,8 % | 8 |
| 42 | DS Bevakning ABBokslut 2024 | 5,2 mkr | −36,3 % | - |
| 43 | Svensk bevakning och säkerhetspartner ABBokslut 2025 | 4,9 mkr | −7,9 % | 5 |
| 44 | OpticLine ABBokslut 2024 | 4,7 mkr | +3,0 % | 5 |
| 45 | Scen & evenemang Sverige ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | −10,4 % | 7 |
| 46 | Tarantsec Bevakning ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | −70,2 % | 2 |
| 47 | Jönköpings Bevakning ABBokslut 2025 | 4,3 mkr | +4,4 % | 11 |
| 48 | Defencia Bevakning ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | −7,4 % | 3 |
| 49 | Out Sec ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | +1,0 % | 3 |
| 50 | AL Säkerhet ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | +2,0 % | 15 |
| 51 | Store Secure Bevakningstjänst ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | +6,0 % | 4 |
| 52 | AM Säkerhet AktiebolagBokslut 2024 | 3,7 mkr | +26,3 % | 4 |
| 53 | Imperium security ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | +124,4 % | 9 |
| 54 | Wallins Bevakningstjänst i väst ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | −13,6 % | 3 |
| 55 | Aktiebolaget Sauvera SäkerhetstjänstBokslut 2024 | 3,5 mkr | +52,8 % | 4 |
| 56 | Act Security Sverige ABBokslut 2024 | 3,5 mkr | −13,8 % | - |
| 57 | Länssäkerhet ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +388,2 % | - |
| 58 | Systema ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +16,8 % | 1 |
| 59 | MK Bevakning ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | +16,3 % | - |
| 60 | Boban Korac Konsultation ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | - | 2 |
| 61 | Tvåhundrafyrtiosju Säkerhet AktiebolagBokslut 2024 | 3,2 mkr | +20,9 % | 3 |
| 62 | 1Security ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | −7,3 % | 3 |
| 63 | DALA BRAND ABBokslut 2024 | 3,0 mkr | −2,8 % | 2 |
| 64 | SSS Skuthälla Säkerhet & Service ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | −11,0 % | - |
| 65 | Svenskt säkerhetsfokus ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | - | - |
| 66 | Nordic Security Management ABBokslut 2024 | 2,8 mkr | - | 2 |
| 67 | Auxi ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | +27,1 % | 1 |
| 68 | TM-Security ABBokslut 2024 | 2,5 mkr | −22,9 % | 4 |
| 69 | Örn bevakning ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | −8,1 % | - |
| 70 | Flex Security ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | +65,1 % | 3 |
| 71 | Garci Group ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | +62,1 % | 3 |
| 72 | Phylax ABBokslut 2024 | 2,4 mkr | −15,6 % | 3 |
| 73 | Advantyx ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | - | 2 |
| 74 | KH SÄKERHET ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | +6,0 % | 1 |
| 75 | Dog Security Scandinavia ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | +57,7 % | 1 |
| 76 | On Guard Safety & Security ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | −42,8 % | 4 |
| 77 | 5KV i Sverige ABBokslut 2024 | 2,2 mkr | −6,8 % | 2 |
| 78 | Preosec ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | - | 1 |
| 79 | Zenza ABBokslut 2024 | 2,2 mkr | −21,1 % | 2 |
| 80 | Huggormen ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | +275,4 % | 2 |
| 81 | SECCON Security&Consulting AktiebolagBokslut 2024 | 2,2 mkr | +25,9 % | 5 |
| 82 | Elite Säkerhet Swe ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | - | 2 |
| 83 | Focus Security ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | −20,2 % | 3 |
| 84 | Romaq Security ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +9,1 % | 1 |
| 85 | Klemo Bevakning ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | −26,1 % | 4 |
| 86 | B F Bemanning ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | +8,1 % | 3 |
| 87 | Gotsec ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | +30,0 % | 2 |
| 88 | TS Bevakning i Tyringe ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | −9,2 % | 3 |
| 89 | EPOK ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | −2,1 % | 3 |
| 90 | ATJO Investment ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | +7,2 % | 1 |
| 91 | JH Vaktservice ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | −11,3 % | - |
| 92 | Nova support services ABBokslut 2024 | 1,7 mkr | +0,3 % | 1 |
| 93 | Stockholms Vaktbolag AktiebolagBokslut 2024 | 1,6 mkr | −7,0 % | - |
| 94 | Retail Security Stockholm ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | +6,9 % | 3 |
| 95 | JE Larm & Bevakning i Uppland ABBokslut 2024 | 1,6 mkr | +12,5 % | 1 |
| 96 | JJ Säkerhet & Event ABBokslut 2024 | 1,6 mkr | +52,9 % | 1 |
| 97 | Bevakningsgruppen Konsult och Utbildning i Lund ABBokslut 2024 | 1,6 mkr | −16,1 % | 2 |
| 98 | Rixbevakning Sverige ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | −30,7 % | 3 |
| 99 | Kanon Vakter & Bevakning ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | −16,3 % | 3 |
| 100 | Umevakt Parkering ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | −0,5 % | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.