Aktivt företag
HAMPB Clean AB
Översikt
Bolaget ska bedriva städ- och lokalvårdsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14760 UTTRAN
- Registrerat namn
- HAMPB Clean ABReg 2026-09-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
373 tkr
▼ 50,2 %Årets resultat
-328 tkr
▼ 3,2 %Tillgångar
111 tkr
▼ 80,9 %Eget kapital
46 tkr
▲ 0,4 %Soliditet
41,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
-148 kr
▼ 100,4 %Totala skulder
65 tkr
▼ 87,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 372 518 | 747 314 | 917 062 | 1 083 334 | 595 808 |
| Övriga externa kostnader | 267 002 | 554 333 | 565 026 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −318 729 | −314 466 | −269 597 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −327 817 | −317 723 | −267 877 | −302 245 | −232 780 |
| Resultat före skatt | −327 817 | −317 723 | −267 877 | - | - |
| Årets resultat | −327 817 | −317 723 | −267 877 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 111 349 | 486 990 | 734 947 | - | - |
| Omsättningstillgångar | −148 | 95 867 | 93 410 | - | - |
| Kassa & bank | −148 | 40 362 | 44 544 | - | - |
| Summa tillgångar | 111 201 | 582 857 | 828 357 | - | - |
| Eget kapital | 45 821 | 45 639 | 263 362 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 65 380 | 537 218 | 564 995 | - | - |
| Soliditet (%) | 41,2 % | 7,8 % | 31,8 % | 41,0 % | 1,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,1 mkr (2023) till 373 tkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 328 tkr, en nettomarginal på −88,0 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 41,2 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet −0,00).
- Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−85,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−88,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−50,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−29,9 % per år
2023 till 2026
Balanslikviditet
−0,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-08-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB