Aktivt företag
Hardenborg Publishing AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag, förvalta och äga fastigheter, bedriva litterärt och konstnärligt skapande även frilansjournalistverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 april 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90130 Annat konstnärligt skapande
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hemmansvägen 27
- C/o
- c/o Emmelie Hardenborg
- Postnummer & ort
- 12238 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Hardenborg Publishing ABReg 2023-06-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
46 tkr
▲ 42,2 %Årets resultat
317 tkr
▼ 49,0 %Tillgångar
768 tkr
▲ 2,1 %Eget kapital
757 tkr
▲ 2,3 %Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
456 tkr
▲ 4,0 %Totala skulder
11 tkr
▼ 14,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 45 866 | 32 263 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 17 352 | 7 310 | 7 693 |
| Personalkostnader | 5 500 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 23 014 | 24 236 | −7 693 |
| Resultat e. fin. poster | 323 527 | 626 390 | 92 657 |
| Resultat före skatt | 323 527 | 626 390 | 92 657 |
| Årets resultat | 317 294 | 622 454 | 92 657 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 308 000 | 308 000 | 308 000 |
| Omsättningstillgångar | 460 047 | 444 574 | 117 657 |
| Kassa & bank | 455 929 | 438 316 | 117 657 |
| Summa tillgångar | 768 047 | 752 574 | 425 657 |
| Eget kapital | 757 405 | 740 111 | 117 657 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 308 000 |
| Kortfristiga skulder | 10 642 | 12 463 | - |
| Soliditet (%) | 99,0 % | 98,3 % | 27,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 317 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 99,0 % vid årets slut, upp från 27,6 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, annat konstnärligt skapande (SNI 90130). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
41,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB
- 3 Drops... ABAB
- 33b Macadamio ABAB