Aktivt företag
Heden Fastigheter nr 8 AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt däremd förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 september 1970
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 31002 Tillverkning av kontors- och butiksinredningar
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skråmträsk 280
- C/o
- Anton Åström
- Postnummer & ort
- 93196 SKELLEFTEÅ
- Registrerat namn
- Heden Fastigheter nr 8 ABReg 2015-06-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▲ 9,7 %Årets resultat
106 tkr
▼ 15,3 %Tillgångar
12,7 mkr
▼ 2,8 %Eget kapital
2,9 mkr
▲ 3,8 %Soliditet
23,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
349 tkr
▼ 6,9 %Totala skulder
9,8 mkr
▼ 4,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 634 457 | 1 490 414 | 1 192 974 | 1 159 000 | 1 173 000 |
| Övriga externa kostnader | 801 820 | 803 132 | 640 881 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 471 678 | 664 515 | 390 789 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 184 225 | 176 934 | 285 320 | 199 000 | 383 000 |
| Resultat före skatt | 176 975 | 176 934 | 278 220 | - | - |
| Årets resultat | 106 453 | 125 713 | 206 108 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 12 253 338 | 12 503 297 | 4 761 170 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 485 129 | 605 782 | 1 670 757 | - | - |
| Kassa & bank | 348 773 | 374 584 | 1 253 035 | - | - |
| Summa tillgångar | 12 738 467 | 13 109 079 | 6 431 927 | - | - |
| Eget kapital | 2 910 780 | 2 804 328 | 2 673 715 | - | - |
| Långfristiga skulder | 4 455 318 | 4 771 566 | 3 250 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 358 019 | 5 526 085 | 501 112 | - | - |
| Soliditet (%) | 23,0 % | 21,0 % | 42,0 % | 39,0 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2021) till 1,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 106 tkr, en nettomarginal på 6,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 23,0 % vid årets slut, ned från 39,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,09).
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av kontors- och butiksinredningar (SNI 31002). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
3,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skellefteå
Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.
- 0910 Holding ABAB
- 0910 Trafikskola ABAB
- 1848 & Park Projekt ABAB
- 1976 Media ABAB
- 2L i Skellefteå ABAB
- 360 Träningscenter ABAB
- 4 Plastic AktiebolagAB
- 4uInger ABAB