Aktivt företag
Helgees Städservice AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget skall bedriva städservice samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Furulundsvägen 9
- Postnummer & ort
- 38276 MÅLERÅS
- Registrerat namn
- Helgees Städservice ABReg 2017-01-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2020Omsättning
706 tkr
▲ 0,5 %Årets resultat
72 tkr
▲ 188,8 %Tillgångar
220 tkr
▼ 4,0 %Eget kapital
224 tkr
▲ 47,5 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
111 tkr
▼ 48,8 %Totala skulder
-4 tkr
▼ 105,4 %| Nyckeltal | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 705 737 | 702 166 | 403 093 |
| Övriga externa kostnader | 159 915 | 139 702 | - |
| Personalkostnader | 432 329 | 498 604 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 92 253 | 32 047 | - |
| Resultat e. fin. poster | 91 881 | 31 899 | 77 945 |
| Resultat före skatt | 91 881 | 31 899 | - |
| Årets resultat | 72 217 | 25 009 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 7 000 | 7 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 213 024 | 222 241 | - |
| Kassa & bank | 110 739 | 216 078 | - |
| Summa tillgångar | 220 024 | 229 241 | - |
| Eget kapital | 224 198 | 151 980 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | −4 174 | 77 261 | - |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 66,0 % | 64,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2020- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 403 tkr (2018) till 706 tkr (2020).
- Årets resultat blev en vinst på 72 tkr, en nettomarginal på 10,2 %.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut, upp från 64,0 % (2018).
Rörelsemarginal
13,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,5 %
2019 till 2020
Genomsnittlig tillväxt
+32,3 % per år
2018 till 2020
Avkastning på eget kapital
32,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
706 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Målerås
Andra registrerade bolag med säte i Målerås.
- AB M ComponentAB
- Älghults Industridetaljer AktiebolagAB
- Caroline & Biggans Bod ABAB
- DHTEK ABAB
- Lieungh Lab ABAB
- Målerås Byggservice ABAB
- Målerås Fastigheter ABAB
- Målerås Gjuteri AktiebolagAB