Aktivt företag
Highlands of Lapland AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva skoglig verksamhet, turistisk verksamhet samt förvaltning och handel med fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 maj 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 02400 Stödverksamhet avseende skogsbruk
- Bransch (SNI)
- SNI 77110 Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 68110 Handel med egna fastigheter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Aftonstigen 6
- Postnummer & ort
- 98334 MALMBERGET
- Registrerat namn
- Highlands of Lapland ABReg 2020-03-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
55 tkr
▲ 755,2 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 5,7 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 5,1 %Soliditet
86,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
36 tkr
▼ 84,7 %Totala skulder
179 tkr
▲ 9,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 625 | - | - | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −625 | 0 | 0 | 0 | - |
| Resultat e. fin. poster | 70 035 | 8 167 | 0 | 0 | - |
| Resultat före skatt | 70 035 | 8 167 | 0 | 0 | - |
| Årets resultat | 55 480 | 6 487 | 0 | 0 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 314 919 | 1 244 252 | 1 236 085 | 40 250 | - |
| Kassa & bank | 36 085 | 236 085 | 1 236 085 | 40 250 | - |
| Summa tillgångar | 1 314 919 | 1 244 252 | 1 236 085 | 40 250 | - |
| Eget kapital | 1 135 557 | 1 080 077 | 1 073 590 | 38 950 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 179 362 | 164 175 | 162 495 | 1 300 | - |
| Soliditet (%) | 86,0 % | 87,0 % | 87,0 % | 97,0 % | 97,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 55 tkr. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 86,0 % vid årets slut, ned från 97,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,3 gånger om.
Avkastning på eget kapital
4,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmberget
Andra registrerade bolag med säte i Malmberget.
- AL Fastighetsautomation AktiebolagAB
- Andreas Lund Service ABAB
- Apelqvist industrimek & miljöservice ABAB
- Askebrands bygg ABAB
- Boservice i Malmfälten ABAB
- C Kunskap Utbildningskonsult ABAB
- Camp Ritsem ABAB
- Caprisalis ABAB