Registrerat, ej verksamt
Holmström & Lindgren Automobil AB
Översikt
Bolaget skall bedriva handel med nya och begagnade personbilar, övriga motorfordon samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46712 Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Äsebackevägen 20 A
- C/o
- c/o Lindgren
- Postnummer & ort
- 42736 BILLDAL
- Registrerat namn
- Holmström & Lindgren Automobil ABReg 2014-04-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,9 mkr
▲ 2038,9 %Årets resultat
-483 tkr
▼ 279,6 %Tillgångar
125 tkr
▼ 95,0 %Eget kapital
76 tkr
▲ 28,3 %Soliditet
60,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
25 tkr
▼ 74,0 %Totala skulder
50 tkr
▼ 98,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 925 000 | 89 998 | 50 000 | 13 539 000 | 47 977 681 |
| Övriga externa kostnader | 121 773 | 80 442 | - | - | 4 259 119 |
| Personalkostnader | 17 949 | 0 | - | - | 3 924 435 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −483 303 | −127 507 | - | - | −519 535 |
| Resultat e. fin. poster | −483 272 | −127 303 | −114 000 | 137 000 | −715 362 |
| Resultat före skatt | −483 272 | −127 303 | - | - | −715 362 |
| Årets resultat | −483 272 | −127 303 | - | - | −661 862 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 959 889 |
| Omsättningstillgångar | 125 492 | 2 496 482 | - | - | 7 174 253 |
| Kassa & bank | 24 890 | 95 822 | - | - | 1 365 137 |
| Summa tillgångar | 125 492 | 2 496 482 | - | - | 8 134 142 |
| Eget kapital | 75 764 | 59 036 | - | - | −916 569 |
| Långfristiga skulder | 26 728 | 2 414 446 | - | - | 7 035 665 |
| Kortfristiga skulder | 23 000 | 23 000 | - | - | 2 015 046 |
| Soliditet (%) | 60,4 % | 2,4 % | 1,2 % | 1,5 % | -11,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 483 tkr, en nettomarginal på −25,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 60,4 % vid årets slut, upp från 1,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon (SNI 46712). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−25,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−25,1 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−55,2 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
5,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Billdal
Andra registrerade bolag med säte i Billdal.
- 100X Scandinavia ABAB
- 2U Active Wear Int ABAB
- 43yards ABAB
- 4th Revolution Consulting ABAB
- 8 design Göteborg ABAB
- A Ahlberg Consulting ABAB
- A Gustafsson Holding ABAB
- A Tell Holding ABAB