← Alla branscher · SNI 46712
Största bolagen inom Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon
De 100 största bolagen med huvudbransch partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
185
Sammanlagd omsättning
2,9 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Truxco ABBokslut 2024 | 312,6 mkr | - | 10 |
| 2 | Hakarps Equipment ABBokslut 2025 | 309,3 mkr | +3,5 % | 7 |
| 3 | Bilab Lastbilar ABBokslut 2025 | 261,5 mkr | +11,5 % | 21 |
| 4 | Motorcentralen Lastbilar i Umeå ABBokslut 2024 | 213,9 mkr | - | 39 |
| 5 | Kingsröd ABBokslut 2024 | 120,5 mkr | +3,7 % | 3 |
| 6 | BUSScenter Haninge ABBokslut 2025 | 117,2 mkr | +25,5 % | 2 |
| 7 | Vinga Bus Partner ABBokslut 2025 | 113,0 mkr | −78,5 % | 3 |
| 8 | Haraldssons Tunga Fordon ABBokslut 2025 | 111,0 mkr | −4,0 % | 13 |
| 9 | Palm Truck ABBokslut 2025 | 106,1 mkr | +36,1 % | 5 |
| 10 | SANY Northern Europe ABBokslut 2024 | 94,4 mkr | - | 3 |
| 11 | Industrial Quality Recycling (IQR) Systems AktiebolagBokslut 2025 | 87,0 mkr | +33,6 % | 9 |
| 12 | Torstensons Hästtransportcenter ABBokslut 2024 | 83,9 mkr | −30,9 % | 6 |
| 13 | Sjögrens Lastvagnar ABBokslut 2025 | 57,4 mkr | +24,6 % | 0 |
| 14 | Tyrilux AktiebolagBokslut 2024 | 50,2 mkr | - | - |
| 15 | SL Trailer ABBokslut 2025 | 49,9 mkr | - | 1 |
| 16 | Svea Lastvagnar ABBokslut 2025 | 48,5 mkr | +25,7 % | 3 |
| 17 | BKL Group ABBokslut 2024 | 45,3 mkr | −31,0 % | 3 |
| 18 | Riks Vagnar ABBokslut 2025 | 39,5 mkr | +9,1 % | 5 |
| 19 | Henfridsson Maskin & Trading ABBokslut 2025 | 35,6 mkr | - | 1 |
| 20 | Krandepån Södra AktiebolagBokslut 2025 | 31,6 mkr | +4,3 % | 10 |
| 21 | Scandinavia Truck Center ABBokslut 2025 | 30,9 mkr | +44,0 % | - |
| 22 | AL lastvagnar ABBokslut 2024 | 25,8 mkr | +20,7 % | 2 |
| 23 | B.K:s Truck Equipment ABBokslut 2024 | 25,2 mkr | −4,3 % | 3 |
| 24 | GBG Lastbilar ABBokslut 2024 | 22,2 mkr | −24,3 % | 2 |
| 25 | P.Högström Heavy Equipment AktiebolagBokslut 2025 | 20,4 mkr | −24,6 % | 2 |
| 26 | Rosenqvist Försäljnings ABBokslut 2025 | 20,2 mkr | −10,4 % | 2 |
| 27 | NNT. New Nordic Trading AktiebolagBokslut 2025 | 19,5 mkr | −34,6 % | 0 |
| 28 | Ryde Gott ABBokslut 2025 | 19,5 mkr | - | - |
| 29 | HABE Gruppen ABBokslut 2024 | 19,1 mkr | +12,7 % | 2 |
| 30 | Persåkers Försäljnings ABBokslut 2025 | 18,6 mkr | +14,5 % | 1 |
| 31 | Elvenger Trucks & Towing ABBokslut 2025 | 17,6 mkr | +59,4 % | 0 |
| 32 | Top Truck i Göteborg ABBokslut 2025 | 16,3 mkr | +47,6 % | 4 |
| 33 | TruckLink Sweden ABBokslut 2025 | 15,8 mkr | −3,2 % | 3 |
| 34 | Equiteres ABBokslut 2025 | 13,2 mkr | +63,8 % | 2 |
| 35 | ENH Group Int ABBokslut 2024 | 12,3 mkr | +153,4 % | 1 |
| 36 | LVG Sverige AktiebolagBokslut 2025 | 12,2 mkr | −10,2 % | 1 |
| 37 | Karlstad lastbilscenter ABBokslut 2024 | 12,0 mkr | - | 5 |
| 38 | SCANDI INVEST TRADE ABBokslut 2024 | 9,3 mkr | −34,0 % | 1 |
| 39 | Norrköpings bil & maskin ABBokslut 2025 | 9,2 mkr | +50,0 % | 1 |
| 40 | TEMM Transport ABBokslut 2024 | 8,7 mkr | +234,1 % | 3 |
| 41 | Sweden More Trucks ABBokslut 2025 | 8,5 mkr | +12,2 % | 1 |
| 42 | Castellon Truck & Trading AktiebolagBokslut 2024 | 7,8 mkr | +1,8 % | 3 |
| 43 | KEJT ABBokslut 2025 | 7,2 mkr | +36,2 % | 1 |
| 44 | Millenium Bil ABBokslut 2024 | 6,8 mkr | −7,4 % | 2 |
| 45 | JMW Konsult ABBokslut 2024 | 6,6 mkr | +99,8 % | 1 |
| 46 | ER Handel ABBokslut 2025 | 6,6 mkr | - | - |
| 47 | LaDel ABBokslut 2024 | 6,4 mkr | +10,8 % | - |
| 48 | JMC Consulting & Trading ABBokslut 2024 | 6,3 mkr | +136,6 % | 1 |
| 49 | Scanlast ABBokslut 2025 | 5,7 mkr | −78,5 % | - |
| 50 | Lastbilsakuten ABBokslut 2025 | 5,2 mkr | −28,6 % | 5 |
| 51 | Scantrailer ABBokslut 2024 | 5,1 mkr | +10,0 % | - |
| 52 | R Granlund Distribution ABBokslut 2024 | 5,1 mkr | +49,5 % | 1 |
| 53 | Heby Lackcenter ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | +2,3 % | 3 |
| 54 | E4ans handel ABBokslut 2024 | 4,9 mkr | +148,0 % | 2 |
| 55 | FÅF Sverige ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | +10,4 % | - |
| 56 | R Granlund Lastbilar ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | −23,8 % | 0 |
| 57 | O B Lastbilar ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | +77,1 % | - |
| 58 | Juneporten ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | +20,9 % | 6 |
| 59 | Gotland Gokart ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | +33,7 % | 1 |
| 60 | Tec2 Transaction ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | +15,9 % | 1 |
| 61 | Svensk Autohjälp ABBokslut 2024 | 3,7 mkr | +44,8 % | 1 |
| 62 | AB Trailercenter SYDBokslut 2024 | 3,6 mkr | - | - |
| 63 | Global Index ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | −77,4 % | - |
| 64 | Park Truck Europ ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | - | 1 |
| 65 | Autokran-Centret Svenska AktiebolagBokslut 2025 | 3,4 mkr | +71,3 % | 1 |
| 66 | Vycab Equipment ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | −42,4 % | 1 |
| 67 | DT Lastbilar ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | −8,0 % | 1 |
| 68 | Movcon ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | −13,2 % | 1 |
| 69 | SD MOTOR ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | −33,8 % | 1 |
| 70 | Vilans Auto ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | −17,2 % | 1 |
| 71 | Göta lastvagnar ABBokslut 2024 | 3,0 mkr | −82,1 % | 1 |
| 72 | DS Allservice ABBokslut 2024 | 3,0 mkr | −5,4 % | 1 |
| 73 | Helsingius Specialfordon ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | +1,5 % | 1 |
| 74 | Emins åkeri ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | −0,4 % | 1 |
| 75 | Flame Transport ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | +87,0 % | 3 |
| 76 | TROLLHÄTTANS ALLHANDEL ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | - | 1 |
| 77 | Zano Lastbil & Entreprenad handel ABBokslut 2024 | 2,5 mkr | - | 2 |
| 78 | AFSM Holding ABBokslut 2024 | 2,5 mkr | −35,1 % | 0 |
| 79 | Lundqvist Consulting Väst ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | - | - |
| 80 | Sabris motor export ABBokslut 2024 | 2,2 mkr | +0,9 % | 1 |
| 81 | Four Wheel Drive Norden ABBokslut 2024 | 2,2 mkr | +18,1 % | 0 |
| 82 | Lorino Sweden ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | +51,7 % | 1 |
| 83 | Karlskrona Bildemontering ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | −9,9 % | 2 |
| 84 | Valla Metall och Träarbeten ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | +17,6 % | 2 |
| 85 | Sveafrakt ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | +29,0 % | - |
| 86 | Bygg Bazaren ABBokslut 2024 | 1,7 mkr | - | - |
| 87 | Marcus Collén ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | −2,1 % | - |
| 88 | Bengt Bergs Maskin ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | −6,9 % | - |
| 89 | Kabox Group ABBokslut 2026 | 1,4 mkr | - | - |
| 90 | Landströms Transport & Försäljning ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | −0,9 % | 2 |
| 91 | PolyTherm Automotive AktiebolagBokslut 2024 | 1,4 mkr | −26,2 % | - |
| 92 | JCH Trading ABBokslut 2024 | 1,3 mkr | - | 0 |
| 93 | Carina ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | - | - |
| 94 | AXSWE ABBokslut 2024 | 1,2 mkr | −21,5 % | 0 |
| 95 | Thörner & Söner ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | −13,4 % | 2 |
| 96 | Fordonsteamet Mattinson ABBokslut 2025 | 1,1 mkr | - | - |
| 97 | Skånes Lastbilsgrupp ABBokslut 2025 | 1,1 mkr | +772,3 % | 1 |
| 98 | Bright Sun i Köping ABBokslut 2025 | 1,1 mkr | +25,5 % | 1 |
| 99 | Borlänge Bil & Transport ABBokslut 2025 | 1,1 mkr | +53,6 % | 1 |
| 100 | Marmorbruket på Kolmården ABBokslut 2024 | 1,0 mkr | +14,0 % | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.