Aktivt företag
Hols Företagscenter AB
Översikt
Bolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter, handel med oljeprodukter, service av motorfordon, återvinning av byggnadsmaterial ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 maj 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47300 Detaljhandel med drivmedel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 44193 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Hols Företagscenter ABReg 1999-10-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
719 tkr
▲ 48,6 %Årets resultat
309 tkr
▲ 225,0 %Tillgångar
3,7 mkr
▲ 30,8 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 20,2 %Soliditet
50,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
206 tkr
▲ 28,3 %Totala skulder
1,8 mkr
▲ 43,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 718 612 | 483 513 | 402 805 | 430 963 | 473 551 |
| Övriga externa kostnader | 219 088 | 212 486 | 114 528 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 463 944 | 196 716 | 269 551 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 388 661 | 119 591 | 244 626 | 181 781 | 268 720 |
| Resultat före skatt | 388 661 | 119 591 | 244 626 | - | - |
| Årets resultat | 308 637 | 94 974 | 194 235 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 086 684 | 1 318 373 | 929 309 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 586 182 | 1 488 802 | 1 519 063 | - | - |
| Kassa & bank | 205 509 | 160 167 | 198 279 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 672 866 | 2 807 175 | 2 448 372 | - | - |
| Eget kapital | 1 838 422 | 1 529 785 | 1 434 811 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 515 999 | 1 119 964 | 818 012 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 318 445 | 157 426 | 195 549 | - | - |
| Soliditet (%) | 50,0 % | 54,5 % | 58,6 % | 90,5 % | 87,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 403 tkr (2023) till 719 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 309 tkr, en nettomarginal på 42,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 50,1 % vid årets slut, ned från 90,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med drivmedel (SNI 47300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
64,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
42,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+48,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
16,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB