← Alla branscher · SNI 47300
Största bolagen inom Detaljhandel med drivmedel
De 100 största bolagen med huvudbransch detaljhandel med drivmedel, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
386
Sammanlagd omsättning
3,7 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Leif Perssons Oljor & Smörjmedel i Tomelilla ABBokslut 2024 | 131,8 mkr | −10,0 % | 2 |
| 2 | Lundblads Bränsle ABBokslut 2024 | 115,3 mkr | −14,6 % | 6 |
| 3 | Tures Mack ABBokslut 2025 | 71,4 mkr | −15,7 % | 6 |
| 4 | Listermacken ABBokslut 2024 | 63,4 mkr | +9,4 % | 8 |
| 5 | Heeds Affär ABBokslut 2025 | 57,6 mkr | −8,6 % | 8 |
| 6 | KM Trotting ABBokslut 2025 | 53,0 mkr | +10,9 % | - |
| 7 | Älvsby Bensin & Service ABBokslut 2025 | 45,6 mkr | −0,5 % | 8 |
| 8 | Bränderna Bränsle ABBokslut 2025 | 45,4 mkr | - | 3 |
| 9 | Nära Dej AktiebolagBokslut 2024 | 44,8 mkr | −14,7 % | 6 |
| 10 | Karl-Ivar Johansson AktiebolagBokslut 2025 | 42,9 mkr | −9,6 % | 12 |
| 11 | Payback ABBokslut 2024 | 42,6 mkr | −0,9 % | 10 |
| 12 | Skånbergs Bensin & Service AktiebolagBokslut 2024 | 41,4 mkr | −7,7 % | 7 |
| 13 | P-O Krusells Bensin & Livs AktiebolagBokslut 2024 | 41,3 mkr | −17,5 % | 6 |
| 14 | Berglunds Bensin & Livs i Älandsbro ABBokslut 2025 | 40,3 mkr | −6,4 % | 4 |
| 15 | Tankvärt Gotland ABBokslut 2024 | 37,7 mkr | −14,2 % | 2 |
| 16 | Veddesta Bilservice AktiebolagBokslut 2025 | 36,3 mkr | +1,2 % | 12 |
| 17 | Sjöholms Bensinservice ABBokslut 2024 | 35,5 mkr | +2,4 % | 14 |
| 18 | A & R Hansson Service AktiebolagBokslut 2025 | 35,4 mkr | −5,6 % | 10 |
| 19 | Mitten mack ABBokslut 2025 | 34,9 mkr | - | 5 |
| 20 | TPS Drivmedel ABBokslut 2025 | 33,2 mkr | −7,8 % | - |
| 21 | Bäverstigens Bensin ABBokslut 2025 | 33,0 mkr | −18,4 % | 5 |
| 22 | AK Bensin ABBokslut 2025 | 32,6 mkr | +3,7 % | 10 |
| 23 | Anitram ABBokslut 2025 | 30,1 mkr | −17,6 % | 4 |
| 24 | WIKAB Produkter AktiebolagBokslut 2024 | 30,0 mkr | −8,5 % | 8 |
| 25 | Ramsele Byda AktiebolagBokslut 2025 | 29,8 mkr | −18,1 % | 4 |
| 26 | Utsikten Bensin & Livs ABBokslut 2025 | 29,3 mkr | −6,6 % | 5 |
| 27 | Macken i Skåre Drift ABBokslut 2025 | 28,2 mkr | −3,2 % | 6 |
| 28 | Fars Retail ABBokslut 2025 | 27,9 mkr | +41,2 % | 9 |
| 29 | Arilds Vingård ABBokslut 2024 | 27,2 mkr | +12,9 % | 20 |
| 30 | Lily Investment ABBokslut 2024 | 27,0 mkr | - | 6 |
| 31 | Connmans Butik & Service ABBokslut 2025 | 26,7 mkr | +0,4 % | 10 |
| 32 | AH's Sales and Service ABBokslut 2025 | 26,6 mkr | - | 6 |
| 33 | Örebrobärgarna AktiebolagBokslut 2024 | 25,7 mkr | +7,5 % | 23 |
| 34 | Mats Nilsson Hyltena ABBokslut 2025 | 25,6 mkr | - | 8 |
| 35 | A. Westman ABBokslut 2025 | 25,4 mkr | −13,4 % | 3 |
| 36 | Brandbergs Butik & Drivmedel ABBokslut 2025 | 25,3 mkr | −4,4 % | 4 |
| 37 | Aktiebolaget ÅngesnäckanBokslut 2025 | 24,7 mkr | −12,9 % | 5 |
| 38 | Nås Servicecenter AktiebolagBokslut 2025 | 23,8 mkr | −3,7 % | 6 |
| 39 | J Ytterbom ABBokslut 2025 | 23,8 mkr | +6,9 % | 8 |
| 40 | Alltid PÅTÅ ABBokslut 2025 | 23,7 mkr | +0,9 % | 9 |
| 41 | Däckab i Hudiksvall AktiebolagBokslut 2024 | 23,7 mkr | −1,5 % | 7 |
| 42 | Kärna Bensinstation ABBokslut 2024 | 22,8 mkr | −2,6 % | 5 |
| 43 | JOLIN ABBokslut 2025 | 22,3 mkr | +0,6 % | 6 |
| 44 | Lyckselemacken ABBokslut 2025 | 22,0 mkr | +1,9 % | 10 |
| 45 | FoFo Bensinstation ABBokslut 2025 | 21,7 mkr | −7,1 % | 6 |
| 46 | smih AktiebolagBokslut 2024 | 21,7 mkr | +6,6 % | 7 |
| 47 | Lönestams servicestation AktiebolagBokslut 2024 | 21,2 mkr | −3,3 % | 6 |
| 48 | Fimack ABBokslut 2024 | 20,9 mkr | +2,7 % | 8 |
| 49 | HunneboTappen ABBokslut 2024 | 20,3 mkr | −12,0 % | 5 |
| 50 | Vimac ABBokslut 2025 | 19,9 mkr | +3,2 % | 6 |
| 51 | PTorsson ABBokslut 2025 | 19,4 mkr | +0,2 % | 8 |
| 52 | Hille Bensin & Service ABBokslut 2024 | 19,3 mkr | +8,7 % | 7 |
| 53 | Ulf Larsson i Hultsfred ABBokslut 2025 | 19,2 mkr | +6,3 % | 7 |
| 54 | Macken i Smebacken ABBokslut 2025 | 19,2 mkr | +4,4 % | 5 |
| 55 | Mickes Servicestation ABBokslut 2024 | 18,9 mkr | +3,2 % | 6 |
| 56 | NUG i Näshult ABBokslut 2025 | 18,7 mkr | +3,1 % | 7 |
| 57 | LBM Service ABBokslut 2025 | 18,6 mkr | +13,4 % | 6 |
| 58 | Erikas Bensin & Livs ABBokslut 2025 | 18,2 mkr | - | 7 |
| 59 | Saltsjöbadens Bensinprodukter AktiebolagBokslut 2025 | 18,1 mkr | +3,5 % | 8 |
| 60 | Alex Bensin & Service ABBokslut 2025 | 18,1 mkr | +4,2 % | 9 |
| 61 | Björn Gustafsson Service ABBokslut 2025 | 18,0 mkr | −0,6 % | 7 |
| 62 | Gasoline Göran Bengtsson AktiebolagBokslut 2024 | 17,9 mkr | −0,3 % | 7 |
| 63 | Jung restaurang och detaljhandel ABBokslut 2025 | 17,8 mkr | +6,6 % | 7 |
| 64 | Karlbomacken ABBokslut 2025 | 17,8 mkr | −20,7 % | 4 |
| 65 | G M Andersson Bilservice AktiebolagBokslut 2024 | 17,6 mkr | +8,7 % | 6 |
| 66 | AN:s Bensin ABBokslut 2026 | 17,4 mkr | −28,2 % | 4 |
| 67 | Sorundamacken ABBokslut 2025 | 17,4 mkr | −8,6 % | 1 |
| 68 | Mat & Service Gråbo ABBokslut 2025 | 17,4 mkr | −13,4 % | 5 |
| 69 | Misjö ABBokslut 2024 | 17,3 mkr | −0,1 % | 8 |
| 70 | Vellinge servicestation ABBokslut 2025 | 17,3 mkr | +1,3 % | 5 |
| 71 | Bensinhandlaren i Åhus ABBokslut 2024 | 17,2 mkr | +4,3 % | 6 |
| 72 | MT Ericson Oil i Mora ABBokslut 2025 | 17,0 mkr | +0,6 % | 8 |
| 73 | 24 Bensin i Tungelsta ABBokslut 2025 | 16,8 mkr | −7,3 % | 3 |
| 74 | IM Bensin ABBokslut 2025 | 16,8 mkr | +7,5 % | 9 |
| 75 | Öberg Bensin ABBokslut 2025 | 16,7 mkr | +4,6 % | 8 |
| 76 | Birgitta Gunnarssons Servicebutik AktiebolagBokslut 2025 | 16,7 mkr | +4,7 % | 8 |
| 77 | Villunde ABBokslut 2025 | 16,5 mkr | +8,3 % | 6 |
| 78 | L o G Näsholms ABBokslut 2025 | 16,5 mkr | +7,2 % | 11 |
| 79 | J-E Jonsson & Son AktiebolagBokslut 2025 | 16,3 mkr | +2,3 % | 7 |
| 80 | Calx DSG ABBokslut 2024 | 16,1 mkr | +6,6 % | 6 |
| 81 | Hans Brander Bensin-Livsmedel AktiebolagBokslut 2024 | 16,1 mkr | +3,4 % | 6 |
| 82 | Smörjmedelsdepån i Stockholm ABBokslut 2024 | 16,1 mkr | −21,0 % | 3 |
| 83 | Villunde Söder ABBokslut 2025 | 16,0 mkr | +3,8 % | 7 |
| 84 | Cedervalls Bensin & Service AktiebolagBokslut 2024 | 15,9 mkr | +1,2 % | 5 |
| 85 | Siljansbygdens Livs & Bensin ABBokslut 2025 | 15,8 mkr | +2,0 % | 6 |
| 86 | Johnssons Bensinservice AktiebolagBokslut 2025 | 15,8 mkr | +7,2 % | 6 |
| 87 | Årsunda Bensinstation AktiebolagBokslut 2025 | 15,7 mkr | −10,3 % | 3 |
| 88 | Pilös bensin ABBokslut 2025 | 15,5 mkr | +227,1 % | 5 |
| 89 | Motrab AktiebolagBokslut 2024 | 15,2 mkr | −12,8 % | 6 |
| 90 | Ted Murray ABBokslut 2024 | 15,1 mkr | −5,9 % | 2 |
| 91 | Jocke's Mack i Falkenberg ABBokslut 2024 | 14,9 mkr | +5,4 % | 6 |
| 92 | Pontus Forslund bensin & butik ABBokslut 2025 | 14,8 mkr | +1,9 % | 7 |
| 93 | Lars Tolf AktiebolagBokslut 2024 | 14,7 mkr | −8,0 % | 1 |
| 94 | STEMIA SALES ABBokslut 2024 | 14,7 mkr | −0,7 % | 5 |
| 95 | Gnistastoppet ABBokslut 2024 | 14,6 mkr | +1,3 % | 6 |
| 96 | Lindängets Drivmedel och Service ABBokslut 2025 | 14,6 mkr | +0,9 % | 9 |
| 97 | Jungfrurondellens Service ABBokslut 2025 | 14,6 mkr | +4,8 % | 7 |
| 98 | Habibovic Servicehandel ABBokslut 2024 | 14,2 mkr | −4,0 % | 8 |
| 99 | HeAn Service ABBokslut 2025 | 13,9 mkr | +8,8 % | 5 |
| 100 | Hönötappen ABBokslut 2025 | 13,8 mkr | −1,3 % | 8 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.