Aktivt företag
Hotell Östergatan 108 Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall driva hotell- och restaurangrörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 augusti 1981
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55101 Hotellverksamhet med restaurangrörelse
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östergatan 108
- Postnummer & ort
- 26134 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Hotell Östergatan 108 AktiebolagReg 1982-02-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,2 mkr
▼ 1,1 %Årets resultat
-512 tkr
▼ 13,2 %Tillgångar
696 tkr
▼ 44,3 %Eget kapital
416 tkr
▼ 32,8 %Soliditet
60,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
401 tkr
▼ 54,5 %Totala skulder
281 tkr
▼ 55,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 196 967 | 3 231 131 | 3 736 200 | 2 516 542 |
| Övriga externa kostnader | 1 562 960 | 1 616 250 | - | - |
| Personalkostnader | 1 478 660 | 1 535 851 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −514 969 | −560 659 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −511 793 | −452 285 | 158 189 | −73 982 |
| Resultat före skatt | −511 793 | −452 285 | - | - |
| Årets resultat | −511 793 | −452 285 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 696 281 | 1 250 819 | - | - |
| Kassa & bank | 400 758 | 880 026 | - | - |
| Summa tillgångar | 696 281 | 1 250 819 | - | - |
| Eget kapital | 415 536 | 618 329 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 280 745 | 632 490 | - | - |
| Soliditet (%) | 60,0 % | 49,0 % | 62,0 % | 56,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,7 mkr (2022) till 3,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 512 tkr, en nettomarginal på −16,0 %.
- Soliditeten var 60,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−16,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−16,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,3 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−123,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB