Aktivt företag
HTM Holding AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Äga och förvalta aktier, Fonder och andelar i dotterbolag.
- Registrerat
- 3 oktober 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64211 Holdingverksamhet i finansiella koncerner
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dalstigen 10
- Postnummer & ort
- 55594 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- HTM Holding ABReg 2018-10-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
80 tkr
▼ 20,5 %Årets resultat
-61 tkr
▼ 177,8 %Tillgångar
740 tkr
▼ 7,6 %Eget kapital
704 tkr
▼ 8,0 %Soliditet
95,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
53 tkr
▼ 8,4 %Totala skulder
36 tkr
▼ 0,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 79 500 | 100 000 | 86 250 | 195 575 | 257 800 |
| Övriga externa kostnader | 1 417 | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 900 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 78 083 | 98 800 | 85 050 | 194 375 | 256 900 |
| Resultat e. fin. poster | −37 973 | 98 769 | 85 368 | 194 375 | 518 100 |
| Resultat före skatt | −37 973 | 98 769 | 85 368 | 194 375 | 518 100 |
| Årets resultat | −60 991 | 78 417 | 67 848 | 154 335 | 463 124 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 590 000 | 740 000 | 740 000 | 740 000 | 325 000 |
| Omsättningstillgångar | 149 822 | 60 853 | 62 940 | 22 540 | 313 697 |
| Kassa & bank | 53 441 | 58 366 | 19 933 | 22 540 | 271 697 |
| Summa tillgångar | 739 822 | 800 853 | 802 940 | 762 540 | 638 697 |
| Eget kapital | 703 880 | 764 871 | 736 454 | 668 606 | 514 271 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 35 942 | 35 982 | 66 486 | 93 934 | 124 426 |
| Soliditet (%) | 95,1 % | 95,5 % | 91,7 % | 88,0 % | 81,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 20,5 % jämfört med 2024, till 80 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 61 tkr. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 95,1 % vid årets slut, upp från 88,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i finansiella koncerner (SNI 64211). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−20,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−25,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−8,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-04-30)
Registrerad: 2019-07-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 1 Store Sweden ABAB
- 2Grow Company Sweden ABAB