← Alla branscher · SNI 64211
Största bolagen inom Holdingverksamhet i finansiella koncerner
De 100 största bolagen med huvudbransch holdingverksamhet i finansiella koncerner, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
852
Sammanlagd omsättning
105,6 mkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | LZ Equity HoldCo 8 ABBokslut 2024 | 24,0 mkr | - | - |
| 2 | protek development sweden ABBokslut 2025 | 12,4 mkr | +7,2 % | 3 |
| 3 | EVIL BOSS ABBokslut 2025 | 8,9 mkr | - | 0 |
| 4 | Greison Fashion ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | −3,4 % | 3 |
| 5 | Aequor ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | −2,9 % | 2 |
| 6 | Rhapsody ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | −10,6 % | 1 |
| 7 | Allitek Sverige ABBokslut 2024 | 1,9 mkr | −53,5 % | 1 |
| 8 | Niklas Nilsson Holding ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | +47,2 % | 1 |
| 9 | Huix Invest ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | +300,0 % | 1 |
| 10 | WillowStream Advisory ABBokslut 2024 | 1,7 mkr | - | - |
| 11 | DEJNC Investment ABBokslut 2024 | 1,7 mkr | +185,2 % | - |
| 12 | Cooach Capital Partners ABBokslut 2024 | 1,6 mkr | - | - |
| 13 | Populära Förvaltningar ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | +7,4 % | 1 |
| 14 | SSK Venture holdings ABBokslut 2024 | 1,4 mkr | - | - |
| 15 | Westside Holding ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | - | 0 |
| 16 | Frepet Holding ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −0,4 % | 1 |
| 17 | Sentum Sverige ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +23,9 % | 1 |
| 18 | FysAkademin Mälaröarna ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | −11,1 % | 1 |
| 19 | ESJ Holding Stockholm ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +34,0 % | 1 |
| 20 | Acelera Förvaltning ABBokslut 2024 | 1,2 mkr | - | 1 |
| 21 | Fornborgen Holding ABBokslut 2025 | 1,0 mkr | +6,0 % | 2 |
| 22 | S Efrem Invest ABBokslut 2024 | 1,0 mkr | +41,5 % | - |
| 23 | Arezina Holding ABBokslut 2024 | 1,0 mkr | +230,7 % | - |
| 24 | Jimmy Norlin Holding ABBokslut 2024 | 1,0 mkr | +35,6 % | 1 |
| 25 | MC Schönborg Group ABBokslut 2025 | 920 tkr | +30,5 % | 2 |
| 26 | Robert Berntsson Holding ABBokslut 2024 | 900 tkr | 0,0 % | - |
| 27 | SHF Master Franchise ABBokslut 2024 | 821 tkr | - | 1 |
| 28 | Nykvarns entreprenadjuridik ABBokslut 2025 | 757 tkr | - | 1 |
| 29 | Paytrim Holding ABBokslut 2024 | 754 tkr | −60,5 % | 0 |
| 30 | RYK GROUP ABBokslut 2024 | 718 tkr | +6,5 % | 1 |
| 31 | Hoffsten Holding Haninge ABBokslut 2025 | 710 tkr | −54,9 % | 0 |
| 32 | Martin Hedman ABBokslut 2025 | 670 tkr | −18,9 % | 1 |
| 33 | Scandinavian Algae ABBokslut 2024 | 556 tkr | +10,2 % | 1 |
| 34 | BRA Knarrholmen ABBokslut 2025 | 553 tkr | −12,1 % | - |
| 35 | Analysera Communication, Sweden ABBokslut 2024 | 551 tkr | −1,5 % | 1 |
| 36 | LA Consult & Invest ABBokslut 2024 | 544 tkr | - | 1 |
| 37 | Mitaka Investment ABBokslut 2025 | 543 tkr | −28,8 % | - |
| 38 | Analysera Management, Sweden ABBokslut 2024 | 528 tkr | +10,5 % | - |
| 39 | Rullande Terapi ABBokslut 2025 | 526 tkr | −54,4 % | 1 |
| 40 | Silverberg Capital ABBokslut 2024 | 502 tkr | - | 0 |
| 41 | Blekinge Konsult & Invest ABBokslut 2025 | 488 tkr | −32,1 % | 1 |
| 42 | Läjets Invest ABBokslut 2024 | 465 tkr | - | - |
| 43 | Hedebybolagen ABBokslut 2025 | 426 tkr | +14,0 % | - |
| 44 | Dekatria ABBokslut 2025 | 425 tkr | - | - |
| 45 | Acendia ABBokslut 2025 | 406 tkr | - | 1 |
| 46 | Puckita ABBokslut 2024 | 397 tkr | −31,7 % | 0 |
| 47 | M H Fast ABBokslut 2025 | 396 tkr | −10,5 % | - |
| 48 | Liquidism ABBokslut 2024 | 368 tkr | +9,7 % | 0 |
| 49 | Meurling United ABBokslut 2025 | 365 tkr | - | - |
| 50 | Annadraxe ABBokslut 2025 | 361 tkr | - | 1 |
| 51 | Fastonomen ABBokslut 2024 | 345 tkr | −79,2 % | - |
| 52 | Juamvu Projektutveckling ABBokslut 2025 | 337 tkr | +25,9 % | 2 |
| 53 | Frannax ABBokslut 2025 | 328 tkr | - | - |
| 54 | The Loop Factory Holding ABBokslut 2025 | 303 tkr | +5,9 % | - |
| 55 | Lank Holding ABBokslut 2024 | 301 tkr | −93,9 % | 1 |
| 56 | Whiterock ABBokslut 2024 | 301 tkr | +12,6 % | - |
| 57 | Weister Holding ABBokslut 2024 | 280 tkr | −35,6 % | - |
| 58 | BrightMinds Consulting ABBokslut 2024 | 272 tkr | −82,0 % | 1 |
| 59 | MW Produktion ABBokslut 2025 | 269 tkr | +44,2 % | - |
| 60 | Byno ABBokslut 2024 | 263 tkr | −16,6 % | 0 |
| 61 | Landhager Invest ABBokslut 2024 | 260 tkr | - | - |
| 62 | Maninjau Holding ABBokslut 2026 | 255 tkr | +28,3 % | - |
| 63 | JKA Group ABBokslut 2024 | 250 tkr | −80,3 % | - |
| 64 | SamBenjami ABBokslut 2025 | 244 tkr | - | - |
| 65 | Svärdsjö Investment ABBokslut 2024 | 240 tkr | - | - |
| 66 | Linus Wulff ABBokslut 2025 | 239 tkr | +32,8 % | - |
| 67 | AuAg Fonder ABBokslut 2025 | 227 tkr | - | 1 |
| 68 | Beminded Holding ABBokslut 2025 | 216 tkr | - | 1 |
| 69 | Hafner Berggren Redovisning ABBokslut 2025 | 215 tkr | +79,2 % | - |
| 70 | The Wox Company ABBokslut 2025 | 211 tkr | - | 0 |
| 71 | J.A Holding Nyköping ABBokslut 2025 | 206 tkr | - | 0 |
| 72 | Three M Förvaltning ABBokslut 2025 | 200 tkr | - | 1 |
| 73 | Marcus Pettersson Fastighetsmäkleri ABBokslut 2024 | 196 tkr | - | 0 |
| 74 | Lagerberg Förvaltning ABBokslut 2025 | 195 tkr | - | - |
| 75 | Bandstigen Invest ABBokslut 2024 | 179 tkr | −36,9 % | - |
| 76 | Alfreds framtid ABBokslut 2025 | 160 tkr | 0,0 % | - |
| 77 | Revolt Powercharge Holding ABBokslut 2025 | 152 tkr | - | - |
| 78 | Admintech Gbg ABBokslut 2025 | 139 tkr | - | - |
| 79 | Embla & Karls Fastigheter ABBokslut 2025 | 136 tkr | −49,3 % | 0 |
| 80 | Pålverket ABBokslut 2024 | 135 tkr | −65,5 % | 0 |
| 81 | Wawaweewa ABBokslut 2025 | 132 tkr | - | - |
| 82 | Taste for Waste ABBokslut 2024 | 126 tkr | - | - |
| 83 | Vellinge Cykel ABBokslut 2024 | 125 tkr | - | - |
| 84 | Bladhammar Invest ABBokslut 2025 | 125 tkr | −28,6 % | 1 |
| 85 | Trinic Group ABBokslut 2025 | 118 tkr | −68,0 % | 0 |
| 86 | FOO Holding Group ABBokslut 2024 | 118 tkr | +0,7 % | - |
| 87 | Trudheim Holding ABBokslut 2024 | 112 tkr | −71,1 % | 1 |
| 88 | Penntrollet Holding ABBokslut 2025 | 110 tkr | - | 0 |
| 89 | OP23 Consulting ABBokslut 2024 | 106 tkr | - | 0 |
| 90 | Dahlquist Förvaltning ABBokslut 2025 | 106 tkr | −35,4 % | - |
| 91 | Dalo Invest ABBokslut 2025 | 101 tkr | −3,3 % | - |
| 92 | Meta & Wiberg ABBokslut 2025 | 98 tkr | - | - |
| 93 | Skarpis Group ABBokslut 2025 | 93 tkr | −72,3 % | - |
| 94 | Fridsdal Invest ABBokslut 2025 | 92 tkr | - | 1 |
| 95 | Serti Entreprenad ABBokslut 2025 | 89 tkr | −43,4 % | - |
| 96 | LJY Konsult ABBokslut 2024 | 84 tkr | −71,4 % | - |
| 97 | Count Holding ABBokslut 2025 | 83 tkr | −24,4 % | - |
| 98 | Augmented Duality Sweden ABBokslut 2024 | 80 tkr | - | - |
| 99 | HTM Holding ABBokslut 2025 | 80 tkr | −20,5 % | - |
| 100 | JCK Group ABBokslut 2024 | 66 tkr | - | - |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.